Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Post autor: JGFTW »

Faktycznie cicho, fajnie.

Nie wypada Ci ten termistor? Czy to jest od volcano?
2023-01-27_11-44.png
Zdjęcia nie oddają dobrze jakości - spróbuj zrobić lepsze (pokazujące całość i oświetlone od przodu lub boku i góry).
Natomiast co do widocznych pręg to nigdy nie będzie idealnie, zawsze będą artefakty (chociażby silników albo prążki od pasków).

Najważniejsze to jak będzie powtarzalnie. ;)
kamilussulimak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 36
Rejestracja: 25 lut 2018, 20:13
x 5

Re: Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Post autor: kamilussulimak »

Mam kiepski filament do testów bo to pla z brokatem:-D ,
a nie mam akurat czarnego z połyskiem ale w normalnym świetle wydruki ładne .teraz leci druga kostka + naciągnięte paski ,zobaczymy co wyjdzie .

Mam pytanie .Macie jakiś pomysł na komorę
Nie wiem czy ją czymś izolować czy plexi czy mdf ?

Komora to będzie paczka nakładana z góry
Bez żadnych drzwiczek i pierduł na pewno przednia ścianka komory to plexi dla podglądu wydruku
Elektronika na zewnątrz w środku tylko sama drukarka z silnikami .
ogólnie drukować będę abs asa nylon i nie wiem jaka temp w środku będzie optymalna żeby to wszystko się kupy trzymało i wychodziły mocne wydruki
kamilussulimak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 36
Rejestracja: 25 lut 2018, 20:13
x 5

Re: Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Post autor: kamilussulimak »

20230127_130421.jpg
To tylko sprężynka na przewodzie ,czujnik w bloku dokręcony śrubką
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Post autor: JGFTW »

Zrób jak potrafisz z tego co masz ;)
MDF łatwy do pocięcia i nawiercenia, a w środku możesz wyłożyć jakąś niepalną izolacją.
Myślę, że idealnie byłoby jakbyś pod drukarkę dał betonowy blok o grubości 7cm (można taki kupić w każdym sklepie budowlanym za parę zł) - poprawiłaby się jakość, dźwięk podczas pracy. :D Rozważ to, żeby ewentualnie zrobić tą komorę, tak żeby się to zmieściło.

Temperatury jakie możesz mieć w komorze to 40-50C, więcej to już trzeba silniki wymienić, później pewnie do 80/85/90 max (chyba tyle te smary w prowadnicach wytrzymają, pasek, konektory JST, krańcówki, itp)

Mała drukarka to mała komora, jak dobrze zaizolujesz to pewnie temperatura sięgnie do +/- 40C na samym stole i bloku głowicy.
Najlepiej przemyśl jakis system kontroli temperatury (grzania, wychładzania) - można taki dodać do Marlina (i nim sterować gcodem), jeżeli płytka ma wolne piny.

Jak dasz radę dobrze kontrolować temperaturę do 50C to wszystkie popularne filamenty pójdą.

PS Przydałoby się zmienić nazwę tematu na coś w stylu: "<nazwa drukarki> początkowe problemy", bo za duży offtop jest - z mojej winy zresztą ;)
kamilussulimak
kamilussulimak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 36
Rejestracja: 25 lut 2018, 20:13
x 5

Re: Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Post autor: kamilussulimak »

Komora powstała z płyty osb 9mm i plexi 6mm
20230208_085325.jpg
20230208_085404.jpg
20230208_085419.jpg
Szukam obecnie jakiś sposób na ogrzanie komory ponieważ stół rozgrzany do 100 stopni podgrzewa komorę max do 39 stopni
Myślałem o grzałce z piekarnika do kiedy nie zobaczyłem tego :
Screenshot_20230208-085000_AliExpress.jpg
Rozgrzewa się tylko do 260stopni co bardzo obniża ryzyko pożaru ,bo grzałka z piekarnika zasilana cały czas to do czerwoności

Tylko nie wiem ile tego kupić jedna taka 300w starczy ?

Sterowanie zrobię osobno na atmega328p + czujnik temperatury + przekaźnik ssr fotek 40a(trochę duży ale taki akurat mam :-) )
Nie chce podłanczać się pod płytę główną drukarki bo będę miał połączoną drukarkę z obudową kablami co może być uciąźliwe w użytkowaniu A tak to przynajmniej komorę mogę uźywać do innych celów np podgrzewanie czegoś .


Kolejna sprawa to druk nylonu (hegron nie daje rady )
Jak prześledziłem temat to dobrze sprawdza się garolite(laminat szklano epoksydowy) :
Screenshot_20230208-093711_Chrome.jpg
Tylko laminaty na płytki pcb fr4 też są szklano-epoksydowe
A cena 4x mniejsza. Testował ktoś fr4 ?


Na koniec nie wiem jak zmienić tytuł posta zeby nie zaśmiecać forum .Szukałem ale nie ma chyba takiej opcji
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Skr mini e3 v3. Problem z osią x i y

Post autor: JGFTW »

Bardzo fajnie wyszło ;) Będziesz jakoś upiekszał tą obudowę? Może płytami GK i tynkiem :rotfl:
Robie też obudowę z OSB tylko, że zwiększam obrys, żeby móc zamocować elektronikę, za ścianką obok oraz tak samo po drugiej stronie, żeby zmieściła się szpula (tu najlepiej jakby filament był w takich samych warunkach co drukarka podczas drukowania).

Czy będziesz tak robił? Jeżeli nie to dlaczego?

Kwestia grzałki to pewnie, że ta ceramiczna PTC jest spoko.
Obstawiam, że nawet zwykły stół (od drukarki np MK2B) jakbyś przykleił do aluminiowego arkusza i zamocował w środku komory to byłoby wystarczająco, żeby te parę stopniu podbić (czy może nawet do tych 50C) kontrola łatwiejsza - podłączenie bezpośrednio do drukarki. Proponuję to bo uważam, że tak jest zwyczajnie łatwiej i mniej skomplikowanie.

Taki dodatkowy zwykły stół od drukarki (np MK2B) ma około 140-160W i powinien wystarczyć, bo przecież już tam masz stół i grzałkę, która też promieniuję, więc jak dla mnie 300W na pewno wystarczy w takiej małej komorze.
Nie chce podłanczać się pod płytę główną drukarki bo będę miał połączoną drukarkę z obudową kablami co może być uciąźliwe w użytkowaniu A tak to przynajmniej komorę mogę uźywać do innych celów np podgrzewanie czegoś
Nie wiem co będziesz chciał tam podgrzewać? Żarcie? ;)
Wątpie, żebyś wyjmował tą drukarkę z obudowy - nawet jak do suszenia filamentu to szkoda roboty.

Zrobisz jak chcesz - osobny układ też załatwi sprawę.

Musisz jednak przemyśleć termoobieg.

Jako ciekawostke dodam, że widziałem jak ludzie dają zamiast grzałek lampy IR.
Na koniec nie wiem jak zmienić tytuł posta zeby nie zaśmiecać forum .Szukałem ale nie ma chyba takiej opcji
Zwykły użytkownik nie może zmieniać - przemyśl co chcesz napisać i napisz do kolegi dziobu to Ci to zmieni w wolnej chwili. memberlist.php?mode=viewprofile&u=464
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”