Używana Prusa Mk3S - worklog

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Używana Prusa Mk3S - worklog

Post autor: Pjoter »

Pisałem już na Shoutboxie o tym ale wysmaruję post by było coś trwalszego ;)

Od dłuższej chwili po głowie mi chodziło kupno Prusy. Głównie jako drukarka która działa bez grzebania, pewny sprzęt do wszystkiego. Dodatkowo przy budowie HEVO dużo się wzoruję na MK3S i niektóre rzeczy chciałem "pomacać". No i też w jakości wydruków staram się dogonić Pruse. Nie chodzi o to że ichcine wydruki są idealne, chodzi o to że ta jakość mnie zupełnie zadowala, więc i chciałem mieć ten wyznacznik jakości.
Jednak jakoś cena i czas oczekiwania na nową mnie odstraszało. Zacząłem więc szukać drukarek z drugiej ręki.
Najpierw znalazłem dosyć mocno uszkodzoną Pruse MK3S w moich okolicach (Gdańsk). Napisałem do osoby wystawiającej, jednak koś mnie już ubiegł i kupił od niego sprzęt. Po dalszym szukaniu (w sumie przez 1-2 tygodnie nic nowego się nie pojawiało) moją uwagę zwróciła oferta z Warszawy (wcześniej ją ignorowałem bo Warszawa).
Screenshot_20200721_093127_pl.tablica.jpg
Jak można przeczytać, drukarka sprzedawana jako uszkodzona. Na skutek uszkodzenia termistora, przegrzał i zatkał się hotend (moje podejrzenia, które potwierdziłęm po otrzymaniu drukarki). Stwierdziłem że skoro potrafię zdiagnozować czyjąś drukarkę przez post na forum to i potrafię zdiagnozować sprzedawaną :D Po wymianie wiadomości i kilkunastu zdjęć, utargowałem niższą cenę oraz filamenty i wysyłkę w gratisie. Za wszystko 2350 zł. Wysyłka za pobraniem po wcześniejszej wpłacie zaliczki 250 zł (stwierdziłem że tyle mogę zaryzykować).

Drukarka przyszła wczoraj. Na szczęście nie był to karton cegieł (a w sumie to sprzedawca mógł mnie z łatwością wydymać). Wszystko ładnie zapakowane, wolne miejsce wypchane małymi szpulami filamentu (głównie PETG Print-Me po 250g, kilka otwartych i już częściowo przedrukowanych).
IMG_20200724_171848.jpg
IMG_20200724_171730.jpg
IMG_20200724_171623.jpg
IMG_20200724_171513.jpg
Jak tylko otrzymałem drukarkę to chciałem napisać build log. Okazało się że drukarka był a w świetnym stanie i dobrze zapakowana! Odpaliłem instrukcję ze strony Prusy i... po 4h miałem złożoną drukarkę :D
Dodatkowe rzeczy które zrobiłem to skręcenie nowego hotendu: rurka PTFE i radiator te co były; termistor i grzałka zakupione nowe od blackfrog.pl (termistor chciałem oryginalny aby wszelkie profile materiałowe mi się zgadzały - to dla mnie bardzo ważne); heatbreak all metal, heatblock i dysza od Trianglelabs (oryginalne części będę jeszcze odzyskiwać z tych zalanych przegrzanym filamentem). Wykonałem wizarda kalibracji i drukarka drukuje. Jak dla mnie, po zabawie z chińczykami i HEVO, magia ;)
IMG_20200725_174700.jpg
IMG_20200725_174710.jpg
IMG_20200725_180609.jpg
Tak też do mojej stajni dołączył nowy sprzęt. Jedyny minus obecnego rozwiązania - narzeczona powiedziała że na razie nie ma mowy o drugim HEVO (a części już mam w piwnicy skompletowane). Może uda się przekonać jak sprzedam Endera-2 który leży i leży rozgrzebany...
Abys, morf, Berg
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Pjoter's Prints - czyli moje wydruki

