Drukuje się - by fesou

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: dziobu »

Zrezygnuj z klipsów. I może zrób pojemnik na belkę pionową, wtedy pojemnik będzie mógł wchodzić lekko od góry. Albo przynajmniej na ukos. Tutaj wszystko masz schowane za belką także nie będziesz widzieć jak z czasem zasobnik może się wysuwać.

A w ogóle to przy takiej ilości kabla to spuść go na dół i nie będzie problemu ;)
fesou
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Zakup drukarki został skonsumowany. Główny cel jej używania w końcu został przetestowany. Krytycznie - jest dużo do poprawy. Do tej pory mieściłem się z wydrukami w 4 godzinach. Tu było ich 12. Ciągle pojawiają się nitki - cieniutkie i niewiele, ale coś z tym muszę zrobić. Retrakcja jest optymalna - chyba trzeba sprawdzić chłodzenie radiatora, do którego wchodzi rurka bowdena. W pudełeczku czeka już wiatrak 9000rpm na 24v, ale chyba trzeba dodać kanał chłodzenia.

Makieta budynku na użytek własny - dla biura. Trzymając model w ręce jeszcze nie jest najgorzej. Jak oglądnąłem zdjęcia, to wygląda źle.
1. Muszę ogarnąć skalę detalu - co jest możliwe do wydrukowania, bo kupa reczy się pogubiła po cięciu.
2. Dziwi mnie problem z ekstruzją w połowie modelu - dół w miarę poprawnie, góra też w sumie. Szpula nowa, Fiberlogy Easy PLA - ale np. czerwona była ładniej nawinięta a biała jest nawinięta zupełnie przypadkowo.
3. Szew lata w zależności od warstw - ma różne wysokości i raz występuje w narożniku, raz na oknie itp - ale to chyba SLicer sobie dobiera sam, tak?

Model surowy, zdjęty ze stołu. Jest support i wszystkie nitki i smarki.

Ustawienia: Dysza 0.4, warstwa 0.3, grubość ścieżki 0.42, temperatura 198(208), stół 50(60), flow na 102% - Easy PLA Fiberlogy
DSC_9587.JPG
DSC_9588.JPG
DSC_9580.JPG
DSC_9581.JPG
DSC_9582.JPG
DSC_9583.JPG
DSC_9586.JPG
DSC_9584.JPG
DSC_9585.JPG
DSC_9574.JPG
DSC_9575.JPG
I jeszcze podgląd z CURY na model:
teatr005.jpg
dziobu
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3219
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: morf »

Zazwyczaj w slicerze mozesz ustawic pozycje szwu, polecam w któryms z "rogów" takiego budynku.
W s3d jest na samym poczatku, widze ze uzywasz cura, tam chyba sa dwa osobne parametry Seam X, Seam Y (tak z glowy)
fesou
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: dziobu »

A poza tym co @morf napisał:
1. Warstwa. Dawno temu drukowałem na 0.3 ale jakoś mi przeszło. Dla 0.25 czas był nieznacznie dłuższy a sporo problemów ustępowało. Natomiast jeśli coś ma wyglądać to 0.2 albo 0.15.
2. Nitki usuniesz lutownicą na gorące powietrze. Albo opalarką. Albo, jak masz wprawę, palnikiem. Resztki ścinasz skalpelem.
3. Sposób nawinięcia filamentu na szpuli nie ma znaczenia. Nie będę się kłócił ale raptem kilka szpul (Fiberlogy, Prusament) które mają ładnie poukładane zwoje. Reszta to hasiok. I żadnych problemów z tego powodu.

Ile masz obrysów? I które drukowane najpierw?
Z jaką szybkością drukujesz?
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Obrysyzewnetrzne 2, najpierw drukuje się wewnętrzny.
Sciany 25mm/s, pierwsza warstwa 15mm/s, wypełnienie 35mm/s
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: dziobu »

A z czego wynikają takie szybkości? Jak na PLA to dość wolno. Nawet bardzo bym powiedział, zwłaszcza w tak dużym modelu.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Przy wyższych prędkościach nie łączyły się warstwy, nawet po kalibracji ekstrudera. teraz dodaje 2% do flow i trzymam się blisko 25mm/s. Aż puszczę coś małego na 60-80mm/s
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: dragonn »

fesou pisze:Przy wyższych prędkościach nie łączyły się warstwy, nawet po kalibracji ekstrudera. teraz dodaje 2% do flow i trzymam się blisko 25mm/s. Aż puszczę coś małego na 60-80mm/s
Coś masz nie tak, zwykłe PLA spokojnie na każdej drukarce pójdzie ~60mm/s nawet na wielkich elementach.
Obstawiam że masz za małą temperaturę wydruku.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

przerzucę extruder koło silnika Y, skrócę Bowdena, nowa dysza i wrócę do wyższych temperatur. PLA już drukowałem 220-230 stopni, ale walcząc z nitkowaniem obniżałem temp. póki się jeszcze filament tłoczył.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Update: jednak przerwa między dyszą a rurką... No nic - ogarnąłem kilka spraw - ekstruder w okolicy silnika Y - krótsza rurka. W końcu przykręciłem tłumiki drgań na silniki XYZ. Wrzuciłem mocniej wiejący wiatrak radiatora w głowicy. dodatkowo w standardową puszkę obudowy wiatraka między niego a radiator zamontowałem kanał kierujący powietrze bezpośrednio na radiator. Przy najbliższej okazji postaram się zamontować zakupione złączki do rurki. Te z gwintem M10 do głowicy nie są przelotowe, więc na trochę pewnie wsadzę odcinek rurki PTFE między złączkę a dyszę. Docelowo jakiś metalowy łącznik lub direct. Ale żeby to miało sens to chyba nowa głowica z ekstruderem. Pokombinuje na razie tak.

Efekty - właśnie drukuje się makieta na prędkości 80mm/s - dolne warstwy wypełnienia (bez dna) trochę się pogubiły, poodklejały - zapewne z dużo dmucha z okolic radiatora. Zwiększę temperaturę stołu, wysokość pierwszej warstwy i temperaturę głowicy.

Na zdjęciach jest pierwszy wydruk bez podpór - drugi, podparty wyszedł ładniej i siedzi w głowicy ze względu na gładszą powierzchnię.
20191017_225458.jpg
20191017_225508.jpg
20191017_225514.jpg
WKŁADKA-WIATRAK.jpg
I złączki bowdena
20191017_225902.jpg
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”