rafaljot wydruki

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

rafaljot wydruki

Post autor: Berg »

stary wydruk po prawej. po lewej aktualny. PLA.
nie mogę rozkminić, co mi się zrobiło. Niestety zaczyna być widoczne wyraźnie przy warstwie 0.1 a dawno nie drukowałem 0.1 w międzyczasie zmieniłem wiele rzeczy.

to samo się dzieje przy różnych temperaturach
przy zwiększeniu prędkości mniej widoczne
przy grubszej warstwie, 0.2 mniej widoczne
myślałem, że brudny filament, założyłem czyścik, nic się nie zmieniło
sprawdzałem pirometrem temp bloku, trzyma dokładnie
zmieniłem silniki ekstrudera
zmieniłem radełko
zamieniłem stepstiki ekstrudera
sprawdzałem z chłodzeniem i bez

HELP!!!
Załączniki
20170404_165242.jpg
Awatar użytkownika
Yorg 68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2016, 09:48
Lokalizacja: Myślenice
x 79

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Yorg 68 »

To jeszcze dyszę zmień ;)
Drukuję - bo lubię... i jeszcze mogę
Jerzy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Berg »

zmieniłem na nową dyszę 0.5, zmieniłem też rurkę na nową. To samo. Może nie dokładnie to samo. lepiej widać na czym polega problem.
To są wyraźne ubytki filamentu. Czasem 0,5mm, czasem kilka mm.
jakby raz na jakiś czas przytyka się dysza. Obserwuję radełko w tym czasie, gdy się przytyka, nie widzę nic złego. Zadana temperatura trzyma, nie skacze ani o 1'C. Owinąłem blok kaptonem i teraz ciężko mi pirometrem zmierzyć temp. ale wcześniej mierzyłem i była taka jak na wyświetlaczu (mam skalibrowany termistor i tego dawno nie ruszałem). Choć sama dysza jest jakby 10'C-15'C chłodniejsza, ale to chyba normalne, w końcu wystaje. Jakkolwiek 190'C. A pierwszą warstwę drukuję na ustawieniu 175'C i drukuje się dobrze. Zatem 190'C to na pewno nie kłopot.

Kurde, chciałem przerobić Lumę z powrotem na w miarę oryginalną, direct, zostawiając niewielki set upgrejdów (bloczki, podwójne wentylatory na chłodzeniu, różne poprawki elektroniki) i zająć się nową drukarką.
Załączniki
kostka_z_artefaktami_dysza_05.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Kopytko »

Dysza zawsze będzie a nawet musi byc chłodniejsza niż sam blok ( czyli strefa przejścia z uplastyczniania do topnienia) , co do tych artefaktów, to sprawdz czy radełko zbyt mocno Ci nie nacina filamentu. jak beda duze wręby to powietrze tam moze się zbierać i efekt jak u Ciebie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Berg »

to chyba nie jest za bardzo ponacinany. Bywał bardziej.
Załączniki
ponacinany_filament.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Kopytko »

No fakt , to nie to.... a próbowałeś wyłączyć retrakcję całkiem dla próby...
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
balgator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:24
x 24

Re: rafaljot wydruki

Post autor: balgator »

Wnioskując po pierwszym zdjęciu w tym wątku mnie to wygląda na wilgotny filament. Podobną teksturę otrzymywałem na nie wysuszonym filamencie i zbyt wysokiej temperaturze.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Kopytko »

Przedrukowałem z 50kg lub więcej rożnych filamentów i nigdy nic mi się nie zawilgociło:) Fakt trzymam filament i drukuje w pokoju mieszkalnym, nie w piwnicach , komórkach i poddaszach, gdzie wilgotność może być inna, ale wydaje mi się ,że jednak warto wrzucić ten filament, choćby próbkę ze 100g do piekarnika i sprawdzic czy faktycznie moze być to to. lub założyć nową szpule ledwo co otwartą i bedzie pewnosć.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Berg »

sprawdziłem na dwóch różnych filamentach, ale leżały razem. RAczej mam dość sucho. Sprawdzę tak ja mówicie: suszenie i nowa szpula.
:unknown: Faktycznie to wygląda jak efekt działania jakiś gazów.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: rafaljot wydruki

Post autor: Berg »

Wyczyściłem, poskładałem ładnie głowicę i myślałem, żę przeszło. Jednak na testach z gumą i po dokładnym ponownym przyglądnięciu się nie jest ok.

Powtarza się że dobrze wychodzi kilka pierwszych warstw, a potem zdarzają się maleńkie przerwy. Na PLA@185'C to widać jak mikro dziurki, na gumie@205'C że jest poszarpana ścianka zamiast gładkiej.
Tempertatura wg termistora jest ok, stabilna, nie skacze ani o 1'C. Niestety owinięty kaptonem blok ciężko zmierzyć pirometrem.
Dziurki są za małe i gwałtowne na PLA by to mógł być jakiś kłopot z silnikiem, czy nierówną pracą radełka.
Sprawdzałem koncepcję z zawilgoconym filamentem. I powiem tak, faktycznie wygrzany drukuje ogólnie ładniej. Jednak to nie to.

To coś się dzieje w samym bloku.
Mam dwie teorie:
1. po rozgrzaniu bloku zaczyna się coś dziać z rurką PTFE i uwalnia gazy, co zaczyna działać dopiero po 1-2minutach druku.
2. ogólnie jakaś nierównomierne nagrzewanie bloku. Filament się gotuje w jakiejś części.
Załączniki
3dtesty2.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”