3dbenchy na M200

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: Kopytko »

Dodam też kilka słów od siebie:)
Też myślałem że wyjdzie lepiej to bo jest wiele naprawde wspaniałych benchy z zortaxa w necie:)
Ale... Nie zgodzę się ze wszystkim co napisał Blazi ( częściowo zgodzę) , jedynie najbardziej boli mnie wpis : " Każda porządnie skalibrowana drukarka ogarnie Benchy, ale mało która drukarka skalibrowana na (pod?) Benchy ogarnie choćby 1/3 STLek z GrabCada..."
A czym tak naprawdę jest Zortax? Przecież to niczym nie różniąca się drukarka od innych, nie ma żadnych fajerwerków, gówniany autolevel kompensuje jeszcze bardziej gówniany raft.
( Tak uważam ,ze to jest najsłabszy punkt Zortaxa)
Sorry ale ja nie widzę w tej drukarce nic a nic innowacyjnego odróżniającego ją od składaka, oczywiście nie porównujemy do anety i prus. Ale jak ktoś złoży drukarkę sam z profili płyt i porządnych podzespołów za 1/3 Zortaxa to niczym ale to niczym nie będzie ona odstawać poza może wyglądem.
I o jakie modele chodzi , których składak nie ogarnie a ogarnie Zortax, jak widać ,ze na skosie benchy są mega overhangi.
NIE TWIERDZE ,ŻE TO ZŁA DRUKARKA - bo też wg. mnie to najlepsza drukarka jaka do tej pory powstałą dla klienta nie profesjonalnego , tak nie profesjonalnego, bo od tego sa drukarki za setki tysi.
To jest dobrze konstrukcyjnie złożony sprzęt, na porządnych podzespołach, co właśnie przyczynia się do niezawodności. Jestem pewny ,że benchy może wyjść idealnie, tylko po co własnie.
Co do kalibracji (pod) benchy , to przecież każdy drukarz powinien skalibrowac drukarkę pod wydruk zmieniając co nieco.

Podsumowując:
1.Zortax to świetna drukarka
2. Niezawodna
3. Z dobrym wsparciem ( softy choćby powstają, raz lepsze raz gorsze jak widać- ale się coś dzieje)
4. Wygląda też super
5. Nie ma przepaści pomiędzy dobrze złożonym składakiem za 1/3 jego ceny ( choć produkcja samej drukarki kosztuje Zortaxa pewnie tyle samo lub mniej - wiadomo każdy musi zarobić- po to się w końcu otwiera firme - to nie hejt)
6. I pewnie kilka innych zalet :)
7. Drukuje tą sama gównianą metodą co nasze skąłdaki
8. Jak bym miał wybierać z pólki drukarek w tej cenie też bym wybrał zortaxa:) (nie kupuje bo składanie jest moim hobby- nie drukowanie)

Czy składak będzie drukował lepiej ? NIE Czy tak samo? TAK
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: dziobu »

Panie, jeśli czytacie i Panowie... toż to testowanie M200 imho nie ma zupełnie sensu ;)
Porównujecie tandem slicer/drukarka z resztą świata. Tylko robicie to na drukarce dla ludzi których to nie interesuje...

Pewnie że fajnie się dowartościować że reprap drukuje tak samo/lepiej od takiego komercyjnego rozwiązania ale jak chcecie żeby to było miarodajne to porównajcie te drukarki w kategoriach w których ma to sens: prostota i niezawodność.
Wystarczy policzyć ile czasu i wiedzy potrzeba żeby uruchomić odebrane od kuriera M200 a ile zejdzie na inne sprzęty. I nie chodzi tu o żadną złośliwość - to drukarka-narzędzie, która działa gdy jest potrzebna. Można się czepiać że drukuje tak sobie ale mam wrażenie że podświadomie zakładacie że za 8k zł to mają lecieć cuda wianki, zwłaszcza w porównaniu do dużo tańszych reprapów. Ale w M200 nie trzeba naciągać pasków, wymieniać stepsticków a samą drukarkę można zostawić na noc i chałupy nie puści z dymem. A wydruk puści każdy, nawet nie mając pojęcia co to znaczy "retrakcja" czy "wysokość warstwy".

M200 stylistycznie jest ładna, choć mnie jakoś nie urzeka. W ogóle jakoś nie przepadam za tymi drukarkami - może przez zamknięty ekosystem (najbardziej boli slicer). Ale zrobili sprzęt który może obsługiwać każdy i chwała im za to. Jakby ktoś się zastanawiał jak by wyglądał Zmortax gdyby otworzyli się na świat, to niech zobaczy jak funkcjonuje ZMorph ;)

Najwyższy czas uświadomić sobie że poza bezpośrednią jakością druku są jeszcze inne istotne cechy sprzętu ;)
Blazi
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: SQ9KRD »

W 100% popieram tylko dlaczego z tej drukarki robi się wyznacznik wszystkich innych ??
Bo producent PL ??
Bo rzekomo miał kontrakt z kimś tam który okazał się lipą ??
Tego nie potrafię zrozumieć.
Czym taki M200 wyróżnia się na tle konkurencji ( Nie reprap )??
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: dziobu »

SQ9KRD pisze:Czym taki M200 wyróżnia się na tle konkurencji ( Nie reprap )??
Popularnością.
Znasz inną Polską drukarkę tak znaną w świecie jak M200?

