Dziobu - wydruki

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Szukałem - i dalej szukam - czegoś fajnego, prostego, co pozwoli pokazać komuś na co pozwala druk 3D. Taki kurzołapacz ale użyteczniejszy niż np. pomnik Buddy.

I w sumie... https://www.thingiverse.com/thing:139268

Plast-Spaw PLA Transparent, skala 200%.
k1.jpg
k2.jpg
emartinelli, Abys, Jose, szpiglasowy, Zepco, michu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Coś praktycznego - szablony do otworów w obudowie i montażu PCB.
Kompletu pokazywać nie będę, ale część drukowaną mogę.

To jest właśnie to miejsce gdzie druk 3D zastąpił drukowane szablony, wycinany karton albo blachę giętą na kolanie.
Szablon do przycinania uchwytów.
ww01.jpg
TO pomaga w wierceniu. Metalowe wstawki (te wpusty gwintowane do plastiku) zabezpieczają szablon przed wiertłem.
ww02.jpg
Powiercone i częściwoo zmontowane.
ww04.jpg
Szablon do klejenia uchwytów. WErsja kartonowa, a takie kiedyś robiłem, to była masakra.
ww03.jpg
Wpasowany:
ww05.jpg
Z uchwytami:
ww06.jpg
I gotowe:
ww07.jpg
morf, panWiadr0, Holgin, Abys, sagittario
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: Holgin »

O, drukowane szablony to super sprawa. W robocie używałem ich zamiast trasowania przy rzeźbieniu z aluminium, jak się napunktuje przez taki szablon jest znacznie lepiej niż rysowanie suwmiarką/nożykiem/pisakiem/czymkolwiek ;) Ale to co pokazujesz, czyli szablon na uchwyty to też świetny pomysł jak ma się np 10 czy 50 takich obudów - wtedy idzie "taśma" :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Szablony, dystanse, uchwyty montażowe... dziś to bajka.
Holgin pisze:jak ma się np 10 czy 50 takich obudów
10 czy 50 powiadasz...
pp04.jpg
:P


I przy okazji - PET-G (DD) w przemyśle:
mocowanie/maskownica/osłona bariery IR
pp01.jpg
pp02.jpg
pp03.jpg
kapi, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Projekt nazywa się "biurko warstwowe". Czyli uporządkowana wersja klasycznego biurkowego śmietnika typu "stos".
Problem wziął się stąd, że większość projektów nad którymi pracuję wymaga kawałka płaskiego biurka. PCB + peryferia swoje zajmuje. Czasem mniej, czasem więcej. Czasem całe biurko (np 6-7 pytek i masa kabli). W związku z tym że projekty lecą równolegle większość czasu spędzam na przekładaniu tego bajzlu tu i tam, bo raz klient X zadzwoni że coś tam nie działa i muszę sprawdzić a potem klient Y napisze że przydała by się jeszcze jakaś opcja. Przekładanie, poza stratą masy czasu, wiąże się jeszcze z częstymi pomyłkami w łączniu kabli (muszę je rozpinać) i niszczeniem złącz (większość będzie użyta raz, może dwa; potem nikt tego nie rusza).

Przy okazji znalazłem w przydasiu blaty półek ze stolików Ikea LACK (tych większych, 90x55cm). No i wpadłem na szalony pomysł jak rozwiązać problem tego:
(zdjęcie bardzo poglądowe, robiłem już podczas ogarniania syfu)
bb01.jpg
I wyszło mi to:
r2.jpg
Na części blatu na której przeważnie i tak mam syf montuję blaty na nóżkach. Blaty leżą luźno jeden na drugim i wygląda to tak:
r3.jpg
dzięki czemu zyskuję masę miejsca na wiele zestawów płyt, a mogę w razie czego przełożyć wybrany zestaw na górę. Piszę "mogę" bo nic nie stoi na przeszkodzie żeby pracować nad czymś leżącym niżej.

