Sapphire PRO Komenda M206

Jakość druku Cię nie zadowala?
goliat26
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: goliat26 »

Cześć wszystkim.

Potrzebuję pomocy z ustawieniem drukarki Sapphire PRO. Jest to moja pierwsza drukarka gdyż dopiero zaczynam "przygodę" z drukiem 3d.
Wypoziomowałem stół lecz wydaje mi się, że dysza jest zbyt wysoko od stołu gdyż pierwsza warstwa jest mocno poszatkowana.
Jako slicer używam Ultimaker Cura. Na początku sekcji Start G-Code dodaję kod "M206 Z1" lecz totalnie nic to nie zmienia. Cokolwiek bym nie wstawił np Z-5 to i tak nic się nie zmienia i dysza ciągle jest na tej samej wysokości.
Wrzucam plik gcode który drukuję jako tekst. Może ktoś podpowie co jest źle?

Z góry dzięki.
Załączniki
FL_V2.txt
(19.88 KiB) Pobrany 42 razy
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: majek »

A jak go wstawisz po G28?
goliat26
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: goliat26 »

Próbowałem i też niestety bez reakcji.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: kaluza »

A jak poziomujesz stół ?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: dekas »

Nigdy nie używałem M206, ale na moje oko musisz zmienić kolejność. Najpierw G28, potem M206. Czyli zadajesz maszynie pozycję "zero", a potem dajesz offset od tego zera. Można oczekiwać, że maszyna mogłaby być mądrzejsza i zrozumieć Twoje intencje, ale skoro nawet ludzie się nie rozumieją, czemu dziwić się maszynie?
A najlepiej podłącz drukarkę do komputera i poklikaj różne komendy i w różnej kolejności. Zobaczysz co i jak robią.
goliat26
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: goliat26 »

kaluza pisze:A jak poziomujesz stół ?
Używam punktów poziomowania wyznaczonych przez drukarkę a następnie ustawiam dyszę "na kartkę papieru" w każdym z punktów.
Dziś poziomowałem stół ponownie i teraz mam pierwszą warstwę troszkę zbyt "wciśniętą" do stołu. Ciężko odkleić wydruk po zakończeniu drukowania.
dekas pisze:Nigdy nie używałem M206, ale na moje oko musisz zmienić kolejność. Najpierw G28, potem M206. Czyli zadajesz maszynie pozycję "zero", a potem dajesz offset od tego zera. Można oczekiwać, że maszyna mogłaby być mądrzejsza i zrozumieć Twoje intencje, ale skoro nawet ludzie się nie rozumieją, czemu dziwić się maszynie?
A najlepiej podłącz drukarkę do komputera i poklikaj różne komendy i w różnej kolejności. Zobaczysz co i jak robią.
Okej spróbuje podłączyć ją do komputera i zobaczyć co w trawie piszczy :)

Przy okazji, czy moglibyście podpowiedzieć jak się nazywa taki rodzaj podłoża jak tutaj na filmiku https://www.youtube.com/shorts/tAfdyVjmv_k oraz jaki "dobry" taki kupić?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: Jarewa »

No ale czekajcie, jakiś ma na "Z" czujnik jeżeli to jest mechaniczny na stałe, to M209 nie zadziała bo czujnik wejdzie w tryb aktywny i nie pozwoli oprogramowanie poniżej zejść. Żeby pozwolił obniżyć poniżej tego czujnika musiał by wyłączyć te krańcówki "M211 S0" zaraz przed "M206" ale ostrzegam jest to niebezpieczne i dojdzie do kolizji. Żeby obniżyć z aktywnym czujnikiem jest to "M851 Z-3.00" ale też niebezpiecznie i dojdzie do kolizji z czujnikiem tylko po prostu oprogramowanie ignoruje zadziałanie czujników . Takie coś się robi jeżeli czujnik jest przelotowy bezkolizyjny kiedy oś może pojechać dalej poza czujnik.
goliat26
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire PRO Komenda M206

Post autor: goliat26 »

Jarewa pisze:No ale czekajcie, jakiś ma na "Z" czujnik jeżeli to jest mechaniczny na stałe, to M209 nie zadziała bo czujnik wejdzie w tryb aktywny i nie pozwoli oprogramowanie poniżej zejść. Żeby pozwolił obniżyć poniżej tego czujnika musiał by wyłączyć te krańcówki "M211 S0" zaraz przed "M206" ale ostrzegam jest to niebezpieczne i dojdzie do kolizji. Żeby obniżyć z aktywnym czujnikiem jest to "M851 Z-3.00" ale też niebezpiecznie i dojdzie do kolizji z czujnikiem tylko po prostu oprogramowanie ignoruje zadziałanie czujników . Takie coś się robi jeżeli czujnik jest przelotowy bezkolizyjny kiedy oś może pojechać dalej poza czujnik.

Na osi Z jest tutaj krańcówka w postaci switcha. Czyli w skrócie, jeśli stół dojedzie do krańcówki to komenda M206 nie zadziała? To by miało sens, o ile druk zaczyna się w pozycji home osi Z czyli właśnie "dojechane" do krańcówki.
Właśnie w tym momencie drukuję nowe mocowanie na krańcówkę osi Z która pozwoli mi dokładnie regulować moment załączana się krańcówki więc może to pomoże mi dobrze to wyregulować mechanicznie :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”