Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 134
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: dziobu »

Abys pisze:Czasami nie warto jest drukować pewnych rzeczy, opłaca się bardziej kupić bo wydruk wyjdzie gorzej.
Ale marudacie.

Drukowanie takich rzeczy ma pewną wartość edukacyjną - człowiek uczy się na co pozwala dany materiał czy zestaw parametrów druku; co taki detal przetrwa i czy się sprawdzi w danym zastosowaniu. Normalnie drukuje się masę rzeczy które można taniej kupić, ale doświadczenia nie da się zdobyć inaczej - a to się przydaje w istotniejszych sytuacjach.

Tutaj sprawdzi się HIPS (no ciekawe dlaczego :P), TPU bądź PP. Osobiście bym zaczął od TPU.

czasnagli pisze:Panowie, mamy XXI wiek. Chińska packa elektryczna kosztuje ok. 10zł i nie zostawia zmiażdżonych owadów na ścianie...
Przyzwoita lampa owadobójcza. Wpada muszysko i po chwili tylko strzępy lecą w przestrzeń.

Uwielbiam zapach palonego owada o poranku!
Andrzej_W, konradsdev1, frycol, Abys, Adinfo
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: majek »

dziobu pisze:Normalnie drukuje się masę rzeczy które można taniej kupić
Albo czasem tylko człowiekowi się zdaje, że można kupić.

Jakiś czas temu naprawiałem silnik wycieraczki tylnej do auta: czyszczenie z rdzy, smarowanie. W międzyczasie zdziwienie, że nie ma uszczelnienia. Okazało się, że uszczelnienie było, ale się wytarło i było niewidoczne, bo niewiele z niego zostało.
No to pierwsze podejście: kupno kilograma różnych oringów (nie miałem nic na stanie, a warto mieć coś w domu). Z dwóch zestawów nic nie pasowało, a super sklep z oringami mi zamknęli lub przenieśli nie wiadomo gdzie.
Wtedy sobie przypomniałem, że mam drukarkę :-) Kilka minut, TPU i mam uszczelkę dokładnie taką jak potrzebowałem :D
Czyli kilka dni w plecy, bo zachciało mi się gotowca, którego i tak nie udało mi się kupić.
Abys, dziobu, emartinelli
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: Abys »

dziobu pisze: Ale marudacie.

Drukowanie takich rzeczy ma pewną wartość edukacyjną - człowiek uczy się na co pozwala dany materiał czy zestaw parametrów druku; co taki detal przetrwa i czy się sprawdzi w danym zastosowaniu. Normalnie drukuje się masę rzeczy które można taniej kupić, ale doświadczenia nie da się zdobyć inaczej - a to się przydaje w istotniejszych sytuacjach.
Oj tam marudzimy, nie wiem jak inni ale ja też tak robię jak ty.
Mam brelok do kluczy z PETG przez 3+lat i sprawdzam jego wytrzymałość, jeden już pękł po roku jak upadł a druga wersja poprawiona wytrzymuje 2 lata.
Są wersje do kupienia lepiej wyglądające, z metalu ale wybrałem swoją wersję.
Ale chyba nikt nie przebije ciebie dziobu w wydrukach użytkowych, od razu na myśl mi przyszedł zamykacz do bramki.

Różnorakie klipsy, sprawdzam ich wytrzymałość z PLA/PETG/ABS
20220515_204411.jpg
Też można kupić, metalowe a plastikowe wyjdą taniej.
Mam trochę rzeczy użytkowych wydrukowanych które są dostępne w sklepach, używam ich i nie wyrzucam bo się sprawdzają.

Nie chodzi mi o to że jak coś jest dostępne w sklepie to trzeba od razu kupować, mało jest takich rzeczy których bym nie wydrukował.
Przypomniał mi się temat mocowania na drążek dla żony, cała siła/ciężar by spoczywał wtedy na wydruku i ryzyko że coś pęknie jest moim zdaniem w tym przypadku zbyt duże :smile2:
Tutaj w przypadku mocowania chyba wyjdzie drożej kupno, ale jest pewność że się kobiecie nic nie stanie bo firma produkuje części sportowe i są sprawdzone.

Odnośnie łapki na muchy to bym się zastanowił, właśnie ile wytrzyma z TPU i pewnie się nie rozleci tak szybko.
Ale kto raz spróbował elektrycznej łapki nie wróci do pacek za 5zł, wygodniej, czyściej i ciekawiej :DD
dziobu pisze:
czasnagli pisze:Panowie, mamy XXI wiek. Chińska packa elektryczna kosztuje ok. 10zł i nie zostawia zmiażdżonych owadów na ścianie...
Przyzwoita lampa owadobójcza. Wpada muszysko i po chwili tylko strzępy lecą w przestrzeń.

