Adhezja do stołu, podwijanie.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: roman »

Mam taki problem, że pomimo stosowania brim nadal występuje podwijanie na długich elementach:
20221202_170839.jpg
Widać, że sam brim dobrze trzyma (a przynajmniej tak mi się wydaje), bo nie ma na nim śladu odklejenia się od stołu, więc zwiększenie szerokości brim chyba tu niewiele pomoże (akutalnie robie na 5mm). "Uszy" chyba podobnie. Sam birm jest dobrze połączony z drukowanym elementem (ciężko oderwać palcami). Co tu można jeszcze wymyśleć? Jako stół mam gładkie szkło nieperforowane, druk w PETG
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: kaluza »

Pierwsza warstwa nie za wysoko? Zdjęcie mało wyraźnie ale trochę za wysoko widać lekkie luki między przejściami. Jakiej firmy petg? Temp stołu ?wygląd modelu ? Myjesz szybę przed drukiem z kurzu i odtłuszczasz ? Szczerze to w życiu mi petg nie podwinęło może raz… na przedrukowane xx kg. Z petg to bardziej problem z reguły jak oderwać na ciepło żeby nie poszło ze szkłem :devil:
U siebie zawsze robię tak: przetarcie zimnego szkła denaturatem z syfu później difmax/klej od dd grzanie na 60*C bez „brimow srimow” itp i działa.
roman
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: roman »

Element jest długi, wąski i wysoki (pare cm) - przy tego rodzaju obiektach to zauważyłem.

Stół to gładkie szkło za pare zł, czyszczone przed każdym drukiem IPĄ (choć teraz przyszło mi do głowy, ze być może zbyt rzadko zmieniam szmatkę, którą czyszcze - może nieistotne, nie wiem). Kurzu nie ma. 0% fan. Filament - PETG od DD. Temp: dysza/stół 225/80 (235/90). Aktualnie dysza E3D V6 0.6 Fystecha, mosiądz. Pierwsza warstwa połowa prędkości (różnie, ale zwykle jakieś 20-30 mm/s) i 100% flow, itp. aby unikać efektu stopy.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: artur_n »

Zastosuj Hegron z IPA - 50/50% nie ma szans na podwijanie.
roman
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: dekas »

Brim się trzyma, a wydruk odłazi??
Tak samo jest w różnych miejscach stołu?
A jak obrócisz wydruk o 90 stopni?

Puść wydruk płaski i gruby i oglądaj. Wydrukuj siatkę i zobacz jak trzymają pojedyncze nitki. W czasie drukowania podważ nożykiem i zobacz czy się trzyma, czy tylko przylega.
roman
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: roman »

dekas pisze: zobacz czy się trzyma, czy tylko przylega.
Tu mogę od razu odpowiedzieć - tylko przylega na całej powierzchni. Gdy przerwe wydruk po pierwszej warstwie to mogę całą pierwszą warstwe zdjąć palcami, wystarczy chwycić za róg i w zasadzie bez większego oporu całość zdejmuje, może miejscami (np gdzieś bliżej środka) rzeczywiście jest jakiś opór przy zdejmowaniu, ale reszta schodzi bez wysiłku.

Eksperymentowałem z laminatem FR4 i tu miałem wiele lepszą adhezje, ale okazało się, że mata magnetyczna pod laminatem ma za słabą sile i wydruk się delikatknie zawijał wraz... z całym laminatem (około 1mm na krańcach) - podnosił nieznacznie laminat na krańcach
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: dekas »

Jest jeszcze jedno zjawisko.
Czujnik temperatury stołu jest na środku i pod spodem. Zanim powierzchnia dojdzie do temperatury mija dobra chwila. A na brzegu jeszcze później.
Łatwo sprawdzić palcem - kiedy stół zacznie parzyć od chwili kiedy drukarka pokazuje 60 stopni.
roman
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: roman »

To może być to, tzn. nie wiem na ile "test palcem" będzie sensowny, ale pare razy już tak miałem, że po zapuszczeniu druku na "ostygniętej drukarce" był fakap, ale jak wyczyściłem stół i zapuściłem jeszcze raz ten sam gcode było ok, czyli, że temperatura miała czas przejść na powierzchnie. A druga sprawa to nierównomierne grzanie stołu - mam wrażenie, że z przodu (powiedzmy tak ze 2-4cm od krawędzi) jest zimnejszy niż reszta. Jak mierze termometrem laserowym to pokazuje różnice i o 30 st. Ja w to nie wierzyłem, bo to szkło czyli że laserowy termometr przekłamie na pewno, ale jak dotykam palcem to środek parzy mnie natychmiast, a z przodu to sobie chwile mogę tak potrzymać...
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: dekas »

Test palcem dokładny nie jest, ale za to bardzo poręczny;)
Miałem przez chwilę pomysł by przykleić do stołu termistory na rogach i z nich brać temperaturę.
Ale prościej było dać pod stołem izolację termiczną i pauzę przed startem druku.
Izolację miałem kleić zachodzącą na boki, ale trafiła się równa ze stołem i też może być.
W ramach oszczędzania energii kiedyś poprawię tą izolację i zrobię pauzę zależną o temperatury druku i temperatury początkowej.
roman
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 10
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Adhezja do stołu, podwijanie.

Post autor: roman »

...poręczny i ekscytujący :D

Dobra, to chyba to mamy, nie mam za bardzo jak miarodajnie tego sprawdzić, ale jestem przekonany, że temperaturę właściwą mam jedynie na środku stołu, a reszta to wielka niewiadoma. I to by też pasowało, bo ostatnio się siłowałem ze stołem, żeby odkleić zdechły już ultrabase od stołu aluminiowego i teraz to amelinium jest lekko krzywe (coś tam prostowałem, ale to już nie to samo co było), w sensie że wypukłe, czyli że styczność szkła na krawędziach do amelinium jest zdecydowanie dyskusyjna.

Jakby dodać do tego jeszcze to co piszesz, czyli, naturalną zdolność uciekania temperatury przez krawędzie no to wynik jest taki jaki jest.

No nic, następny wydruk poleci na 95 st :)

Izolację zrobiłem, ale tylko do krawędzi (bez nachodzenia). Jaką długą dajesz pauze ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”