[Projekt] Moduł rejestratora ELF

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

[Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: dziobu »

Wrzucam tu gdyż na chwile obecną nie ma działu dotyczącego takich projektów, ale jak się pojawi to ten tekst jest do wywalenia ;)


No i chce się w końcu zmotywować do skończenia tego cuda; epidemia trochę rozwlokła terminy a im dłużej coś leży tym mniej się chce do tego wracać. Zwłaszcza że ciekawsza część elektroniki już czeka na odpalenie.


Witam,
Tak dla rozluźnienia atmosfery i powiewu świeżości wrzucę coś innego niż zawsze.
Nie jest to gadżet związany bezpośrednio z drukarkami, ale z racji znacznego wykorzystania druku 3D myślę że warto o czymś takim wspomnieć. Choćby po to żeby uświadomić szerszej publice że wydruki to nie tylko przyłbice, kostki kalibracyjne czy inne dickbutty. Poza tym projekt sam w sobie ma szereg walorów edukacyjnych, począwszy od tego że JA projektuję obudowę. Edukacja w tym wypadku polega na tym...że nie mam o tym pojęcia ;) Może nie zaczynam od zupełnego zera ale w kategorii mechanicznej jestem hobbystą-amatorem-domowo-niedzielnym. Dlaczego więc ja to robię? Ano tak się złożyło i tłumaczyć tego nie będę. Wiem że jest tu kilku prawdziwych mechaników - jak kogoś telepie na widok moich rozwiązań to bardzo mi przykro :D

Koniec nudzenia.
Chyba.

Projekt, rzecz jasna niedokończony, prezentuje się tak:
elf1.png
Ale cóż to takiego... otóż to samodzielny rejestrator fal ELF (tu do poczytania; tu też; a tu się można pogapić na wykresy). Nie będę wnikał w część organizacyjno-teoretyczną; to nie wykład. Jak ktoś-coś, to śmiało pytać.
Budowa jest modułowa:
elf2.png
Takie urządzenie umieszcza się na jakimś skrajnym zadupiu (dosłownie) i rejestruje sygnał z anten. Cały czas. Dane trzeba przesyłać np kablem (są gdzieniegdzie miejsca z przygotowaną infrastrukturą), GPRSem (jak jest zasięg; no i to ogranicza ilość danych do tych "ciekawych") albo zwyczajnie podjechać (:P) i podmienić moduł pamięci. jak ktoś zaszaleje i głębiej rozpozna temat, to zrozumie dlaczego ostatnia opcja to kiepski wybór :D

Po lewej schemacik jak to wygląda:
  • na dole moduł anten; projektowo ukończony w 99% albo więcej; wykonawczo - 30% wydruków mam;
  • wyżej jest elektronika; nasadza się ją na 2 złącza i przykręca (uszczelnienie),
  • na samej górze są akumulatory. A właściwie to "moduł zasilania" - bo na nich leżą baterie słoneczne (chwilowo w formie szkicu; nie mam jeszcze ich mocowania).
Technicznie moduły mogą być złożone razem i wyglądać jak na pierwszym zdjęciu, albo połączone kablami - rozrzucone po okolicy (lub zakopane). Taki jest urok sprzętu badawczego - im więcej się potencjalnie da zrobić, tym lepiej; mieści się w tym sposób montażu.

Nie bez znaczenia jest też transport - rozmiar całości to ok sześcian o boku 50cm (+ wystające panele słoneczne) i łącznej masie 40-45kg (z akumulatorami).
To może na wstępie tyle.
Dawid.S, morf, Abys, dragonn, kamilxxg, JGFTW, FlameRunner
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: dziobu »

