Rocknrollowe wydruki

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

Wczoraj wszystko było dobrze a dzisiaj takie coś o_O
FJIMG_20180702_084906.jpg


Ok, robię ten Twój wydruk @tpila1, będę kalibrował i zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: Hejterro »

Zdecydowanie za mało plastiku wychodzi na pierwszej warstwie. Osobiście pierwszą warstwę, zawsze mam ustawioną na 0.3 i 200% na szerokości ścieżki. Mam wtedy pewność, że warstwa dobrze przylgnie do podłoża.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

[quote="tpila1")
Co do ustawienia pierwszej warstwy to polecam taki wydruk: https://www.thingiverse.com/thing:1776031 to Ci wdrukuje tylko jedną warstwę w 5 kluczowych miejscach stołu i będziesz mógł zobaczyć gdzie trzeba co skorygować. Środkowy kwadracik ma wyjść idealnie przy jakimś tam ustawieniu live Z, a boczne mogą wymagać delikatnych korekt, które to naniesiesz w menu drukarki w Calibration -> Bed level correct i tam możesz dodatkowo robić korektę wysokości przy każdym boku stołu.[/quote]

Pierwsza sprawa to taka że jak podczas druku wejść do ustawień Live Z? Czy aby na pewno ta opcja nie jest wyłączona przez Prusę, jeśli warstwa nie jest niższa niż 0,2?

Zdjęcie wydruku poniżej. Zgłupiałem. Dodam że dopiero po zmianie z -0.900 na -0.975 wyszło takie coś, przedtem było jeszcze bardziej rozwalone.
Myślę że środkowy faktycznie wyszedł idealnie. W takim razie co teraz?
FJIMG_20180702_100118.jpg
FJIMG_20180702_100106.jpg
FJIMG_20180702_100052.jpg
FJIMG_20180702_095120.jpg
Pierwszym problemem jest to że cały czas odrywa mi filament od PEI!
Drugim problemem jest to że drukuje nierówno na obszarze jednej płytki. Jakby płytka ma dwie barwy, jedną jaśniejszą, drugą ciemniejszą
Trzecim jest to że nei za bardzo mam jak zjechać niżej bo mam już -0.975, teraz pindą?
Czwartym to że rwie płytkę po na płytce druk pomiędzy warstwami np. płytka po lewej. A ta po prawej to już w ogóle
Piątym to czemu jak pauzuje wydruk bo chcę usunąć wypływający filament z dyszy, to wchodząc do menu kalibracji czy ustawień nie mogę już wznowić druku!?
Szóstym to wypływający filament z dyszy które muszę zbierać

A tak jeszcze wygląda zdjęcie tego testu micro, pierwszej warstwy, to że nierówno drukuje to nie wiem za bardzo co zrobić?
FJIMG_20180702_100807.jpg
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: tpila1 »

Live Z nie ma nic do wysokości warstwy, jest to przesunięcie osi Z względem tego co wykryje czujnik jako Z=0, jak widzisz czujnik zawsze łapie pewną odległość od stołu i po to jest te Live Z, aby później doregulować odległość dyszy od stołu. U mnie w drukarce podczas druku po kliknięciu jest dostępna opcja Live Z, jak mnie pamięć nie myli jest ona w menu Tune.

Kwadrat na środku jest prawie idealny, ale teraz dysza jest już trochę za nisko, widać to po zgrubieniach przy krawędziach kwadratu, jeżeli takie coś się robi to znaczy, że ścieżki są za blisko siebie i jedna nachodzi na drugą.

Co do lewej strony i prawej to od tego właśnie jest Calibration->Bed level correct. Tam np. ustawiasz na lewą stronę -20 a na prawą +20. Ewentualnie sprawdź poziomnicą czy stół na pewno jest równoległy względem np. przedniej lub tylnej części drukarki (tej do której masz przymocowane prowadnice stołu).

Spróbuj przed następnym drukiem wyczyścić stół alkoholem izopropylowym, jak nie masz to ewentualnie acetonem. Będziesz mieć przynajmniej pewność, że stół jest czysty.

Co do wypływającego filamentu, ja to zawsze robię tak: Przed drukiem jadę głowicą gdzieś na Z=120 (około). Ustawiam docelową temperaturę dyszy, np. 205 stopni i czekam z 5 minut. Wtedy wycieka mi cały nadmiarowy filament zebrany w dyszy, następnie odpalam druk z pliku i wystarczy poczekać aż stół się rozgrzeje do tych 60 stopni (około minuty).
rocendroll
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

Mogę podjechać do kogoś z forum ze Śląska żeby pomógł mi z kalibracją drukarki i ogólnie pogadać o druku 3d? Od razu poznam się z kimś z forum. No bo pisać kolejny tydzień o tych problemach vs jeden wieczór no to chyba jest lepsza opcja. Dajcie znać tutaj albo na pw jeśli ktoś ma ochotę ;D

@tpila dzięki za wszystkie porady. Zastosuję się do niej i dam znać. Faktycznie w opcjach jest możliwość w menu ive correction. Mam też tune, ale nigdzie nie ma "calibration" abym mógł wejść do kalibracji stołu. Sprawdzałem też we wszystkich innych opcjach i nie mam czegoś takiego aby ustawiać strefy niezależnie od siebie.W menu Tune mogę zmieniać tylko poszczególne temp. elementów ;(
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: tpila1 »

Te Calibration masz z menu głównego ale nie podczas druku tylko normalnie. Bed level correct to wartość, która jest później w pamięci i pomiar sondy jest o nią korygowany.
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: McKee »

rocendroll pisze:nei za bardzo mam jak zjechać niżej bo mam już -0.975, teraz pindą?
A co ci przeszkadza ustawić -1.15 albo jeszcze mniej?
Ja u siebie (choć w innej drukarce) mam -2.0
Zmniejszaj powoli o 0.1 Ew potem doprecyzuj +/-0.05 aż do uzyskania odpowiednich rezultatów.
Mechaniki nie ruszaj bo wszystko będziesz musiał zacząć od początku.
Każda warstwa niezależnie od grubości zaczyna się na tej samej wysokości. Ja u siebie warstwy nawet warstwy 0.05mm kładę na szklanym / równym stole.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

Ok udało się wydrukować micro test. Co myślicie?
Załączniki
FJIMG_20180702_181129.jpg
FJIMG_20180702_181105.jpg
FJIMG_20180702_181049.jpg
FJIMG_20180702_181025.jpg
FJIMG_20180702_181014.jpg
FJIMG_20180702_180959.jpg
FJIMG_20180702_180950.jpg
FJIMG_20180702_180937.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: McKee »

rocendroll pisze:Ok udało się wydrukować micro test. Co myślicie?
Jest OK. Daj sobie spokój z testami i zacznij normalnie drukować. Drobne wady można zignorować. Zapisz wszystkie parametry/zrób backup ustawień. Nie siadaj na ramie, nie rzucaj drukarką i będzie drukować. Taka jest zaleta Prusy, że wyjmiesz ją z pudełka i ona po prostu działa.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: Zepco »

Jeśli chodzi o schodzenie z przesunięciem osi Z w marlinie produkcji prusy, to kiedyś było tak (teraz nie mogę tego znaleźć), że ustawianie powyżej 1mm nic nie dawało. Obecnie nie wiem jak jest.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”