Drukuje się - by fesou

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: sagittario »

Wydaje mi się czy tutaj masz złączkę jakiej szukał morf?
Ten wątek viewtopic.php?f=50&t=4980.
morf, fesou, fredator
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Gwint M10 złączki się zgadza, ale ciężko ją wkręcić w radiator :( Klamka zapadła - trzeba odłożyć na mico-swissa. Jak przyjdzie, to będzie test wkręcenia złączki na siłę. Myślałem, żeby w łącznik na stałe wpuścić kawałek rurki PTFE i dokręcić z jednej strony dyszę a z drugiej złączkę. Puszczę tak parę wydruków i zobaczymy.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Po dłuższej przerwie i problemach z drukarką, ustawieniach itp - zaprzęgamy maszyne do pracy:

Mody:
-płyta skr v1.3, 4x TMC2208 (chyba jednak bez działającego UART - o tym zaraz)
- ekstruder dual gear od BMG
- hot end - klon microswiss z tytanowym łącznikiem od trójkątów

Filament: Easy PLA white od Fiberlogy

Model budynku, dla redukcji suportów drukowany do góry nogami.
temp 215(225), stół 50(60) prędkość 50mm/, retrakcja 5,5 przy 40mm/s, flow na 101%
DSC_9590.jpg
DSC_9593.jpg
DSC_9597.jpg
DSC_9599.jpg
DSC_9600.jpg
DSC_9602.jpg
DSC_9603.jpg
DSC_9605.jpg
DSC_9609.jpg
Generalnie jestem zadowolony. Wydruk łącznie 12h, to jego trzecia wersja - dwie pierwsze wysypywały się po 7 i 2h. Problemy z ekstruzją - pomimo hotendu bez ptfe robił się czop. Powodem było zostawienie śrub łączących grzałkę z radiatorem - po wykręceniu i zostawieniu tylko tytanowego łącznika jest spokój.

Drugi powód problemów to przegrzewające się silniki. muszę zmierzyć jakie faktycznie prądy idą z płyty, bo grzeje się silnik X i estrudera. Silnik ekstrudera grzeje się do ok 70 stopni i powoduje mięknięcie filamentu. zatkało się już wyjście z ekstrudera oraz filament zrobił się tasiemką i nawinął na obie zębatki. Prowizorycznie dmucham wiatrakiem na drukarkę i dzięki temu udało się mi dokończyć wydruk. Trzeba wstawić radiatory i wentylatory na te dwa silniki, lub potencjometrem na stepsticku skręcić prąd(stąd ta wątpliwość o działanie UART, bo zmiany w menue drukarki nie powodują zmiany).

Miejscami pojawia się jakiś glut, niekiedy warstwy są cieńsze, na detalach o małej powierzchni lub na początku sekwencji druku warstwy widać problem z brakiem filamentu w dyszy - jest go za mało.

Pozostaje zrobić testy na retrakcje i do boju.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: arkomania.pl »

.
Fesou pisze:

"Powodem było zostawienie śrub łączących grzałkę z radiatorem - po wykręceniu i zostawieniu tylko tytanowego łącznika jest spokój."

Widząc pierwszy raz na zdjęciu ten Hotend, od razu uważałem, że te 2 śruby to głupota, która dodatkowo podgrzewa
radiator i odbiera ciepło z bloku grzejnego. To chyba marketingowy chwyt, że coś to daje więcej.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Zamówienie od córeczki - żaba. Mając w planach większą "pieczęć" do firmy postanowiłem przetestować przydatność TPU do tego.

