czarobest - wydruki

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

czarobest - wydruki

Post autor: czarobest »

Cześć, jest taki dział to pomyślałem, że też sobie stworzę temacik :D .
Może od razu się przywitam, jestem Czarek, lat 22, obecnie sobie coś tam studiuję :D .
Głównym moim zajęciem jest modelarstwo, którym zajmuję się od roku 2015, w szczególności RC. Buduję tak z drewna jak i z pianki, latam, czasem coś nawet zaprojektuję od zera - z różnym skutkiem :), a także kocham spaliny :). No właśnie, spaliny - zakochałem się i w te kilka lat uzbierało mi się już ponad 30 silników spalinowych, które restauruję, odpalam itp. W dużej mierze moje umiejętności i to gdzie jestem, jest zasługą kolegów z pfmrc.eu :D.
Nie zanudzam, a jak ktoś zainteresowany to wszystkie motorki czy modele są tutaj - https://www.youtube.com/channel/UCovxrh ... OHGQktMFVA
Do tego lubię czasem coś pomajstrować z elektroniką, lubię ogólnie pojętą mechanikę i kombinowanie, a także siedzę w programowaniu (choć niestety jeszcze nie zawodowo). Do tego wszystkiego kręci mnie motoryzacja i astronomia. Chyba starczy :).

Od miesiąca mam Tevo Tarantulę, która jest moją pierwszą stycznością z drukarką 3D w życiu :) . Jestem po tym czasie bardzo zadowolony z zakupu, co prawda ciągle walczę z jakością (apetyt rośnie i im mam lepsze wydruki tym chcę jeszcze lepsze :D), ale i tak nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze, a także że to zwykłe PLA jest tak mocne.

W takim razie pomijając kostki czy inne wydruki kalibracyjne zaczęło się od modyfikacji :D.

Pierwszy był naciąg od osi X, ten - https://www.thingiverse.com/thing:3789488
A do tego własna nakładka na śrubę, bo oryginalna była na śrubę zamkową - https://www.thingiverse.com/thing:4947080
Naciągacz_X (3).jpg
Widać dużo pasków, to wyszło na tym wydruku i od tamtej pory z tym walczę :D.

Kolejny bardziej poważny i do tej pory najdłuższy wydruk to własny projekt uchwytu na szpulę mocowanego na górze drukarki (główna część 6h, za pierwszym razem dysza zatkała się pod sam koniec po 5.5h :clap: , ale po rozłożeniu i złożeniu wszystkiego, jak dotąd po wielu godzinach już się to nie zdarzyło. Gdyby ktoś był ciekawy to projekt i więcej fotek jest tutaj: https://www.thingiverse.com/thing:4949187
IMGP6971.jpg
IMGP6967.jpg
IMGP6973.jpg
W międzyczasie zauważyłem wyginanie się mocowania silnika osi X po naciągnięciu paska. Rozwiązałem to, rysując proste wzmocnienie - https://www.thingiverse.com/thing:4950047 . Sprawdza się :D
Anti-bending block (1).jpg
Anti-bending block (6).jpg
Anti-bending block (8).jpg
Z najnowszych wydruków to drugi naciąg osi Y, który nie ogranicza już pola roboczego (znowu projekt zakładał śrubę calową, stąd na razie wykorzystałem to, co znalazłem, a jak wykombinuję krótszą to i dorysuję do niej nakładkę do ręcznego kręcenia) - to ten projekt https://www.thingiverse.com/thing:3980715
TevoUlepszenia (1).jpg
TevoUlepszenia (2).jpg
Jak widać, zmontowałem też śrubę z kasowaniem luzu - jak na razie, moim zdaniem, z pozytywnym wpływem na druk.

No i bardziej praktyczne wydruki, wkładka do "rogów" od roweru, którym nie starczało zakresu na moją kierownicę. Wcześniej rozwiązałem to taśmą izolacyjną i męczyłem się z montażem. Teraz mając drukarkę, można było zrobić to lepiej :) .
TevoRower (4).jpg
TevoRower (2).jpg
Do tego proste haczyki do łazienki - https://www.thingiverse.com/thing:4964218
20210913_140447.jpg
20210913_140252.jpg
A także naprawiłem mocowanie szczotki do odkurzacza (to jeszcze jest złapane opaską metalową do szczotki), co było chyba najbardziej skomplikowanym obiektem do narysowania.
Tevo (3).jpg
Tevo (5).jpg
Zainspirowany różnymi filtrami i prowadnicami do filamentu postanowiłem zrobić fuzję i powstało w mojej głowie to: https://www.thingiverse.com/thing:4964212
Czyli filtr wraz z prowadnicą umocowaną na łożysku, dzięki czemu ładnie to pracuje przy ruchach drukarki. Film i więcej zdjęć na Thingiverse ;)
IMGP6999.jpg
IMGP7015.jpg
IMGP7021.jpg
IMGP7022.jpg
Uff, no to na razie to chyba tyle z ciekawszych rzeczy, mam nadzieję, że to dopiero początek :).
Berg, barwa73
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5843
Kontakt:

Re: czarobest - wydruki

Post autor: dziobu »

Witaj na forum,

Takie detale
czarobest pisze:Do tego proste haczyki do łazienki - https://www.thingiverse.com/thing:4964218
polecam projektować tak żeby miały stałą grubość. Coś jak tu (wieszak na kaloryfer):
q1.png
(to jest to: viewtopic.php?f=9&t=1090&p=104045#p104045).

