wydruki gringo

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 40
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

wydruki gringo

Post autor: cardjunk »

Pomyślałem, że założę temat gdzie będę umieszczać swoje prace. To mój początek przygody, na pewno ten temat nie będzie od razu służyć jako powód do dumy czy zbiór pięknych rzeczy, ale chciałbym aby stał się czymś gdzie ktoś kto także dopiero zaczyna w jednym miejscu znajdzie wszystkie błędy jakie da się popełnić i przy dobrej woli doświadczonych kolegów także porady jak sobie z nimi radzić pod każdym zdjęciem.

No i miło też będzie za dłuższy okres czasu spojrzeć na to wszystko jak się zaczynało.

drukarka: Creality Ender 3 stock
Skręciłem ją naprawdę solidnie, zwracałem uwagę aby wstępnie wkręcać wszystkie śruby a następnei dopiero dokręcać etc. drukarka jest sztywna, podczas pracy nawet nie drgnie, chodzi płynnie, nie wydaje żadnych podejrzanych dźwięków.

I o to dzisiejsze dzieła, moje pierwsze wydruki w życiu
filament: https://3dreaktor.pl/pl/p/Filament-PRI- ... 2C75mm/430
Pierwsza była kostka, https://www.dropbox.com/sh/53ufuslm246s ... Cc6ea?dl=0
temp 215/60;wysokość warstwy 0,2 szybkość wydruku 60mm/s

Niestety do końca weekendu jestem odcięty od suwmiarki więc mierzone linijką Y i Z równo 20mm, natomaist X tylko 18,5~~
Ścianki są gładkie natomiast sama góra wydruku wygląda jak wygląda

Następnie osłona na wentylatora
https://www.dropbox.com/sh/tpou64mfbxld ... bHWra?dl=0
ustawienia takie jak poprzednio, ze zmianą warstwy na 0,3.
Niedomiar w X potwierdzają owalne otwory, wyskoczyła też mi jakaś szczelina

Ostatni w tym poście to prowadnica do filamentu
https://www.dropbox.com/sh/910vmqdpcmh1 ... 7Vqka?dl=0
Warstwa 0,15, chciałem sprwadzić wpływy temperatury więc zacząłem drukować na 200stopni. jak widać szło fatalnie, więc zwiększyłem do 205 i dalsza częśc wydruku poszła bardzo ładnie(przynajmniej wg moich standardów) Elementy się złożyły, aczkolwiek na mocny wcisk, natomiast w profil nie pasowały i trzeba było doszlifować.

Po tych 3 krótkich wydrukach chciałbym się poradzić, co uczyć w kierunki osi X? po dokładnym pomiarze kostki zmienić ilość kroków na mm czy wypatrywać konstrukcyjnej przyczyny?
Oraz czy po widocznych defektach widać jakieś oczywiste błędy które popełniam?

dziękuję za uwagę
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: wydruki gringo

Post autor: dragonn »

Sprawdź wszystko w osi X mechanicznie, szczególnie zębatkę silnika, napięcie paska itp.
Przyczyna jest na 100% konstrukcyjna.
cardjunk
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: wydruki gringo

Post autor: McKee »

cardjunk pisze:Pomyślałem, że założę temat gdzie będę umieszczać swoje prace.
[...]
dziękuję za uwagę
Sorry, nie ma za co dziękować: nie przeczytałem do końca, bo żadnego zdjęcia nie dołączyłeś. Wrzucaj zdjęcia na forum a nie gdzieś w internet gdzie ich zupełnie nie widać ;).
cardjunk
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 40
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: wydruki gringo

Post autor: cardjunk »

Szukając przyczyn problemów osi X stwierdziłem, że napięcie paska jest okej, natomiast podczas przesuwu wzdłuż całego profilu, całość porusza się płynnie z tym, że występują 3 miejsca gdzie występuje zdecydowany opór jakby kółka się w coś zapadały, wieczorem się temu dokładniej przyjrzę.

