Problem z kalibracją Sapphire PRO

Jakość druku Cię nie zadowala?
goliat26
Postów w temacie: 17
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: goliat26 »

Nie wiem już co tu może być nie tak... Dałem nową dyszę, nową rurkę bowden, przeczyściłem heatbreak, wypoziomowałem stół drukując 5 kwadratów 2x2cm (4 po rogach i jeden na środku). Kwadraty mam zrobione tak, że mają 3 warstwy. Pierwsza 0,2mm i dwie kolejne po 0,12mm.
Na zdjęciu widać wciąż istniejący problem od drugiej warstwy. Na drugiej warstwie widać już odstępy między liniami a przy trzeciej już kratownica dziur...

Co tu jeszcze może być nie tak :(
warstwy.png
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 12
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: cyfron »

Mi to wygląda na za mały przypływ. Zrób ponownie kalibrację ekstrudera i przepływu dla filamentu.
goliat26
Postów w temacie: 17
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: goliat26 »

Ekstruder skalibrowany, na 20cm wypchanego filamentu max 0,5mm różnicy - dokładniej linijka nie zmierzę.
Flow rate kalibruję drukując model obrysu kwadratu o grubości 2 ścian czyli 0,8mm. Zmierzony model ma około 0,95mm więc zdecydowanie więcej niż dwie grubości ścian co generalnie kłuci się z problemem odstępów między liniami ścian...

Kończą się możliwości gdzie szukać przyczyny. Co jeszcze może być :/? I dlaczego pierwsza warstwa jest OK a pozostałe nie...
Myślałem, że może z temperaturą coś nie tak bo drukowałem z 190 stopni ale zmieniłem na 200 i też żadnych pozytywnych efektów.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: Andrzej_W »

A tak testowo przepuść te 20 cm przez ekstruder przez hotend i drugi raz z odpiętą rurką PTFE zobacz czy masz dużą różnicę w wymiarze podawanym.
Mi się takie przerwy robiły jak sobie wkładkę PTFE źle dociąłem i zrobiłem przerwę pomiędzy dyszą a łącznikiem.
Oraz jak miałem uszkodzoną szybkozłączkę i przesuw filamentu nie był płynny.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: roman »

(sorry, nie czytałem od początku, więc coś z tego co napisze może się powtórzyć)

Czy kostka kalibracyjna trzyma wymiar w osi Z ?
Czy próbowałeś innego slicera na standardowych profilach (chodzi o wyeliminowanie możliwości, że coś w ustawieniach slicera pomieszałeś) ?
goliat26
Postów w temacie: 17
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: goliat26 »

Andrzej_W pisze:A tak testowo przepuść te 20 cm przez ekstruder przez hotend i drugi raz z odpiętą rurką PTFE zobacz czy masz dużą różnicę w wymiarze podawanym.
Mi się takie przerwy robiły jak sobie wkładkę PTFE źle dociąłem i zrobiłem przerwę pomiędzy dyszą a łącznikiem.
Oraz jak miałem uszkodzoną szybkozłączkę i przesuw filamentu nie był płynny.
Ale jak mam zmierzyć wymiar podany przez hotend? Zrobić to bez dyszy czy jak?
roman pisze:Czy kostka kalibracyjna trzyma wymiar w osi Z ?
Teraz wydrukowałem i ma nawet minimalnie więcej niż 20mm. Około 22,2.
roman pisze:Czy próbowałeś innego slicera na standardowych profilach (chodzi o wyeliminowanie możliwości, że coś w ustawieniach slicera pomieszałeś) ?
Jeszcze nie i szczerze mówiąc nie bardzo znam inne slicery. Muszę dopiero poczytać jak je skonfigurować pod moja drukarkę chyba, ze jest jakiś sprawdzony który ma profil Sapphire Pro?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: Andrzej_W »

Normalnie podpinasz pod komputer i za pomocą https://www.pronterface.com/ wysuwasz np. 10 cm
bez odkręcania dyszy tak jak byś drukował.
Następnie odpinasz rurkę PTFE z ekstrudera i robisz to samo.
Na forum jest opisana procedura kalibracji ekstrudera i trzeba tak samo to zrobić.
Po prostu sprawdzisz w ten sposób czy nie ma jakiś dodatkowych oporów pomiędzy ekstruderem a hotendem.
Na pisałeś ze masz ponad 2 milimetry różnicy na kostce w z a czy w X i Y jest poprawnie?
Za pomoca tego programu możesz przesuwać osie o zadany wymiar i sprawdzić czy robi to poprawnie.
goliat26
Postów w temacie: 17
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: goliat26 »

Andrzej_W pisze:Normalnie podpinasz pod komputer i za pomocą https://www.pronterface.com/ wysuwasz np. 10 cm
bez odkręcania dyszy tak jak byś drukował.
Następnie odpinasz rurkę PTFE z ekstrudera i robisz to samo.
Na forum jest opisana procedura kalibracji ekstrudera i trzeba tak samo to zrobić.
Po prostu sprawdzisz w ten sposób czy nie ma jakiś dodatkowych oporów pomiędzy ekstruderem a hotendem.
Ciężko będzie to u mnie zmierzyć bo na wejściu do ekstrudera mam rurkę PTFE około 10cm a na wyjściu wiadomo rurkę od ekstrudera do samego hotendu. Czyli jakoś przed rurką wejściową musiałbym zaznaczyć. Spróbuję.
Andrzej_W pisze:Na pisałeś ze masz ponad 2 milimetry różnicy na kostce w z a czy w X i Y jest poprawnie?
Za pomoca tego programu możesz przesuwać osie o zadany wymiar i sprawdzić czy robi to poprawnie.
Mój błąd/literówka a raczej cyfrówka :D. Kostka ma każdą ścianę praktycznie identyczną i każda z nich wynosi około 20,2mm.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: Andrzej_W »

Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Problem z kalibracją Sapphire PRO

Post autor: Fest »

Zużyte radełko? Problem z dociśnięciem filamentu o radełka? Jest ewidentnie za mało plastiku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”