Bąble na wydruku

Czasem trzeba się pochwalić.
RaV
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 wrz 2017, 13:43

Bąble na wydruku

Post autor: RaV »

Cześć wszystkim :wave: , mam problem z bąblami pojawiającymi się na wydruku(powstają gdy głowica przechodzi ze środka na zewnętrzny obrys i zaczyna warstwę). Drukarka to Creality Cr-10, drukuję z karty SD
IMG_20170827_180048_1503849750101.jpg
IMG_20170827_175907_1503849584514.jpg
Moje aktualne ustawienia Cura:
cura.jpg
Próbowałem:
zmienić temperaturę, retrakcję, szybkość, dyszę, wypełnienie, filament i wieeeeeeele więcej. Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Bąble na wydruku

Post autor: FlameRunner »

Nie wyeliminujesz tego całkowicie.
Możesz ustawić, by zaczynało warstwę zawsze z tej samej strony wydruku.
Shell -> Z Seam Alignment -> User Specified
Korzystając z Z Seam X i Z Seam Y ustalasz pozycję szwu.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Bąble na wydruku

Post autor: Kopytko »

Jest to też częściowo wina zbyt dużego podawania filamentu, ciśnienie w dyszy jest zwiększone, przy zmianie kierunku lub retrakcji , nie jest w żaden sposób zmniejszane i powoduje takie blobki. Można pobawić się jeszcze z kalibracją i zmniejszeniem flow.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Bąble na wydruku

Post autor: MosfetN »

Widzę problemy z utrzymaniem ciśnienia w głowicy po retrakcji (przy powrocie filamentu do głowicy wylatuje go minimalnie więcej niż powinno)
Wpisz do retraction prime amount na początek -0.15 mm^3

Edit : Kopytko był szybszy :D
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Bąble na wydruku

Post autor: Berg »

Na 99% jestem przekonany że akurat te bąble to co innego. To kłopot z elektroniką. JEdno z:
1. wolny odczyt z karty
2. jakiś kłopot z transmisją z komputerem lub czymś co strumieniuje g-code jeśli wydruk nie jest z karty
3. Wyświetlacz graficzny

Proponował bym jedno z:
- pociąć Slic3rem ze zmniejszoną rozdzielczością i zobaczyć czy będzie to samo
- obniżyć prędkość

- chodzić dużo po menu w trakcie wydruku i sprawdzić, czy bąbli zacznie być więcej
- po prostu przyuważyć, czy bąbel powstaje w momencie jakby zatrzymania się przypadkowego głowicy na ułamek sek.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Bąble na wydruku

Post autor: Kopytko »

Rafał to nie problem z zacinkami, zacinki wyglądają jak wulkany, a tu mamy końce ścieżki , wiem bo to ja zaczynałem jeszcze na reprapach poruszać jako jeden z pierwszych temat zacinek. Wówczas bąbel jest poprzedzony bąblem , robi się taka mikro przerwa pomiędzy 2 bąblami:P
A tu mamy ewidentnie koniec obrysu.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
RaV
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 wrz 2017, 13:43

Re: Bąble na wydruku

Post autor: RaV »

@FlameRunner
Shell -> Z Seam Alignment -> User Specified
Wiem, próbowałem i nie ma bąbli(jest tylko brzydki szew) ale to jest dziwne, że kilka tys ludzi ma tą samą drukarkę i nie mają tego problemu(pytałem na grupach FB).
@rafaljot właśnie też tak myślałem bo w ust zmieniałem już wszystko(z 30 razy drukowałem 3D benchy, oczywiście nie całe). Obserwowałem wydruk i właśnie wydaje mi się że to może być sprawa z elektroniką. Najprościej będzie chyba złożyć reklamacje na GB i poprosić o nową płytkę. Zmiana karty na wyższą klasę nic nie dała.
Dzięki wszystkim za propozycje
RaV
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 wrz 2017, 13:43

Re: Bąble na wydruku

Post autor: RaV »

@MosfetN retraction extra prime amount jak zwiększałem to bąble się zwiększały, ale gdy dawałem ujemny to nic się nie działo
RaV
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 01 wrz 2017, 13:43

Re: Bąble na wydruku

Post autor: RaV »

Kopytko to chyba nie koniec a początek. Gdy dysza wychodzi z wypełnienia na ściankę to jest mikro przerwa gdy powstaje ten bąbel i wtedy dopiero zaczyna się drukowanie zewnętrznej ściany
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Bąble na wydruku

Post autor: Berg »

Kopytko pisze:Rafał to nie problem z zacinkami, zacinki wyglądają jak wulkany, a tu mamy końce ścieżki , wiem bo to ja zaczynałem jeszcze na reprapach poruszać jako jeden z pierwszych temat zacinek. Wówczas bąbel jest poprzedzony bąblem , robi się taka mikro przerwa pomiędzy 2 bąblami:P
A tu mamy ewidentnie koniec obrysu.
Walczę co jakiś czas z jednym i drugiem. Łatwo to sprawdzić. Pisałem o tym już ze dwa razy. Wystarczy ustawić wszystkie prędkości dokładnie na takie same w slicerze, (zewnętrzne obrysy, wewnętrzne, wypełnienie powiedzmy na 60mm/s) w miarę duży jerk i przyspeszenie. Jeśli się znacznie poprawi albo wręcz znikinie to jest to kłopot z ekstruzją, naturalna uroda Bowdena bardziej lub mniej.

no i też widać, czy bombel powstaje przy przejściu, można to sprawdzić z g-codem. Ja na zdjęciu nie widzę, że to przy zmianie warstwy jest. Choć może i jest tam najpierw mikro dziurka a potem bąbel. Jeśli tak to @Kopytko, masz rację. JAk nie mam, to ja mam.

Ten bąbel na drugim zdjęciu mnie nie przekonuje, bo tam chyba po prostu się zatrzymał wydruk. Nie wiem co to jest.

EDIT: no i jeszcze zauważyłem, że masz, jak dla mnie, bardzo wysoko ustawione parametry retrakcji. Musisz mieć dobry silnik na bowdenie, żę daje radę. Zarówno długość, jak i prędkość. UStaw na próbę 40mm/s i 5mm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”