Jak wspomniałem, projekt modułu anten jest chyba gotowy. Jest to skrzynka 52x52x11cm i szacowanej masie - jeśli dobrze wszystko zdefiniowałem - ~14kg. Składa się z 3 blach (alu 3mm), dwóch garści śrub mosiężnych i kilku wydrukowanych detali.
Wszystko na rysunkach co nie jest szare, to wydruki. PET (zewnętrzny pierścień), ASA (mocowanie anten), TPU (narożniki), Nylon (bloki skręcające połówki). Ewentualnie ten ostatni wyleci na rzecz Calibramu.
Cały moduł:
ant1.png
Od góry - po prześwietleniu blachy:
ant2.png
To samo ale od dołu:
ant3.png
No i bebechy po zdjęciu dołu (moduł otwiera się od spodu):
ant4.png
O taki nijaki przekrój: (różowe pierścienie w antenach to też wydruki ;p)
ant5.png
A tak prezentuje się moduł na żywo :D
aa.jpg
Tutaj brakuje jeszcze jakiegoś mocowania na PCB ze wzmacniaczami; ale jej jeszcze nie ma.
Właściwie to tylko TPU mi tu chyba nie pasuje. Narożniki wyszły dość twarde; nie mam wyczucia czy do tak ciężkiego elementu będą dobre czy nie. Szczęśliwie je można potem bezboleśnie podmienić.
Abys, dragonn, kamilxxg, FlameRunner
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: Holgin »

Co to rejestrator ELF?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 6
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: panWiadr0 »

Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?
Portal komunikacyjny pomiędzy wymiarami.
TDI-CAD, Abys, Dawid.S, dragonn, cardjunk
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: Abys »

Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?

Coś jak Bulbulator tylko bez "bul bul bul", inaczej wygląda też przyczłapnik i cycykator do nabulgotnicy.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: Dawid.S »

Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?
Zdaje sie ze to jakiś nowy system unoszenia stołu z aktywnym tłumieniem drgań niskich częstotliwości
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: dziobu »

Holgin pisze:Co to rejestrator ELF?
Zdania ekspertów są podzielone:
Portal komunikacyjny pomiędzy wymiarami.
Coś jak Bulbulator tylko bez "bul bul bul", inaczej wygląda też przyczłapnik i cycykator do nabulgotnicy.
Zdaje sie ze to jakiś nowy system unoszenia stołu z aktywnym tłumieniem drgań niskich częstotliwości
:D


@Holgin
To rejestrator fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości.
Holgin, Abys
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: kapi »

@dziobu, prócz tej informacji :
wiki pisze: Nadajniki pracujące na częstotliwości 20 Hz są również spotykane w urządzeniach stosowanych do kontroli rurociągów.
Radioamatorzy nagrywają sygnały ELF odbierane przy wykorzystaniu własnoręcznie wykonanych anten, aby odtworzyć je w przyspieszeniu. Pozwala to „usłyszeć” naturalne fluktuacje pola magnetycznego Ziemi.
jest jakieś praktyczne wykorzystanie tego ustrojstwa ? co ono w życiu zwykłego zjadacza chleba robi ?
dragonn
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 36
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: dziobu »

Tak w praktyce:
  • śledzenie wyładowań atmosferycznych (i eksplozji większych ładunków ;p);
  • badanie gruntu; wykrywanie złóż podziemnych;
  • badanie jonosfery - w tym wpływ wybuchów na słońcu (-> linie wysokiego napięcia, telekomunikacja, łączność satelitarna)
Mapy wyładowań są wspierane takimi danymi.


A to urządzenie, konkretnie to N-ta iteracja, jeśli się sprawdzi elektrycznie i technicznie, to - po przeprojektowaniu...eee...http://mars.uj.edu.pl/index.php/pl/dzia ... marsa-elf/ :D
Tak. Zostanie wy*ebana w kosmos :D
emartinelli, Abys, kapi, FlameRunner, JGFTW
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: [Projekt] Moduł rejestratora ELF

Post autor: kapi »

ok, już mam.
czyli taki odpowiednik urządzenia NASA które było w filmie "Góra Dantego" - co badali wulkan :D
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”