Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Jaszczureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2022, 00:18

Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: Jaszczureq »

Cześć.

Jestem posiadaczem Ender 3 Pro, drukarka od nowości drukowała od buta, jak marzenie. Po jakimś czasie miałem dość karty pamięci, więc ogarnąłem temat bootloadera i wgrałem Marlin 1.1.9. Tak samo jak od nowości wszystko śmigało na domyślnych ustawieniach, nic wtedy nie grzebałem w konfiguracji firmware'u.
Ostatnio zacząłem mieć problemy przy podłaczaniu drukarki do kompa kablem, na wyświetlaczu logo endera co chwilę się pojawiało, a Cura potrzebowała dużo więcej czasu do połączenia się o ile w ogólę się to udało. Dlatego też wgrałem bootloader od nowa i wrzuciłem firmware Marlin, tym razem wspomniany w tytule 2.0.9.5. I tu pojawia się problem.
Po odpaleniu drukarki i wybraniu "Preheat PLA", docelowa temperatura hot endu ustawia się na 200 (zmieniłem z domyślnych 185) po czym zaczyna się nagrzewać, dochodzi do 193, zaczyna spadać i jak znajdzie się w okolicach 182 to wyrzuca "Print halted".
Dowiedziałem się że może być konieczne pogrzebanie w wartościach PiD, ja się totalnie na tym nie znam, ale znalazłem to w plikach firmware'u, porównałem z wartościami jakie były w 1.1.9 i są identyczne. Jak włączę "Preheat ABS" to docelowa jest 240, sam hot end bez problemu osiąga 210 (tu przerywam grzanie, bo nie mam ABS'u).
Przed zmianą firmware'u wszystko działało poprawnie, więc problemem raczej jest konfiguracja, ale póki co samemu nie udało mi się znaleźć nic więcej jak ten PiD. Temat PiD zaczynam zgłębiać ale pomyślałem że w między czasie napiszę na forum, może ktoś będzie wiedział że to nie w tym rzecz, albo miał taki problem i wie jakie wartości powinny być tam wstawione. Jeżeli chodzi o drukarkę to wszystkie części są fabryczne.

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 2
Posty: 603
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: malyhenio1 »

Mam to samo , problem leży chyba w nawiewie na blok grzejny. Osłonięcie go nie wywala już tego błędu
annon
Postów w temacie: 2
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: annon »

Spróbuj tak:
Ustaw dysze na środek stołu, ok 1 cm nad stołem.
Ustaw nawiew wydruku na max. I dopiero wtedy włącz kalibracje PID Gcodem. Jak sie ustawią wartości to zapisz w eeprom marlin i powinno pomóc. Ja tak ustawiałem w swojej Tevo.
annon
Postów w temacie: 2
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: annon »

O PID tune poczytaj:
https://marlinfw.org/docs/gcode/M303.html
Oraz ogólną dokumentacje marlina. Ewentualnie tutki na Youtubie.
morf
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: JGFTW »

Co do PIDu to z poziomu użytkownika nie co się zagłębiać ;)
Jak skompilowałeś FW to masz pozycje w menu albo możesz odpalić gcodem: M303 C6 S215 E0 U1, a potem zapisać M500 i po krzyku.
Linka do dokumentacji wrzucił annon wyżej.

Swoją drogą jest fajny animowany wykres na wikipedii (w załączeniu) o co chodzi z wartościami.
Załączniki
PID_Compensation_Animated.gif
PID_Compensation_Animated.gif (401.42 KiB) Przejrzano 1428 razy
Jaszczureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2022, 00:18

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: Jaszczureq »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Kombinowałem z tym PID, robiłem wiele autotune'ów wyniki miałem raz większe raz mniejsze, ale cokolwiem bym nie zrobił, uruchomienie "Preheat PLA" idzie do 193 jak w zegarku i zaczyna spadać.
Co ciekawe kiedy ustawię temperaturę docelową na 185, to osiąga ją bez problemu. Jak ustawię temperature na 215 to dochodzi do 207 i też zaczyna spadać.
Tak jak pisałem, nie jest to raczej problem techniczny, bo jeszcze kilka dni temu przed zmianą z 1.1.9 na 2.0.9.5 wszystko działało poprawnie.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 51

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: alucard321pl »

Jeśli twierdzisz, że problemem jest FW to wrzuć pliki konfiguracyjne. Może coś wypatrzymy.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Jaszczureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2022, 00:18

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: Jaszczureq »

alucard321pl pisze:Jeśli twierdzisz, że problemem jest FW to wrzuć pliki konfiguracyjne. Może coś wypatrzymy.
Konfiguracja jest stockowa z https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... CrealityV1

Problem zdaje się występować gdy z zimnej włączam nagrzewanie na temperetury wyższej jak 195. Jak ustawię 185, osiągnie i z tego poziomu podniosą na 200 to jest git. Dodatkowo trochę bardziej pływa ta temperatura niż przed zmianą na 2.0.9.5, ale to powinno dać się wyregulować tym PIDem
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 2
Posty: 603
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: malyhenio1 »

Tak z ciekawości pytam.
Poradziłeś sobie ?
Jaszczureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2022, 00:18

Re: Marlin 2.0.9.5 - Problem z preheat'em hot endu

Post autor: Jaszczureq »

Jeszcze nie, zamierzam wgrać z powrotem 1.1.9 żeby upewnić się że tam działa i to nie jest kwestia sprzętowa. Jak wszystko będzie git to pewnie zamknę temat, bo jestem raczej niedzielnym użytkownikiem i pewnie nawet nie zauważyłbym różnic między 1.1.9 a 2.0.9.5.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”