Metalowa dłoń. Czyli jak zrobić cokolwiek metalowego co chcecie...

Czasem trzeba się pochwalić.
MKJB
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:29
x 10

Metalowa dłoń. Czyli jak zrobić cokolwiek metalowego co chcecie...

Post autor: MKJB »

Drodzy!

Temat trochę nietypowy... Możecie z łatwością tworzyć przedmioty metalowe wykorzystując do tego zwykłe drukarki 3d (pracujące z filamentem lub fotopolimerem).

Zasada działania jest bezczelnie prosta - żeby zrobić coś z metalu, pierwsze musimy mieć to coś z włókna węglowego, a potem to metalizujemy.

No niby proste a jednak jest strasznie dużo możliwości jak to realizować. To co poniżej pokazuję to tylko jedno z rozwiązań, jeszcze bardzo prymitywne. Docelowo będziemy działać bardziej finezyjnie, piszę o tym więcej w tym artykule: https://www.linkedin.com/pulse/rubicon- ... 2582-baran

Wracając do ad remu.

Projektujemy i drukujemy klatkę/sitko o kształcie jaki nas interesuje. Następnie upychamy do środka włókna węglowe/grafitowe. Klatka/sitko dlatego, że muszą być dziury żeby kąpiel mogła swobodnie opływać włókna. Oczywiście można dawać też jakieś przekładki z gąbki otwartokomórkowej lub włókniny itp. Co do wungla to gorąco polecam wykorzystanie materiału z odzysku, jest tani i będziemy go mieć coraz więcej do dyspozycji. Jeżeli są zanieczyszczenia włóknami innymi, na przykład szklanymi, to wielkiej tragedii nie ma, jakoś to wszystko zarośnie ;) Uwaga - na zdjęciach pokazuję jak użyłem formy jednoczęściowej, po metalizacji ją rozcinałem. Oczywiście kulturalniej jest zrobić formy wieloczęściowe, i poza tym tak jakby podwójne negatywowo-pozytywowe, co by regulować grubość ścianek etc. Ja tego nie uczyniłem, więcej żeby zaoszczędzić to upychałem śródręcze kulkami... Ale bez paniki, można działać w różny sposób, i tak wszystko jakoś się uda :thumbup:

Najłatwiej i najtaniej metalizować (elektroformować) miedzią. Dobrze mieszajcie kąpiel to będzie dobrze :DD Oczywiście fajnie by było mieć profeskowy sprzęcik - zasilacze o modulowanym prądzie, ze zmienną polaryzacją etc. Ale jak użyjecie zwykłego zasilacza stałoprądowego to też dacie radę!

No także taka sytuacja :cool2: Zapraszam do lektury kolorowych obrazków. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze! Dzięki!!!
Self-Created Metal Composites hand 21.jpg
Self-Created Metal Composites Hand 1.jpg
Self-Created Metal Composites mix 1.jpg
Self-Created Metal Composites mix 2.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=I9hrQHdtag4
Adinfo, Berg, panWiadr0, morf, dziobu, Kopytko
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Metalowa dłoń. Czyli jak zrobić cokolwiek metalowego co chcecie...

Post autor: Berg »

Schemat opisanego wyżej detalu zanurzonego w kąpieli galwanicznej.
Załączam pptx na wypadek jakby schemat wymagał korekty.
Zrzut ekranu 2021-10-12 o 11.41.50.png
Załączniki
Miedziana dłon.pptx.zip
(46.37 KiB) Pobrany 63 razy
morf, MKJB, @GUTEK@
MKJB
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:29
x 10

Re: Metalowa dłoń. Czyli jak zrobić cokolwiek metalowego co chcecie...

Post autor: MKJB »

Ten schemat jest piękny! Nihil obstat! Wzruszyłem się i wściekłem zarazem, bo ja nie potrafiłem tego tak ładnie ukazać. Dziękuję!

P.S.
Kulki były tylko w śródręczu. Palce były upchane w sumie na maxa (stąd wynikła duża masa ostatecznie). Akurat te włókna, których używałem były długie i sprężyste. Nie zachowywały się jak na przykład wata bawełniana czy celulozowa. Byłoby sto razy lepiej gdybym od razu wydrukował podwójną formę...
MKJB
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:29
x 10

Re: Metalowa dłoń. Czyli jak zrobić cokolwiek metalowego co chcecie...

Post autor: MKJB »

Kopytko
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”