To znacząco podnosi trwałość elementu.
barwa73
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

Re: czarobest - wydruki

Post autor: czarobest »

Faktycznie trudno się nie zgodzić :). Haczyki jednak na razie wytrzymają, bo dzwigają jedynie jakieś gąbki itp.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: czarobest - wydruki

Post autor: morf »

Hawk,
Entuzjaści modelarstwa RC odpozdrawiają :-)

Fajnie że próbujesz swoich sił, modelujesz, drukujesz przydatne Tobie lub innym rzeczy.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: czarobest - wydruki

Post autor: Stanley_B »

Wież co? Też jestem starym modelarzem RC. Kiedyś to się robiło ze sklejki/plastiku/epoxy/i innych cudów-wianków. Teraz możesz po prostu druknąć.
To co robisz jest bardzo fajne i jakość też jest bardzo dobra. Tak na pierwszy rzut oka. Nie wnikam.

Ale sądzę, że idź tą drogą i korzystaj z nowych technologii. Bardzo fajnie ci to wychodzi. Masz smykałkę do tego. I publikuj swoje pomysły, bo są dobre.

Powodzenia ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: czarobest - wydruki

Post autor: Berg »

Stanley_B pisze:Wież co? Też jestem starym modelarzem RC. Kiedyś to się robiło ze sklejki/plastiku/epoxy/i innych cudów-wianków.
Pozdrawiam tych co wykorzystywali japonkę :crazy2:
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

Re: czarobest - wydruki

Post autor: czarobest »

O, modelarze są wszędzie. Dzięki @morf :)
Stanley_B pisze:Wież co? Też jestem starym modelarzem RC. Kiedyś to się robiło ze sklejki/plastiku/epoxy/i innych cudów-wianków. Teraz możesz po prostu druknąć.
To co robisz jest bardzo fajne i jakość też jest bardzo dobra. Tak na pierwszy rzut oka. Nie wnikam.

Ale sądzę, że idź tą drogą i korzystaj z nowych technologii. Bardzo fajnie ci to wychodzi. Masz smykałkę do tego. I publikuj swoje pomysły, bo są dobre.

Powodzenia ;)
Ja dalej robię ze sklejki, balsy i takie tam. Drukarkę kupiłem raczej z myślą o wspomaganiu budowy modeli (już mam pomysły na wykorzystanie drukarki przy budowie Zero, które mam rozpoczęte od dawna, ale nieco mnie przerosło jak na razie (też od zera :P, łącznie z wycinaniem wszystkiego jak zwykle, z silnikiem 4T 8ccm)) i drukowania innych rzeczy niż samoloty, choćby jakieś roboty czy rzeczy jak powyżej - no wszystko :D. Lubię drewno i raczej z niego nie zrezygnuję, choć pewnie i drukowanego modelu spróbuję.
Na dowód na przykład już mój drugi Wicherek, budowany rok temu oczywiście od zera :D .
Wicherek15 (73).jpg
Wicherek15 (74).jpg
Udany oblot: https://youtu.be/NJbT2JgbrdQ
Ale i z aluminium mimo braku frezarki coś mi się udało wystrugać (z pomocą rad innych kolegów) i tak mam już na koncie 4 korbowody zrobione praktycznie ręcznie pilnikiem, dremelem itp. - wszystkie chodzą w tym jeden w Wicherku powyżej, a silnik osiąga 17600 obrotów na ziemi i wszystko wytrzymuje :).
Tu odpalenie i zdjęcia: https://youtu.be/DR4dyyOCEpI
OS10LAConRod (5).jpg
A tu 3 kolejnie korbowody do rosyjskich samozapłonów OTM Striż zrobione tak samo, jak ten wyżej pilnikami i dremelem, już nie wrzucam filmów, ale wszystkie chodzą (do znalezienia na moim YT :))
Striz_Condrod (28).jpg
Striz_Condrod (31).jpg
Druki są coraz lepsze i staram się ciągle je poprawiać, najwięcej walczyłem z tym widocznym tutaj po lewej, ale jak widać udało mi się to jakoś w końcu pomniejszyć po montażu nakrętki z kasowaniem luzów, ustawieniu Linear Advance i milionie prób z ustawieniami druku :D . Choć chyba apetyt rośnie w miarę jedzenia, bo wiele wydruków wychodzi ładnie, tego też nie widać prawie gołym okiem jak nie świeci się latarką pod kątem, więc może sam troszkę zacząłem za dużo wymagać od wydruków, mimo że i tak jestem bardzo zadowolony :).
To zdjęcie z oświetleniem latarką pod kątem 90 stopni co uwidacznia wszystko, dolna część byłą z brimem więc tam nie patrzcie - testy :).
TevoUlepszenia (4).jpg
A to pogrubienie robiło/robi się w takim miejscu:
Bez tytułu.png
Dzięki za miłe słowa, fajnie usłyszeć :D