Materiały od DD - PLA pink i TPU bright green. Modele własne.
TPU 235 stopni, dysza 0.4, prędkość 10mm/s, PLA 215, dysza 0,4, prędkość 50mm/s

Pieczątka z żabą - średnica pieczęci 50mm, trzonek i kolor dostosowany do chwytu i gustu dwulatki.
pieczatka-1.jpg
pieczatka-3.jpg
pieczatka-2.jpg
pieczatka-4.jpg
Z obserwacji:
- ciężko wymodelować i wydrukować małe detale - tekst w małym rozmiarze odpada - może na mniejszej dyszy spróbuję za jakiś czas
- dysza 0,4mm, wysokość wzoru 4mm - twarda w odbijaniu
- jednorazowe odbicie - materiał nie nasiąka i w celu uzyskania ciągłych linii trzeba odwiedzać poduszkę z tuszem za każdym razem
- nie da się nakłonić użytkownika do nie odbijania żaby na ścianach w salonie
dziobu, Abys, Zepco, arkomania.pl, emartinelli
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Dawno nic nie wrzucane było, bo głównie drukowałem makiety architektury do pracy. Często zdarzało się, że model 16 - 18h zatrzymywał się po 4, 6, 12 godzinach. Po wywaleniu stockowej karty SD i używaniu innej, markowej problem zniknął.

Przyglądałem się mojemu partyzanckiemu enderowi5 i postanowiłem zrobić porządki - nowe drogi kabli, ułożenie boxu z płytą, wywalenie kolorowych plastików i zbędnego szpeja i z potrzeby wyszło coś takiego:

dystans do przykręcenia czegoś do ramy 2020 z końcówką "T" - wkładasz w ramę, przekręcasz 90 stopni i siedzi w miejscu. od frontu ma otwór na wkręcenie śruby M3.

Drukowałem z Fiberlogy easy PLA Black, 210/50/40mm/s dysza 0,4
korki-ender.jpg
20201009_223558.jpg
20201009_223701.jpg
20201009_223812.jpg


Naoglądałem się składanie prusy i3MK2 i i3MK3 i następny projekt, to cała karetka nakładana na oryginalną blachę wózka pod direct z wentylatorami, kanałem nadmuchu na wydruk, prowadzeniem kabli i kostkami do wkręcania wentylatorów. Jak wyjdzie to się podzielę wrażeniami.
Przy okazji wywaliłem te głupie przekładki redukujące wibracje przy silnikach - teraz są znowu na sztywno w łożach. I widać równiejszą ściankę na długich przejazdach - zniknęły delikatnie widoczne pionowe paski.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 423
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: denior »

czekam na karetkę z niecierpliwością :good:
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Doniczki z Ikei dostały nóżek. Finalna wersja (nr3) skręcana 3x M3x20.
trojnog.jpg
20201026_112448.jpg
Docelowo wydruk z PLA - to jest PETG. 3 obrysy, 4 warstwy góra dół, infil 20%. Dysza 0,4mm
morf, sagittario, aaannnd, rydz
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 28
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: fesou »

Wydrukowałem jakąś karetkę z nadmuchem z thingiverse pod BMG V6 ze stockową płytą wózka X, ale trzeba było zmniejszyć rozmiar stołu w Y z 225 do 200mm bo się nie mieściło w ramie. Wydrukowała dwie szpule plastiku, ale bazując na tylnej ścianie mocowania karetki zrobiłem swój projekt:

Założeniem była kompaktowe zamknięcie wszystkiego i nie wychodzenie w Y poza rozmiar silnika.
Pod silnikiem jest nadmuch sunona 4020 przez kierownicę nadmuch dająca powietrze wyłącznie na radiator głowicy. Pod dmuchawą wydruku 5015 jest zintegrowany kanał dmuchający na dyszę od przodu i tyłu. Posiada ściany zabudowujące kable i przestrzeń pod ekstruderem. Całość w DD PETG.

Do poprawy: muszę całość obniżyć o 4mm żeby nie dmuchało na heatblock - choć jest w silikonie to jednak niedobrze, pomimo kierowania powietrza po skosie w dół.

Nie podoba mi się również, że przy rozgrzanym do 80 stopni stole chłodzę głowice ciepłym powietrzem znad stołu.
20201110_130448.jpg
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Drukuje się - by fesou

Post autor: adrian009 »

fesou pisze:Haczyk na grzejnik w łazience - wersja druga
Nie wiem do ilu rozgrzewa się Twój grzejnik ale PLA będzie miekkło od ok 60*C. Możesz spróbować zrobić "annealing pla" lub zmienić materiał na PETG - wytrzyma trochę wyższą temperaturą
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”