Lustrzane odbicie wydruku

Czasem trzeba się pochwalić.
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Misiek »

Wczoraj w nocy popełniłem swój pierwszy większy wydruk, jak na 5 wydruk drukarki jestem bardzo zadowolony. Po usunięciu wszystkich supportów, okazało się że obiekt wydrukowany jest w lustrzanym odbiciu :crazy: Czy namieszane jest coś w firmware czy też coś źle zostało pocięte przezemnie? Oprogramowanie Repetier-Host, drukarka własny pomysł, slicer Cura 2.3.1. Dodaje zdjęcie wydruku oraz modelu z Cury.
Załączniki
obudowa.jpg
obudowa.jpg (42.27 KiB) Przejrzano 6430 razy
obu2.PNG
obu2.PNG (43.07 KiB) Przejrzano 6430 razy
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Kopytko »

Jeżeli w cura obiekt nie był obracany i oś y jest do tyłu, to zmień kierunek osi X w firmware i przerzuć endstop na drugą stronę.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: DanyQsh »

Sprawdź jak masz ustawiony endstop dla znajdowania punktu zero dla odpowiedniej osi. Jeśli drukarka znajduje max end stop zamiast min to wtedy jedzie "do tyłu" i odbija wydruk. Miałem taką sytuację i mniej więcej jak pamiętam taka była przyczyna.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: FlameRunner »

Zrób:
G28 X Y
G1 X0 Y0 F3000
I powiedz, gdzie ląduje głowica. Powinna być, patrząc od frontu drukarki, w lewym rogu blisko Ciebie.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Kopytko »

Albo prawy tyl. Ale wowczas wydruk tylem do Ciebie jest.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: FlameRunner »

No tak, wtedy front drukarki okazuje się być tyłem drukarki. ;)
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Misiek »

Aktualnie pozycja zerowa jest, patrząc od przodu drukarki w lewym rogu bliżej mnie, układ coreXY :) Narazie nie mam czasu sprawdzić nowych ustawień
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Sekal »

Nigdy nie należy zadowalać się tylko położeniem współrzędnych jednego punku. Odbicie lustrzane zwykle oznacza złe orientacje kierunków osi x i y względem siebie. Mamy układ prawoskrętny ("w którym żyjemy") i lewoskrętny.

Tak więc puść X i Y i zobacz w którym kierunku są zorientowane te osie (jak mają strzałki), powinny być jak po prawej.

Możesz sprawdzić jak zareaguje na zamianę silników miejscami (wtyki) - może być potrzebna korekta miejsca ustawienia krańcówek.

To tak na szybko. Ustawianie powinno się zacząć właśnie od ustawienia prawidłowej orientacji współrzędnych, a potem dopisać gdzie są krańcówki.
Załączniki
440px-Cartesian_coordinate_system_handedness.svg.png
440px-Cartesian_coordinate_system_handedness.svg.png (8.39 KiB) Przejrzano 6330 razy
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Garreth
Postów w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 34

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Garreth »

Wydruk bedzie lustrzanym odbiciem tez jesli robimy homing źle.

Na przyklad jesli fizycznie endstop mamy w Xmax, a firmware mysli, ze to Xmin. Po homingu drukarka mysli ze jest w 0 a jest na przyklad w 200, wydrukuje obiekt poprawnie, ale lustrzanie. W slicerach da sie to skompensować, ale trzeba najpier wiedziec co wlasciwie powoduje problem - czy slicer czy firmware.
Awatar użytkownika
Printed4U
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 172
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Lustrzane odbicie wydruku

Post autor: Printed4U »

Po prostu z rób home jeśli drukarka jest w punkcie lewy bliższy róg a na ekranie oś po wyzerowaniu ma inne wartości niż 0,0 to drukarka ma źle skonfigurowane endstopy lub kierunki. Ustaw home w X, Y min, wyzeruj i odrazu powinny wyjść gdzie lezy problem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”