Rocknrollowe wydruki

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

Witajcie, wreszcie skalibrowałem drukarkę (nie obyło się bez przygód i nerwów), ale wydaje mi się że w końcu etap ustawiania został dociągnięty do momentu - w którym mogę powiedzieć że jestem zadowolony z wyniku końcowego i go pokazać. Jest to w sumie 2 dni od uruchomienia drukarki 4 wydruk.
Jak najbardziej, chciałbym wiedzieć co o nim sądzicie - i co mogę w nim poprawić. ;) Nadal nie mogę dojść do porozumienia z drukarką w sprawie pierwszej warstwy, ale to chyba już muszę software'owo rozwiązywać? :)

Oto mój 1-szy treściwy wydruk (Benchy):
Załączniki
FJIMG_20180629_180142.jpg
FJIMG_20180629_180131.jpg
FJIMG_20180629_180121.jpg
FJIMG_20180629_180110.jpg
FJIMG_20180629_180055.jpg
FJIMG_20180629_180021.jpg
Zepco, dziobu, FlameRunner
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: FlameRunner »

To było drukowane bezpośrednio na stole? Zaczynaj pierwszą warstwę jeszcze trochę niżej.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: virgin71 »

Zdecydowanie niżej:)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: dziobu »

No w końcu po tylu jazdach masz coś co wygląda na wydruk! I to niebrzydki.
Gratuluję ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: FlameRunner »

No właśnie, tak poza tą pierwszą warstwą, ten wydruk jest w porządku.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

Dzięki za pochwały, rzeczywiście trochę się męczyłem, ale po jakichś tam perypetiach się udało ;) Pierwszą warstwę mam rozumieć mogę kontrolować tylko przez software typu slic3r, albo prusa control?

Aha, w live settings przy osi z, musiałem ustawić aż na -0.900 żeby wyszła łodka w taki sposób. Mam w związku z tym 2 pytania: co będzie się działo jeśi dysza będzie za nisko? Bo rozumiem grozi to uszkodzeniem sprzętu, czy po prostu drukarka wykryje że druk jest wyżej od dyszy i podwyższy extruder, czy przestanie drukować?
Czy to ustawienie -0.900 jest normalne?/może być uznawane za normalne?

+ jeszcze jedno pytanie, w slic3rze muszę na początku podać wielkość dyszy, a nie wiem jak ją sprawdzić? Pewnie mam 0.4 ale wolę się upewnić
+ jeszcze jedno pytanie xD, w ustawieniach prusay, włączyłem sobie sensor filamentu (był domyślnie wyłączony?), no i zostało możliwe do włączenia "e-correct" i "temp.cal". Czy powinienem mieć to włączone?
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: artur_n »

Korekcję Z robisz do czasu aż pierwsza warstwa będzie idealna.
U siebie mam wartość -0.650 ale to jest zależne od ustawienia sondy PINDA.
Obniżaj powoli Z podczas druku aż będzie ok. Jeśli obniżysz za dużo to warstwa będzie mocno spłaszczona a jeśli przegniesz to dysza zaryje w stół i może uszkodzić PEI.

Czujnik filamentu jest domyślnie wyłączony gdyż sprawiał problemy. Ja u siebie go włączyłem i nie mam jak narazie problemów.
e-correct jest do korekcji (chyba) kroków ekstrudera.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: rocendroll »

Tylko z tą warstwą to jest ten problem że nie mogę ocenić jak ona wychodzi bo nie widzę jak dysza kładzie filament bo jest tak nisko. Mi się wydaje że ona jeździ po powierzchni druku, ale nie słyszać żadnego dźwięku więc nie wiem. To jak to jest z tą pierwszą warstwą i resztą? One są drukowane na takiej samej wysokości, czy na różnej? Bo teraz w slicerze, obniżyłem ją o połowę: z 0.2 do 0.1 i drukuję test
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: dragonn »

Pierwsza warstwa musi być taka trochę że się wydaje że dysza jeździ trochę już po tym co wcześniej położyła, tylko wtedy wychodzi idealnie. Co to warstw - tak, mogą być rożne wysokości. Im mniejsza tym zazwyczaj lepsza jakość wydruku ale drastycznie zwiększa się czas wydruku.
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Rocknrollowe wydruki

Post autor: tpila1 »

W slicerze zostaw na 0.2, Prusa przy swoich drukarkach zaleca pierwszą warstwę na 0.2, ewentualnie można ustawić na 0.15, ale lepiej nie schodzić poniżej tego. Live Z jest tylko i wyłącznie zależne od Twojego ustawienia sondy, nie sugeruj się tym, że masz -0.9 i jest to blisko jakiejś wartości granicznej. Możesz jeszcze delikatnie podnieść sondę, o jakieś 1/8 obrotu i wtedy pewnie z tych -0.9 będziesz musiał przejść na -0.7. Oczywiście ustawienie wysokości pozostałych warstw to możesz mieć nawet na 0.05.

Co do ustawienia pierwszej warstwy to polecam taki wydruk: https://www.thingiverse.com/thing:1776031 to Ci wdrukuje tylko jedną warstwę w 5 kluczowych miejscach stołu i będziesz mógł zobaczyć gdzie trzeba co skorygować. Środkowy kwadracik ma wyjść idealnie przy jakimś tam ustawieniu live Z, a boczne mogą wymagać delikatnych korekt, które to naniesiesz w menu drukarki w Calibration -> Bed level correct i tam możesz dodatkowo robić korektę wysokości przy każdym boku stołu.
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”