No to do roboty...
Pierwszy zestaw (z szablonem do klejenia uchwytów):
bb02.jpg
Wspomniany szablon:
r1.jpg
A tak wygląda podczas użycia:
bb03.jpg
Działa ;) Uchwyty są klejone taśmą dwustronną:
bb04.jpg
Dzięki doklejanym płytkom jest on dwustronny:
bb05.jpg
Na biurku uchwyty kleiłem ręcznie przy pomocy linijki. W te uchwyty wsadza się kolumny (pozwala to stworzyc zestaw niższy/wyższy, w zależności od późniejszych potrzeb):
bb06.jpg
Ich rozstaw determinował rozstaw uchwytów i kolumn na wszystkich półkach. Chciałem żeby półki były dowolnie wymienne:
bb07.jpg
Z pierwszym blatem:
bb08.jpg
Luz jest taki jak przewidziałem, czyli ok 4mm (niewielki na górze + niewielki na dole). To pozwala zahaczyć np ręką i nie urwać niczego.
bb09.jpg
Pasuje też idealnie do obecnej już półki:
bb10.jpg
Kolumna w pracy:
bb11.jpg
I kolejne blaty:
bb12.jpg
Pierwsze piętro - zagracone. Od razu widać ile potrafi zająć jeden projekt:
bb13.jpg
Aż mi się ciepło robi na myśl o możliwości zagracenia TAKIEJ powierzchni ;)
bb14.jpg
Ale teraz będzie dopiero syf ;)
bb15.jpg
I tu już z osłonami na rogi:
bb16.jpg
Potykam się o te blaty od lat a i sam pomysł nie jest nowy. Nie wiem dlaczego dopiero teraz postanowiłem go wykonać ale WYSZŁO IDEALNIE.
No może poza renderami nad którymi jeszcze muszę ostro popracować.

btw.
Wprawne oko zauważy że najwyższa półka miała być poniżej tej już obecnej (białej) a wyszła wyżej - okazało się że przy jakiś modyfikacjach źle rozłożyłem detale w projekcie. Ale idea wyciąganych kolumn pozwala mi wydrukować je jeszcze raz także da się to naprawić w razie potrzeby ;)
biurka_Stl.rar
(333.35 KiB) Pobrany 119 razy
Abys, fredator, arkomania.pl, Jackoboo, McKee, Adinfo, morf, JGFTW, dragonn, FlameRunner, Zepco, michu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Zapomniałem dodać że uchwyty montowane od spodu blatów są nieco stożkowe także można bez problemu na ślepo zakładać blat jeden na drugi i wszystko pasuje tak jak trzeba. Tak to wygląda:
a1.png
Tego może nie widać ale sfery (uchwytu i kolumny) pasują idealnie; uchwyt jest tylko rozjechany żeby nakierować kolumnę tam gdzie trzeba.
Pomogło także klejenie elementów przy pomocy szablonu.

Materiały:
kolumny/uchwyty:
  • DevilDesign PLA Szary,
  • Plast-Spaw PLA
    • Biały
    • Transparentny
Narożniki:
  • NinjaFlex Fire
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: Adinfo »

Nie rozumiem, czemu się nie przyznałeś, że duże zlecenie dostałeś. Powód zlecenia (podobno nie mieli dość materiału na odbudowę) - dlatego Ty im to będziesz drukował w pełnych wymiarach (jak patrzę na wysokość - to w pełnym wymiarze godzin).
Obrazek
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Ech; a ja zwyczajnie nie miałem pomysłu na "kolumnę". Musiała być okrągła. Wycięcia zrobiłem w sumie to po nic - bo mogłem i umiałem. Po prostu taki zwykły walec by wyglądał źle.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Dzieciak pogubił kulki do takiej zabawki z rynnami. Cóż... lubię ambitne projekty ;)
k1.jpg
k2.jpg
Kulka_14mm.rar
(224.78 KiB) Pobrany 131 razy
morf, Zepco, Abys, michu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 415
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dziobu - wydruki

Post autor: dziobu »

Znów ociekacz do pędzli. Poprzednia wersja się spodobała i już po ponad roku robię drugą ;)

Poprzedni zestaw (viewtopic.php?f=9&t=159&p=49283#p49270) leciał z Flsuna i3+ (spód) i Zmorpha (gumowy uchwyt). Ten to już odpowiednio Flsun G i FF Dreamer. Różnica jest spora (zwłaszcza po wyczyszczeniu prowadnic i kółek w "G"):
s01.jpg
s02.jpg
s03.jpg
s04.jpg
s05.jpg
s06.jpg
s07.jpg
s08.jpg
DD PLA Galaxy Violet,
3DColor Guma żółta.
2x ~16h druku.
JGFTW, Abys, michu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”