Post autor: morf »

Witamy w "gronie" prusaków :)
Dla mnie też byla magia, że po poprawnym złożeniu drukarka drukuje w sumie lepiej (nie mówię szybciej) niż jakakolwiek co miałem wcześniej. W sumie ten cały ekosystem sprawił że przestałem cokolwiek kombinować z ustawieniami druku tylko wybieram predefiniowane profile i drukuję. Okazjonalnie zmieniam lekko podstawowe parametry dla innych materiałów.
Coś innego niż w typowo "reprapowym" podejściu.
Nie zamierzam nic przy niej grzebać i ma być "stock original".
Polecam zamontuj sobie orginal e3d V6 (z normalnym heatbreak nie Prusa edition) to będziesz jeszcze bardziej zadowolony, wg mnie (subiektywnie) zawsze zestaw oryginalny od e3d dawał na wydrukach najlepsze rezultaty.

Oczywiście polecam mieć jakas inna konstrukcje jako poligon doświadczalny :)
Pjoter
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Pjoter's Prints - czyli moje wydruki

Post autor: Pjoter »

Tak, podejście "stock orginal" jest zdecydowanie dobre :D Zainteresuję się hotendem od e3D. No i HEVO już zbudowane zostaje ;)
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Pjoter's Prints - czyli moje wydruki

Post autor: Igor »

Ja po zabawach służbową MK3s myślę po powrocie do kraju o kupnie czegoś oprócz, jako kompania dla pomarańczowej. Może się pobawię w reanimację jakiejś uszkodzonej Prusy a potem dokupić chinola. Brat też się zainteresował, to byśmy mieli jedną pewną do detali i coś szybkiego do dużych rzeczy.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Pjoter's Prints - czyli moje wydruki

Post autor: Pjoter »

Okok, tylko mi nie rób bałaganu w tym wątku :P jak chcesz się zastanawiać nad drukarka to zakładaj temat.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Używana Prusa Mk3S - worklog

Post autor: Pjoter »

Poprosiłem @FlameRunner o rozdzielenie tematu. Jednak mam coś do powiedzenia o mojej Prusie :D

Kilka dni po złożeniu wystąpił problem z drukarką. Chciałem wydrukować detal na warstwie 0.1 mm i podczas kilku prób przesuwały się warstwy. Zastanawiałem się czy to problem z detekcją zderzeń, trybem STEALTH, profilem w slicerze itp. Podczas wydruku na profilu "0.2 mm SPEED" wszystko było ok, podczas wydruku na "0.2 mm QUALITY" nagle przesuwały się warstwy tak jak na załączonym zdjęciu:
IMG_20200811_155545.jpg
Zdecydowałem się na rozebranie osi (nie tylko X), ponowne złożenie (może coś przeoczyłęm lub źle złożyłem za pierwszym razem?), wyczyszczenie i nasmarowanie. Podczas rozkręcania okazało się że luźno lata zębatka silnika osi X. Po złożeniu (wkręciłem z życiem kleju do gwintów) już wszystko jest ok :brawo:
Dodatkowo na skutek nasmarowania polepszyła się kultura pracy drukarki, brak ostrzejszych pisków podczas ruchu osi. Nie mogę się doczekać przesiadki na nową elektronikę i TMC2209 (w MK4) :D bo mimo wszystko drukarka jest głośniejsza niż HEVO na Duet 2 Wifi.
Do tego wydrukowałem sobie extruder visualizer - Kinetic Extruder Visualizer Engine. Ekstra bajer, całkowicie mi niepotrzebny :D
IMG_20200811_155412.jpg
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Używana Prusa Mk3S - worklog

Post autor: mpk »

MK3s jest głośna, chyba najgłośniejsza ze wszystkich moich obecnie, ale powiem ci to, co w każdym wątku o hałasie prusy.
Coś, w co nie wierzyłem, ale spróbowałem i potwierdzam: postaw ją na kawałku betonu/granitu/płyty chodnikowej.
Ja kobicie odchudziłem wyposażenie kuchni i jest o niebo lepiej.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Używana Prusa Mk3S - worklog

