Samolot Beaver DHC-2

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: Zepco »

Moja Cura dla dyszy 0,4 praktycznie całe ścianki zewnętrzne usuwa i nie wiem czy to jest wina modelu, że ma za cienkie ścianki jak na moją dyszę, czy coś źle ustawiam.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kretu »

S3d i Makerbot Desktop podobnie nie przetwarza poprawnie tego modelu.
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Krzywizny są wszędzie :D Myślę, że chodzi o (nie wiem jak to się fachowo nazywa) "karetkę" osi Z. Musiałem trochę spiłować krawędź detalu, który wchodzi w złożenie "karetki", inaczej nakrętka w której osadzony jest gwintowany pręt byłaby pod zbyt dużym kątem w stosunku do pręta. Przez to piłowanie zmienił się wymiar detalu i chyba stąd te przesunięcie osi Z w stosunku do osi silnika. W akrylowej ramie nie podoba mi się też pasowanie, jest bardzo luźne, np. otwór w który wchodzi prowadnica osi Y jest za duży i prowadnica ma około pół milimetra luzu. Następna kwestia to sztywność całej ramy, mam wyciętą i skręconą ramę P3Steel (v.2.01 o ile dobrze pamiętam) i różnice są widoczne gołym okiem, na plus ramy stalowej. Właściwie to ta rama (P3Steel) jest na sprzedaż, wkrótce pojawi się w dziale giełda, nie chce za nią dużo, powiedzmy, że oddam ją za cenę złomu (stal nierdzewna).

Wracając do tematu, wrzucam plik statecznika poziomego, nie poprawionego (ostry_kat.STL). Chodzi o to jak już wcześniej wspominałem, że slicer ma problem z ostrymi kątami, mianowicie drukuje kontur i później wraca i drukuje ten ostry kąt. Zdjęcia pokażą o co chodzi (pozioma linia na krawędzi spływu). Chyba nie da się tego wyeliminować w slicer'ze, więc ostre kąty "zaokrąglam" na szerokość 1.5 warstwy.

Zapomniałem o najważniejszym czyli o parametrach druku: dysza 0.4, szerokość warstwy 0.4, wysokość warstwy 0.2.

Wrzucam poprawiony statecznik poziomy (horizontal_stabilizer.STL), oponę i felgę.

PS
Męczy mnie opisywanie wad mojej akrylowej ramy, zdaję sobie sprawę z niedoskonałości wydruku i wiem czym to jest spowodowane. Proponuję skupić się na głównym wątku tematu czyli modelu Beaver DHC-2.

Zdjęcie ostry_kat.STL
Obrazek

Zdjęcie horizontal_stabilizer.STL
Obrazek
Załączniki
wheel_rim.STL
(91.2 KiB) Pobrany 172 razy
tire.STL
(364.14 KiB) Pobrany 169 razy
ST2.jpg
horizontal_stabilizer.STL
(13.27 KiB) Pobrany 152 razy
ostry_kat.STL
(12.48 KiB) Pobrany 165 razy
ST1.jpg
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Zepco pisze:Moja Cura dla dyszy 0,4 praktycznie całe ścianki zewnętrzne usuwa i nie wiem czy to jest wina modelu, że ma za cienkie ścianki jak na moją dyszę, czy coś źle ustawiam.
Używam Repetier Host w połączeniu z Slic3r, po przeczytaniu waszych uwag spróbowałem pociąć go Curą i faktycznie wychodzą dziwne rzeczy. Pół dnia zmarnowałem, żeby to jakoś naprawić, ale nie udało mi się :problem: Zmieniałem szerokość ścianek, bez efektów. Zaokrąglanie ostrych kątów coś tam dało, ale nigdy nie widział wszystkich ścianek :/. Po włączeniu opcji w Curze do modelowania form "Special Modes>Mold" tak jakby widział poprawnie kształt?! Nie wiem, nie mam już pomysłów, chyba muszę się z tym przespać ;).
kretu pisze:S3d i Makerbot Desktop podobnie nie przetwarza poprawnie tego modelu.
Niestety nie mam S3d, cena jest trochę zaporowa jak dla mnie, co innego gdybym zarabiał w euro...
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: chemik72 »