No i mam nadzieję, że zbyt mocno z tematu nie wyszedłem i będzie mi to wybaczone :D.
Pjoter, Berg
Robbo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 50
Rejestracja: 29 maja 2021, 09:47
x 1

Re: czarobest - wydruki

Post autor: Robbo »

Ja takie napinacze sobie zaprojektowałem do Tevo
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

Re: czarobest - wydruki

Post autor: czarobest »

W końcu zdecydowałem się coś sobie dokupić, bo pierwsza szpula zaczyna być lekka :). Zaryzykowałem z Plast-Spaw i niestety troszkę jestem zawiedziony samym pakowaniem i szpulą. To znaczy, nie chodzi mi o karton, czy samą prostą szpulę - to jest bardzo okej i nie ma dla mnie znaczenia, jeśli działa, bardziej martwi mnie brak pakowania próżniowego i bardzo słabe nawinięcie filamentu, a także widoczny bród na nim. Na szczęście u mnie jakoś z pomocą filtro-prowadnicy powinno to iść i się nie plątać, ale wyjdzie to pewnie w dłuższym użytku. A i jeszcze brakuje choćby nalepki na szpuli co to za filament - oczywiście sobie oznaczyłem, ale nalepkę małą mogliby dać jak w Colorfilu - on mimo podobnej ceny jest czysty, dobrze nawinięty i zapakowany próżniowo. Ale musiałem spróbować i w sumie jak będzie się dobrze drukować - a na razie wygląda okej, to nie będę niezadowolony.

No i zaryzykowałem z podejściem do czegoś innego, czyli do PET-G :D . Czerwony to PLA, czarny PET-G
PlastSpaw (1).jpg
Najpierw zająłem się kostką do retrakcji i nie doszedłem do dobrego wyniku od zakresu 0.5 do chyba 13mm i prędkościami od 10mm/s do 80mm/s. Choć to raczej nie sama retrakcja - bo nitek nie ma, a raczej ściekanie filamentu podczas przejazdu.
PlastSpaw (2).jpg
Kostki czy cylinder wychodzą jednak bardzo dobrze w temperaturze 225 stopni. Fajnie się błyszczą i dobrze trzymają się stołu posmarowanego klejem w tubce - bo bałem się o zbyt mocne przywieranie. Ogólnie mam wrażenie, że dużo fajniej wychodzą pierwsze warstwy niż z PLA.
Testowałem temperatury od 240 do 205 stopni i wychodzi to tak, jak widać, sam nie wiem, czy da radę lepiej. Przy wyższych temperaturach są takie lekkie bąble widoczne na powierzchni, ale sam most jest lepszy. Przynajmniej nitek nie ma :), choć niestety widać, że lekko wypływa podczas przejazdów - na to nie mam pomysłu. Jako kompromis na razie wybrałem 225 stopni.

PLA wychodzi chyba całkiem ładnie w każdej temperaturze :D, nie ma górnej warstwy, bo chyba pierwszy raz mi się wydruk odkleił. Colorfil drukował się dobrze przy 185, ale tutaj przy takiej samej temperaturze jest nieco matowo, stąd będę drukował na ciut większej - kostka na 190 stopniach.
PlastSpaw (3).jpg
PlastSpaw (4).jpg
PlastSpaw (5).jpg
PlastSpaw (6).jpg
PlastSpaw (7).jpg
Wiem, że wpis taki troszkę nie odnośnie drukowania, a bardziej kalibracji i testów, ale chciałem coś tam o tych filamentach napisać - a nie nadaje się to też na inny temat :). No i ewentualnie dowiedzieć się, czy jestem w stanie coś lepszego z PET-G wyciągnąć.

Wstrzymuję się na razie na drukowanie czegoś większego, bo chcę zamontować najpierw 3D Touch, który już chyba jest w Polsce i powinien w tym tygodniu być u mnie.
Robbo pisze:Ja takie napinacze sobie zaprojektowałem do Tevo
Nie wiem, ale chyba przypadkiem zdjęcia Ci się nie wgrały :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: czarobest - wydruki

Post autor: Berg »

1. Czym się kierowałeś przy wyborze filamentu? (ret.) Chyba nie opiniami z tego forum. Zużyj to co kupiłeś i szkoda ciągnąć tematu.
2. Jednak nie ma też co demonizować, pewnie jest to przyzwoity filament, PLA, PET-G nie wymagają pakowania próżniowego.
3. Brud na filamencie nie ma znaczenia większego i tak powinno się stosować czyścik, o czym właśnie jest nowy wątek na forum, no i widzę , że masz estetyczny rozwiązanie tego problemu również u siebie.
4. Luźne nawinięcie jest bez znaczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”