Prywatnie uważam że poza wyglądem M200 nie jest warta zachodu. Choć jako bezobsługowe narzędzie to wciąż numer 1 w tej klasie sprzętu. Oczywiście imho.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: Kopytko »

Dziobu nie przeczytałeś dokłądnie chyba co napisałem, własnie o tym pisałem, ze kupuje sie gotowca działającego , ale tez możesz takie coś samo albo i bezpieczniejsze złożyć sam.
Dowartościowywać się nie trzeba bo nie ma porównania w drukowaniu , to ta sama metoda. Co do prostoty itp, to nie po to jesteśmy na forum reprap aby to porównywać, która drukarka z pudełka działa lepiej.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: dziobu »

Kopytko pisze:Dziobu nie przeczytałeś dokłądnie chyba co napisałem, własnie o tym pisałem, ze kupuje sie gotowca działającego , ale tez możesz takie coś samo albo i bezpieczniejsze złożyć sam.
Przeczytałem ;)
Tylko posta pisałem trochę długo i napisałeś wcześniej ;p
Kopytko pisze:Dowartościowywać się nie trzeba bo nie ma porównania w drukowaniu , to ta sama metoda. Co do prostoty itp, to nie po to jesteśmy na forum reprap aby to porównywać, która drukarka z pudełka działa lepiej.
No ale dokładnie o tym jest ten wątek: drukarka stworzona dla prostoty obsługi wypluła łódeczkę. Jak na wydruk 3D - widziałem ładniejsze, ale jak na bezobsługowe pudełko to imho nie ma się do czego przyczepić. I to chciałem napisać.
Blazi
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: McKee »

Wyluzujcie.
To po prostu jest dobra i tania drukarka semi-pro.
..., ale też chyba 5-ta pod względem popularności (i to jeden model M200).
Może być rozklekotana jeżeli ma duży przebieg, operator może się pomylić, ale ogólnie drukuje dobrze.
I tylko o to chodziło w pierwszym poście Roberta.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: Berg »

Panowie, ale o co wam chodzi (?)
Skąd te emocje. Wydruki sobie porównujemy, co w tym złego. Jakoś nie specjalnie kupuję argument, że target market Zortraxa to klienci, których nie interesuje jakość wydruków i porównanie z innymi modeli testowych.

taki OT mi się skojarzył. Jak kupuje się bazę ORACLE to w warunkach licencji jest zakaz publikacji testów wydajnościowych. Może niektórzy producenci drukarek powinni pójść tą drogą :D
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: Blazi »

Odnośnie tego co napisał Blazi : Rozumiem ,że artyści i inny użytkownicy którzy na co dzień potrzebują drukować figurki i inne 3DBenchy-podobne modele muszą sobie odpuścić Zortraxa bo przecież on nie drukuje dobrze takich "nie-profesjonalnych" modeli ;) ? Kto wie może w Z-Suite jest jakiś algorytm do rozpoznawania "nie-profesjonalnych" wydruków :eh: .
Ehh, czytaj proszę ze zrozumieniem, przed "skomplikowane modele z CADa" podałem słowo klucz "przykładowo"... Użytkownicy drukarek drukują WSZYSTKO - od lalek przez stroje cosplayowe, produkcyjne części urządzeń (czasem po 50 sztuk na stole, czasem po kilka dni sztuka), elementy do termoformowania po koła zębate z zębami mniejszymi niż średnica dyszy. Nie ma czegoś takiego jak wydruk "nieprofesjonalny". Ma się drukować możliwie wszystko.

I w tym całe sedno - Benchy sprawdza tylko mały wycinek "wszystkiego", do tego cholernie niemiarodajny. To jest dobry test żeby sprawdzić własnego RepRapa i porównać z kolegami na forum (chociażby z uwagi na popularność) ale nijak to się ma do tego co odróżnia pod względem jakości druku* drukarki za 600zł od takich za 6000 w górę - niezawodności**, powtarzalności i uniwersalności.
A co za różnica łódeczka, czy prototyp bloku pompy. Ży niby pompę nagle wydrukuje lepiej niż łódeczkę?
Zanim mnie zjecie za profanację drukarkowych wartości i wytkniecie że się nie znam ;) wyjaśniam dlaczego tak uważam.