Niestety nie mam S3d, cena jest trochę zaporowa jak dla mnie, co innego gdybym zarabiał w euro...
I nie ma co żałować bo mam ale nie używam brak tam kilku bardzo ważnych opcji choć by ustawianie z osobna szerokości ścieżek wypełniana czy obrysów :shout: .
Jak dla mnie to slic3r bije chyba wszystkie mi znane programy ze względu na możliwość zmiany chyba wszystkich parametrów. Może trochę chaotycznie tnie i z tego jest znany ale i tak zostaję przy nim bo da się z niego wykrzesać super wydruki :good:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

chemik72 pisze:
Niestety nie mam S3d, cena jest trochę zaporowa jak dla mnie, co innego gdybym zarabiał w euro...
I nie ma co żałować bo mam ale nie używam brak tam kilku bardzo ważnych opcji choć by ustawianie z osobna szerokości ścieżek wypełniana czy obrysów :shout: .
Jak dla mnie to slic3r bije chyba wszystkie mi znane programy ze względu na możliwość zmiany chyba wszystkich parametrów. Może trochę chaotycznie tnie i z tego jest znany ale i tak zostaję przy nim bo da się z niego wykrzesać super wydruki :good:
Mam 5 letnie doświadczenie jako operator laserowych obrabiarek sterowanych numerycznie do cięcia metali (pracowałem na niemieckich maszynach firmy Trumpf i szwajcarskich Bystronic'ach) i znam całkiem dobrze oprogramowanie Trumpf'a czyli TruTops. To czego mi brakuje w Slic3r to wyboru kolejności drukowania poszczególnych konturów i wyboru miejsca w którym drukowanie ma się zacząć. Czyli tak jak piszesz, drukowanie jest czasem chaotyczne...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: FlameRunner »

kozaczi pisze: To czego mi brakuje w Slic3r to wyboru kolejności drukowania poszczególnych konturów i wyboru miejsca w którym drukowanie ma się zacząć.
Rzuć okiem na CraftWare - ten soft chyba daje najwięcej kontroli pod tym względem.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: Marcin1415 »

kozaczi pisze:
chemik72 pisze:
Niestety nie mam S3d, cena jest trochę zaporowa jak dla mnie, co innego gdybym zarabiał w euro...
I nie ma co żałować bo mam ale nie używam brak tam kilku bardzo ważnych opcji choć by ustawianie z osobna szerokości ścieżek wypełniana czy obrysów :shout: .
Jak dla mnie to slic3r bije chyba wszystkie mi znane programy ze względu na możliwość zmiany chyba wszystkich parametrów. Może trochę chaotycznie tnie i z tego jest znany ale i tak zostaję przy nim bo da się z niego wykrzesać super wydruki :good:
Mam 5 letnie doświadczenie jako operator laserowych obrabiarek sterowanych numerycznie do cięcia metali (pracowałem na niemieckich maszynach firmy Trumpf i szwajcarskich Bystronic'ach) i znam całkiem dobrze oprogramowanie Trumpf'a czyli TruTops. To czego mi brakuje w Slic3r to wyboru kolejności drukowania poszczególnych konturów i wyboru miejsca w którym drukowanie ma się zacząć. Czyli tak jak piszesz, drukowanie jest czasem chaotyczne...
Pisałem kiedyś do Prusy prośbę o wprowadzenie opcji drukowania po koleji wysp oraz wyboru miejsca początku warstwy. Rozwiązało by to wiele problemów np. lepszy wygląd wydruków na bowdenie( krótsze przejazdy). Miejmy nadzieję że wprowadzą w którejś wersji Sli3era. Też drukuję model szybowca gdzie są cienkie jednoobrysowe ścianki i tutaj taka opcja jest jak znalazł.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=sNfzxM0kcno
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: kozaczi »

Model pomału nabiera kształtów :D

Obrazek

Wrzucam pliki końcówki skrzydła, statecznika pionowego i część kadłuba.
Stateczniki i końcówki skrzydła drukowałem z wypełnieniem 20%, natomiast kadłub 0% i dwie ścianki.

Jest to wersja BETA i jeszcze dużo jest do zrobienia...
Załączniki
body_2.STL
(80.75 KiB) Pobrany 179 razy
body_1.STL
(153.5 KiB) Pobrany 171 razy
vertical_stabilizer.STL
(96.47 KiB) Pobrany 163 razy
wing_end.STL
(38.07 KiB) Pobrany 186 razy
ogon.jpg
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Samolot Beaver DHC-2

Post autor: marek91 »

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego ludzie drukują samoloty? To ma sens przy samochodach rc, dronach czy łodziach... ale samoloty?
Nie boisz się że całość rozleci się w drobny mak przy pierwszej kraksie?
Nie lepiej wyciąć go z pianki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”