Post autor: Pjoter »

Takie zabiegi u mnie odpadają :P narzeczona nie przeżyje płyty chodnikowej. Po nasmarowaniu osi już mi nie przeszkadza hałas.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Używana Prusa Mk3S - worklog

Post autor: Pjoter »

Drukuję już ostatnie elementy na podmiankę do Prusy MK3S+ i MMU2S. Wszystko w DD PETG Galaxy Blue i Black. Ciekawe czy będzie mniej widoczny kurz na drukarce (bo brokat) :D
Byłem na warsztatach druku 3D w Gdańsku i po pokazie podpór rozpuszczalnych stwierdziłem że na prezent z okazji zmiany pracy muszę sobie sprawić MMU2 :D Skaner 3D i żywicówka wychodziły drożej lub były bardziej wymagające przestrzennie. Co ciekawe podczas pokazu skanera zgłosiła się babka która pomaga przy robieniu ortez i wykorzystuje do skanowania iPhona - jakość była zadowalająca na tyle że co jakiś czas patrzę na oferty smartphonów z rozbudowanym skanerem do AR (spoiler - strasznie słabo to wygląda, chyba najlepsza opcja aktualnie do iPhone niestety).
Ogólnie druk wielokolorowy mnie słabo interesuję. Co innego druga opcja. Mam kilka projektów które MMU wykorzystają w konfiguracji wielomateriałowej. Mam element z PA12+CF15 który będzie wymagać podpór i zastanawiam się czy PVA będzie odpowiednim materiałem czy może kombinować z PETG. Boję się że zagotuje mi się w dyszy PVA i ją przytka.
Kolejna sprawa to że hotend mam skręcony na komponentach od TL z Ali. Już się orientowałem że do MMU2S wymagany jest heatbreak od Prusy (heatbreak v6 od e3d z dodatkową fazą). Skręcony ori hotend do MK3S mam w szufladzie. Jednak lubię mieć zapasowe komponenty oraz lubię sprawdzać jakość TL więc zamówiłem ichciny heatbreak reklamowany jako Prusowy [LINK].
Zobaczymy czy całość da rade współpracować.
W planach:
1) aktualizacja do Prusy MK3S+ (+wymiana wszystkich części plastikowych, przesmarowanie łożysk, może wymiana pasków)
2) dodanie MMU2 do Prusy (+wymiana plastików na inny kolor)
W 2. punkcie będę musiał uważać na elementy w które wkręca się złączki PTFE - zdaje się że Prusa na gorąco wciska threaded inserty M5 w te elementy i teoretycznie nie da rady ich samemu w domu zrobić. Będę musiał te elementy rozwalić i wtopić w moje plastiki (kupiłem 2 zapasowe czarne jeśli plan się nie uda :P )

Stay tuned na pierwsze wydruki wielomateriałowe/wielokolorowe!
Załączniki
IMG_20211117_195250.jpg
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Używana Prusa Mk3S - worklog

Post autor: morf »

Super!
Ja sie zastanawialem (i ta mysl wraca co pewien czas) nad wejsciem w MMU2S ale "zly PR" wygral. Prusa to moja niezawodna maszyna, nie chce jej rozgrzebac do stanu gdzie beda jakiekolwiek problemy a poki co z tego co czytalem MMU2S jednak wymaga troche wysilku w konfiguracje.
Natomiast mam nadzieje ze Twoj build pokaże, że jestem w błędzie! :-)

Odnosnie heatbreak polecam ori od e3d, duzo mniej czekania i pewnosc kontroli jakosci. Ale jesli odnajdujesz radosc w samym testowaniu jak sam napisales, to nie namawiam.
Jakby co:
https://e3d-online.com/products/prusa-s ... fff3&_ss=r
https://www.prusa3d.com/pl/produkt/hote ... 5-s-mmu2s/

trzymam kciuki
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”