A tutaj na szybko testowanie nowych ustawień, dolna warstwa wychodzi trochę lepiej ale nadal daleko od ideału
P_20180805_095602.jpg
P_20180805_095615.jpg
wyżej stare ustawienia, niżej nowe z
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=umulfK775i0
ustawienia.jpg
Ironing poprawił trochę warstwę wierzchnią, ale dolna nadal wygląda słabo, przy pierwszej kostce wyszła dużo lepiej


ps. zdjęcia z starego tematu też chciałem wrzucić w post ale jakoś nie znalazłem opcji edytuj(chyba edytować posta można tylko przez jakiś czas po opublikowaniu albo coś w ten deseń) :search:
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: wydruki gringo

Post autor: Zepco »

Wygląda jakby dysza przy pierwszej warstwie była za wysoko.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: wydruki gringo

Post autor: McKee »

Ustawienia:
Pierwsza warstwa jest moim zdaniem niepotrzebnie niższa niż pozostałe. Powinna być taka sama, ew. wyższa jeżeli stół nie jest 100% prosty, ale po co niższa to nie bardzo rozumiem.
Robiłeś kalibrację przepływu? Wrzuć zdjęcia zwykłej kostki (niewypełnionej).
Szerokość ścieżki na początek proponowałbym raczej 0.4mm niż 0.35mm (tak jak dysza).
Szerokość ściany powinna być wielokrotnością pojedynczej ścieżki.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 40
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: wydruki gringo

Post autor: cardjunk »

McKee pisze:Ustawienia:
Pierwsza warstwa jest moim zdaniem niepotrzebnie niższa niż pozostałe. Powinna być taka sama, ew. wyższa jeżeli stół nie jest 100% prosty, ale po co niższa to nie bardzo rozumiem.
Robiłeś kalibrację przepływu? Wrzuć zdjęcia zwykłej kostki (niewypełnionej).
Szerokość ścieżki na początek proponowałbym raczej 0.4mm niż 0.35mm (tak jak dysza).
Szerokość ściany powinna być wielokrotnością pojedynczej ścieżki.
Poprawiłem ustawienia tak jak mówiłeś, i o to kostka:
P_20180805_201849.jpg
P_20180805_201841.jpg
P_20180805_201818.jpg
P_20180805_201808.jpg
P_20180805_201640.jpg
Wymiary Y i Z są okej, X nadal tylko 18,5~~~, ścianka z najbardziej widocznym defektem(zdj. 3) to ścianka równoległa do osi X, z wyższą współrzędną w Y
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: wydruki gringo

Post autor: McKee »

1. Za wysoko - pierwsza warstwa powinna być rozprasowana na podłożu a widać odstępy (dziury) pomiędzy ścieżkami. Widać też że ścieżka dookoła kostki ledwo się trzyma podłoża (też powinna być rozprasowana).

2. Zmierz grubość ścianek - czy jest taka jak powinna być (jak ustawiłeś).

3. (W zasadzie od tego należałoby zacząć): Problem jest w osi X - sprawdź czy nie ma luzów na zębatkach, czy zębatka siedzi mocno na osi silnika, czy nie ma oporów w czasie przesuwu, czy pasek jest właściwie naciągnięty (ten artefakt wygląda jakby zbyt słabe naciągnięcie było).
Jeżeli mechanika będzie OK i wymiary będą dalej złe, to znaczy że trzeba zmienić kroki w firmware (trochę mnie to dziwi, bo z fabryki drukarka powinna wyjść dobrze ustawiona - o ile w samodzielnie budowanych drukarkach to jest normalna czynność o tyle gotowa drukarka (tylko do skręcenia) powinna to mieć od razu dobrze wpisane).
cardjunk
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 40
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: wydruki gringo

Post autor: cardjunk »

Odrobinę podniosłem stół,i najważniejsze udało mi się wyeliminować problem osi X, bieżnie łożysk były za bardzo ściśnięte, stąd te problemy.
W poniedziałek porządnie zmierzę kostkę suwmiarką, co do rozprasowywania pierwszej warstwy, ciężko mi ocenić czy jest rozprasowana tak jak trzeba czy może aż za bardzo - bardzo ciężko się teraz usuwa ten obrys.

Nadal widoczna jest podróż po osi Z, w rzeczywistości nie jest aż tak wypukła jak to wygląda na zdjęciu, kwestia światła; no ale ogólnie to jest
P_20180806_010417.jpg
P_20180806_010113.jpg
P_20180806_010104.jpg
P_20180806_010333.jpg
P_20180806_010357.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: wydruki gringo

Post autor: McKee »

Gratulacje!
Na pierwszym zdjęciu wygląda tak jakby to szew (seam) był oddalony od rogu kostki - zobacz czy to samo jest widoczne na podglądzie slicera. Stół teraz jest trochę za nisko ;). Sprawdź czy nie masz możliwości ustawiania tego w startowym g-code (software'owo). Mechanika - śruby pod stołem to moim zdaniem tylko do dokładnego wypoziomowania stołu a wysokość lepiej się w sofcie reguluje.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”