Wydruk obudowy

Czasem trzeba się pochwalić.
lookzovt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2016, 16:13

Wydruk obudowy

Post autor: lookzovt »

Cześć

To mój pierwszy post tutaj. Przeniosłem się z konkurencyjnego forum. Niedawno skończyłem budowę swojej pierwszej drukarki 3d i właśnie skończyłem pierwszy projekt z jej użyciem.

Może kogoś zainteresuje:
http://techniczny.wordpress.com/2016/06 ... a-esp8266/

Przy okazji, jako że to mój pierwszy poważniejszy wydruk (poza kostkami do kalibracji i elementami chłodzenia) proszę o ocenę. Wydruk został wykonany z PET-G, z którego "zawsze się udaje" przy 220 stopniach i 60 stopniach na stole. Wymiary trzyma, wszystko pasuje.

Póki co trochę większe problemy mam z PLA, a też pewnie przyjdzie czas na pokazanie. Na razie nieco podwijają mi się rogi w wydruki z powyższego wpisu. I nie wiem czemu.

Niezależnie od wszystkiego chętnie wysłucham rad bardziej doświadczonych drukarzy.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wydruk obudowy

Post autor: marek91 »

lookzovt pisze:Cześć

To mój pierwszy post tutaj. Przeniosłem się z konkurencyjnego forum.

Witaj! :git:
lookzovt pisze:Póki co trochę większe problemy mam z PLA, a też pewnie przyjdzie czas na pokazanie. Na razie nieco podwijają mi się rogi w wydruki z powyższego wpisu. I nie wiem czemu.
A co masz na stole? Klej? Taśma? Dimafix?
lookzovt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2016, 16:13

Re: Wydruk obudowy

Post autor: lookzovt »

marek91 pisze:A co masz na stole? Klej? Taśma? Dimafix?
Klej w sztyfcie. Rogi i brzegi podwijają się np. w powyższej obudowie przy którejś z kolei warstwie w miejscach gdzie są walce pod wkręty.

To co już zrobiłem:
- wydrukowałem sobie chłodzenie (widać w poście na blogu na zdjęciu)
- skalibrowałem przepływ na 95% na podstawie wydruku z pojedynczą ścianą - na ile moja analogowa suwmiarka na to pozwoliła

Drukuję z białego PLA DD w temperaturze 190-195 stopni, raczej wolniej niż szybciej.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wydruk obudowy

Post autor: marek91 »

Przy tak małym obiekcie nie powinno być zupełnie żadnych podwinięć na PLA, ja teraz drukuję modele po 15cm długości i powierzchnia jest równa jak stół bilardowy :D
Najprawdopodobniej masz kiepski klej, spróbuj innego lub przejdź na dimafix lub taśmę kaptonową.

Druga sprawa, ja drukuję z PLA na znacznei wyższej temperaturze, przykładowo teraz mam 235 stopni, ale tu dużo zależy od budowy głowicy, termistora itd.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wydruk obudowy

Post autor: FlameRunner »

Spróbuj może na czystej (bardzo czystej! - skrobanie, mycie acetonem i octem), ciepłej szybie.
Pierwszą warstwę warto trochę rozsmarować po szybie.

Kalibrowanie podawania na podstawie szerokości jednej ścieżki nie jest do końca dobrą metodą, w efekcie takiej kalibracji ścieżki leżące obok siebie stykają się na bardzo małej (teoretycznie zerowej) powierzchni, w przekroju wygląda to mniej więcej tak:
(__)(__)(__)
(__)(__)(__)

Jaki konkretnie problem masz z PLA? (Jak rozumiem, lekko podwinął się PET-G?)
lookzovt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2016, 16:13

Re: Wydruk obudowy

Post autor: lookzovt »

Na PET-G praktycznie nie ma tego problemu - od początku jestem zadowolony z wydruków, Jak się mocno przyjrzeć, to jeden róg można uznać za lekko podwinięty, ale w porównaniu z PLA efekt praktycznie nie występuje.

Pierwszą warstwę rozsmarowuję raczej - daję wysokość pierwszej warstwy na 0,4mm przy głowicy 0,4mm i 200% filamentu. Kolejne warstwy 0,25. Pierwsze 3 warstwy bez chłodzenia.

Jaki model polecasz do kalibracji i jak mierzyć?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wydruk obudowy

Post autor: FlameRunner »

Tak czy siak spróbuj na czystej, ciepłej szybie.



Można podejść do sprawy nieco przewrotnie: uznajesz że chcesz mieć ścieżkę o szerokości X, dajesz taką wartość w slicerze i nic nie mierzysz, dobierasz tylko podawanie tak, żeby jednocześnie obrysy były sklejone i materiał nie uciekał bokiem.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wydruk obudowy

Post autor: marek91 »

lookzovt pisze: Pierwszą warstwę rozsmarowuję raczej - daję wysokość pierwszej warstwy na 0,4mm przy głowicy 0,4mm i 200% filamentu.
Trochę bez sensu ustawienie :)
Ja mam głowicę ustawioną na jakieś 0,15-0,2mm nad stołem dla pierwszej warstwy i 100% filamentu.
lookzovt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2016, 16:13

Re: Wydruk obudowy

Post autor: lookzovt »

marek91 pisze:
lookzovt pisze: Pierwszą warstwę rozsmarowuję raczej - daję wysokość pierwszej warstwy na 0,4mm przy głowicy 0,4mm i 200% filamentu.
Trochę bez sensu ustawienie :)
Ja mam głowicę ustawioną na jakieś 0,15-0,2mm nad stołem dla pierwszej warstwy i 100% filamentu.
Poradniki... Ale jak kto
lookzovt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2016, 16:13

Re: Wydruk obudowy

Post autor: lookzovt »

marek91 pisze:
lookzovt pisze: Pierwszą warstwę rozsmarowuję raczej - daję wysokość pierwszej warstwy na 0,4mm przy głowicy 0,4mm i 200% filamentu.
Trochę bez sensu ustawienie :)
Ja mam głowicę ustawioną na jakieś 0,15-0,2mm nad stołem dla pierwszej warstwy i 100% filamentu.
Poradniki... Ale jak ktoś zaczyna, musi się na czymś oprzeć. Poeksperymentuję w takim razie, chociaż trochę już zmieniałem.

Spróbuję też z czystym stołem. W zapasie mam jeszcze niebieską taśmę malarską (grzeje się pod nią stół normalnie?).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”