Uwielbiam zapach palonego owada o poranku!
Właśnie myślałem o takiej lampie, ale opinie są różne.
Skoro już w temacie, ktoś ma doświadczenie z tą?
Czy jest na tyle przyzwoita że jest warta zakupu?
Rok temu miałem ją kupić ale jednak się nie zdecydowałem, przypomnieliście mi o niej.
Bez tytułu.jpg
https://pl.aliexpress.com/item/10050023 ... pt=glo2pol



Wątek z lampą przeniesiony tutaj:
viewtopic.php?f=30&t=9043
dziobu
dziobu
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: majek »

Abys pisze: Różnorakie klipsy, sprawdzam ich wytrzymałość z PLA/PETG/ABS
Używasz tego długoterminowo?
Ja sobie wydrukowałem klipsy z PLA i PET-G, ale po pewnym czasie dostają permanentnego odkształcenia i przestają trzymać.

Takie: https://www.thingiverse.com/thing:910216 i https://www.thingiverse.com/thing:1734347
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: Abys »

Coś w tym stylu też mam, potwierdzam że po czasie nie trzymają.
Te które są na zdjęciu są z PLA i można zgiąć bardziej papier i wsunąć klipsa, wtedy bez problemu też trzyma.
Mam też z ABS+ ale nawet odkształcone się sprawdzają, po prostu ich siła zmalała i się rozciągnęły i wystarczy zgiąć raz więcej opakowanie i jest okej.

Takie zegarki z napędem na sprężynie z filamentu nie popracują długo, jako kurzołapa i od czasu do czasu włączyć to okej.
Widziałem też zegarki w których się zakładało metalową sprężynę i resztę drukowało, w tym przypadku jest to lepsze rozwiązanie.
Nakręcane zabawki też popracują chwilę, później się zatrzymują, trzeba popychać, tracą siłę.
Ale dla dzieciaka aby się pobawił chwilę spoko opcja, zawsze można druknąć kilka szt. ewentualnie pobawić się parametrami.
majek, JGFTW, Andrzej_W
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 63
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: Andrzej_W »

Następne z kategorii nie kupię mam drukarkę :DD
Potrzebowałem pospinać przewody i inne takie co często używam. Żeby nie było mam opaski do kabli na rzepy i kilka opasek używanych do zamykania worków typu bigbag jest tylko jedno ale gdzieś są :unknown:
Te opaski są już używane drugi miesiąc dosyć często i się trzymają.
Drukowane z PETg.
Link do modelu https://www.thingiverse.com/thing:5242299
Załączniki
Opaski.jpg
Zepco, Abys
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: JGFTW »

Jakiś rok temu uchroniłem mikser przed śmietnikiem odwzorowując koło napędowe, które zwyczajnie pękło w pół.
Tak wygląda wydrukowany element:
IMG_20220610_143330.jpg
Tak wygląda sam mikser:
IMG_20220610_143437.jpg
Materiał: PETG, wytrzymuje mycie w zmywarce ;)

Wrzuciłem model koła napędowego na Printables: https://www.printables.com/model/223281 ... eplacement
dziobu, emartinelli, Abys, Mati
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 132
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: cyfron »

Jak pęknie znowu wydrukuj z twardego TPU.
$A$F
Postów w temacie: 8
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: $A$F »

Potrzebowałem klucza do tarcz Centerlock. Orginał trochę za słaby więc powstał remix i z tylko czterema śrubami dał radę.
Centerlock1.jpg
Centerlock2.jpg
Wygląda średnio, bo drukowane na wczoraj i nie wysuszyłem CalibramuBT. Ale dał radę i to najważniejsze.
dziobu, Marcin Gutek, panWiadr0, Andrzej_W, aaannnd
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 12
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: Nowoczesność w domu i zagrodzie, czyli co dziś pożytecznego wydrukowałeś?

Post autor: Orzel »

uszczelka węża prysznicowego hansgrohe v2 - jak można robić takie badziewie... poprzedni wąż wytrzymał 8 lat nowa poprawiona wersja psuje się po 15 miesiącach... w akcie złości postanowiłem poprawić. wydruk z TPU
Załączniki
prysznic uszczelka3.STL
(71.37 KiB) Pobrany 37 razy
20220708_004849.jpg
20220708_004158.jpg
20220708_004030.jpg
$A$F, McKee, kapi, dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”