Benchy faktycznie może pokazać:
jakość chłodzenia, echa, wibracje, równość warstw, dobór temperatury, wyrazistość detali
Połowa z tych rzeczy to podstawy i mechanika które lepiej zobrazuje i pozwoli poprawić zwykły sześcian ale pal to licho, fakt faktem, że wszystkie wymienione rzeczy można korzystając z Benchy poprawić, do tego oczywiście mosty i inne pomniejsze rzeczy. Szkopuł w tym, że celując z tymi poprawkami "w punkt" (tutaj jakość wizualna łódki) nijak nie dojdziemy do porządnego, uniwersalnego profilu. Bo to, czego Benchy nie pokaże to między innymi:
- wytrzymałość (temat rzeka, łamanie komina w rękach się nie liczy :smile2: )
- jakość laminacji ścieżek,
- skutki dłuższych przejazdów z retrakcją (ci z Was którzy bawili się wipem i combingiem w Curze wiedzą o co chodzi... :evil: )
- oozing (poza jakimiś ekstremalnymi przypadkami)
- wygląd szwu (nowoczesne slicery starają się chować go w rogu)
- dokładność wymiarowa (kolejny temat rzeka)
- zachowanie układu ekstruzji przy długotrwałym mieleniu tego samego odcinka materiału
- kontrola i skutki skurczu
- łatwość odrywania podpór
- jakość podpieranej powierzchni pod różnymi kątami
- raft (czy ogólnie adhezja do stołu)
- sposób pracy planera ścieżek (jak i dziesiątki innych programistycznych rzeczy na które przeciętny user nie ma wpływu poza zmianą softu)

Większość z tych rzeczy jest cholernie ważna i cholernie ciężko je ustawić tak, aby były uniwersalne i niezawodne. Część wymaga kompromisów. W każdej porządnej firmie jest cały dział który zajmuje się tylko tym. Nie chcę się tu jeszcze bardziej rozpisywać i wchodzić w szczegóły, ale może artefakty na nawisach dziobu podyktowane są tym, że dzięki zmniejszeniu nawiewu i podbicu temperatury technolog poprawił laminację pomiędzy warstwami o 50%? A "bezsensowny" support w oknach na dziobie umożliwia drukowanie niektórych typów zatrzasków?

Benchy jest dla mnie uosobieniem tego jak bardzo reprapowcy na własne życzenie zamykają się w wizji "niedoskonałości" i "ograniczeń" FDMu. Te ograniczenia oczywiście gdzieś istnieją ale dużo, dużo dalej niż zwykło się przypuszczać - a zamykanie oceny jakości druku (a nawet porównania drukarek) do małej łódeczki zamyka umysł i umiejętności drukarza w równie małej klatce. A przecież choćby głupi test Make Magazine https://www.thingiverse.com/thing:2071696 - choć też nie idealny - powie no drukarce (drukarzu?) nieporównywalnie więcej niż jakakolwiek Benchy kiedykolwiek.

Peace. :angel2:

* Wyboldowałem żeby nie umknęło - sprawy jak serwis, wsparcie, markę etc świadomie pominąłem.
** Nie chodzi mi o to, że drukarka się przy wydruku nie zepsuje tylko że przemieli i wypluje dowolną geometrię którą dostanie (patrz pierwszy akapit) i w większości przypadków użytkownik będzie zadowolony
FlameRunner, robertm, dziobu
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 3dbenchy na M200

Post autor: dragonn »

Blazi dobra drukarka wydrukuje dobre benchy, oczywiście dobre benchy nie oznacza od razu dobrej drukarki. Co do testów które wysłałeś, to mówiąc szczerze większość tych rzeczy jest w benchy (overhangi są, mosty są, duża ilość retrakcji też jest, skurcz też jest co pokazał ten wątek), po prostu ładnie ubrane w model który można postawić po wydrukowaniu na półce lub dać dzieciakom. A z tymi testami co podałeś nic nie zrobić bo idą do kosza.
Oczywiście benchy nie testuje wszystkiego ale jeśli benchy pokaże problemy to te problemy będą się przejawiać w każdym innym wydrukuj a z względu na jego popularność łatwo zidentyfikować te problemy oraz mieć jakieś porównanie do innych.

"Benchy jest dla mnie uosobieniem tego jak bardzo reprapowcy na własne życzenie zamykają się w wizji "niedoskonałości" i "ograniczeń" FDMu." a to chyba da się tylko w jeden sposób skomentować - przepraszamy że my mali nieznaczący reprapowcy uraziliśmy dumę "profesjonalistów" prosząc o wydrukowanie benchy na Zortraxie :lol: :lol: :lol: . Proponuje przejrzeć sobie wydruki różnych osób na forum jakie cuda produkują a nie gadać głupot że benchy jest jakiś ograniczeniem :thumbdown: .
morf, anraf1001
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”