Samolot Beaver DHC-2

Czasem trzeba się pochwalić.
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Właśnie pracuję nad modelem samolotu Beaver DHC-2 (wg. mnie najpiękniejszy samolot na świecie, jestem w nim zakochany :D ).
Opieram się na planach http://rc-plans.com/catalog/item16.html i chciałbym stworzyć coś na wzór modeli https://3dlabprint.com/
Nie będzie to tak zaawansowany model i niestety tylko statyczny, ale od czegoś trzeba zacząć ;)
Postaram się dziś wrzucić skrzydło, od tego zaczynam.
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Powiedzmy, że coś tam wyszło. Miałem problem z zewnętrznym konturem, chciałem, żeby drukował go w pierwszej kolejności, a później wewnętrzne kontury, więc zaznaczyłem opcję w Slic3r "External perimeters first", niestety nie pomogło i wychodziło coś takiego:

Obrazek

Rozwiązałem to odsuwając wewnętrzne kontury o 0,1mm (trochę to mało eleganckie, bo przy skalowaniu może być problem). Zauważyłem też, że Slic3r ma problem z ostrymi kątami (na zdjęciu u góry po lewej).

Obrazek

Model w skali około 1:33, w środku skrzydła miejsce na dźwigar (kwadratowy profil 3mm, akurat miałem coś takiego pod ręką), całe skrzydło składa się z 6 takich elementów. Zabieram się za końcówki skrzydeł...

Link do pliku.
Załączniki
S2r.jpg
S1r.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: Kopytko »

Ale na wydruku widać ,ze to nie problem slicera a albo za dużej ekstruzji, albo stołu, albo problemów w Z.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Chodziło mi o te pionowe paski w miejscu gdzie są wzmocnienia skrzydła, na drugim zdjęciu już ich nie ma (po odsunięciu drukowała zewnętrzny kontur w całości bez przejść do wewnętrznych). Problem z osią Z to zupełnie inna historia ;) (Jakość akrylowej ramy drukarki jest fatalna, nie mam zamiaru już z tym walczyć, niedługo będzie jakiś P3steel)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: Kopytko »

Zerknij sobie na moj temat z clonem mk2. Tez mialem akrylowa rame a wydruki wychodza super.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: morf »

Jak dla mnie ekstruder nie dokalibrowany ew temp za wysoka.
Jeśli coś "przebija" że środka spróbuj dać większa ilość obrysów.

Poziome paski jakby z Ztki?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: Zepco »

Temat bardzo ciekawy. Sam mam w planach utworzenia czegoś podobnego ale dla rodzimego PZL M18 Dromadera.
Możesz wrzucić model tego skrzydła, to bym sobie wydrukował testowo i zobaczył jak to wygląda, bo u Ciebie jest to niepokojąco niepoprawne (to takie delikatne określenie ;-) )

W czym tworzysz model?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: TDI-CAD »

Kiedyś modelowałem edga 540 to miałem generowane profile z włoskiego programu profili:
http://www.profili2.com/eng/default.asp
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Zerknij sobie na moj temat z clonem mk2. Tez mialem akrylowa rame a wydruki wychodza super.
Pisząc o fatalnie wykonanej ramie miałem na myśli krawędzie:

Obrazek

Tam powinien być kąt prosty :D Różnica jest co najmniej kilku stopni. Podczas cięcia laserowego zawsze powstaje stożek i krawędź nigdy nie jest prostopadła, ale nie aż tak. Myślę, że wynika to ze źle wycentrowanego promienia lasera względem dyszy. Tak wygląda większość detali i ciężko złożyć to do kupy.
Jak dla mnie ekstruder nie dokalibrowany ew temp za wysoka.
Jeśli coś "przebija" że środka spróbuj dać większa ilość obrysów.

Poziome paski jakby z Ztki?
Ilość filamentu którą przewija ekstruder jest ok, mierzyłem i wprowadzałem drobne poprawki do Marlina. Ciężko jest mi zmierzyć ile wypływa z dyszy, ze względu na te poziome prążki, które wynikają z tego, że oś prowadnicy Z-ki i oś silnika nie pokrywają się i powstaje lekkie bicie. Jak już pisałem, nie będę z tym walczył, bo niedługo będzie nowa rama :) Specjalnie drukuję to w funkcji wazy, bo docelowo chciałbym zbudować model RC o rozpiętości 1400-1700mm, waga modelu musi być jak najmniejsza, ale to jeszcze długa droga ;)
Temat bardzo ciekawy. Sam mam w planach utworzenia czegoś podobnego ale dla rodzimego PZL M18 Dromadera.
Możesz wrzucić model tego skrzydła, to bym sobie wydrukował testowo i zobaczył jak to wygląda, bo u Ciebie jest to niepokojąco niepoprawne (to takie delikatne określenie ;-) )

W czym tworzysz model?
Model tworzę w programach: AutoCad i SolidWorks opierając się głównie na planach z pierwszego posta. Dodałem plik STL skrzydła. Są już gotowe końcówki skrzydeł i statecznik poziomy jednak wymagają kilku poprawek, postaram się je wrzucić jutro lub dziś w nocy ;) Chętnie zobaczę jak to wychodzi na innych drukarkach.
Kiedyś modelowałem edga 540 to miałem generowane profile z włoskiego programu profili:
http://www.profili2.com/eng/default.asp
Kiedyś coś tam się bawiłem tym programem.


Dziękuję za zainteresowanie i wszystkie komentarze!
Załączniki
wing.STL
(160.34 KiB) Pobrany 165 razy
K1.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: Kopytko »

Ale w której części jest ta krzywizna, niezależnie co by to było po skręceniu i nadaniu sztywności nie powinieneś mieś takich pręg, ewentualnie nie geometryczny obiekt.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”