[Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

[Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: dziobu »

Witam,

Wymyśliłem sobie że zrobię grzaną płytkę, m.in do lutowania PCB. Zaczęło się od tego że gdzieś tam kiedyś na próbę kupiłem grzane płytki (~400W) a z zupełnie innej okazji mam chiński zestaw do sterowania (regulator, chiński SSR). Także całość powstaje w pewnym sensie po taniości.

Poza tym chciałem jakoś poćwiczyć projektowanie urządzeń, zwłaszcza pod kątem stylistycznym. Gapienie się na rozwiązania innych daje teorię, a mi potrzebna jest praktyka. Myślę że przynajmniej wizualnie to jakoś wygląda:
q1.png
q2.png
q3.png
Projekt powstaje powoli, bo to zabawa hobbystyczna. Przy okazji ogarniam slic3ra ;)
Pierwsze części do przymiarki:
g01.jpg
Powrzucałem wpusty:
g02.jpg
Te w środku też! Czyli dobrze rozplanowałem dziury.

Czas sprawdzić czy wszystko się mieści (np chiński SSR ma inne wymiary niż Fotek którego mam w CADzie):
g03.jpg
g04.jpg
Ciasno ale powinienem się zmieścić.

Gniazdo zasilania z bezpiecznikami schowałem w środku bo zawsze mnie raziło to jak ono paskudnie wystaje:
g05.jpg
Oczywiście podczas pracy to nie ma znaczenia bo i tak jest kabel, ale to gadżet który pewnie sporo czasu spędzi gdzieś w pudełku, więc może lepiej żeby nic z bryły nie wystawało.

Teraz najlepsze - mocowanie górnej płytki. Wymyśliłem sobie że będzie ona...na styk. Małe wycięcie w które wejdzie boczna ścianka i tyle. Żadnych śrubek. Wyszło tak:
g06.jpg
g07.jpg
Cała obudowa z górną pokrywą prezentuje się nienajgorzej:
g08.jpg
Pominąwszy raczej średnią jakość wydruku głównego modułu obudowy (pomarańczowy) to reszta jest super. Nawet pasowanie trzech detali, każdy drukowany w innej orientacji, wyszło całkiem zgrabnie:
g09.jpg
g10.jpg
Slic3r trochę mi zalewa momentami małe wypełnienia, a te spływy w otworach (i nierówna ścianka na krawędzi) to po prostu efekt mojej nieznajomości algorytmu pracy slicera. To kicha z chłodzeniem którego jeszcze tu nie opanowałem (materiałem jest ABS także nie chciałem przesadzić; wolę gorszy wydruk za pierwszym razem niż ładny przerwany w połowie). Dla prototypu będzie OK.
Andrzej_W, Zepco, Abys, aaannnd, Adinfo, JGFTW, bafunio
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: dziobu »

Jednak idealnie nie wyszło. Na monitorze wydawało mi się że jest OK, a okazało się że tak się skupiłem na konektorach wychodzących z SSRa że zapomniałem o tych z wyłącznika. Tragedii nie ma - mieści się. W (ewentualnym) kolejnym egzemplarzy SSRa cofnę w kierunku tylnej ścianki.
gg1.jpg
Jedziem dalej...
Wychechłane fazki na śrubki stożkowe.
gg2.jpg
Jakiś mózg wydumał że te stoliki będą normalnie przykręcane do jakiś dystansów. Fajnie mieć grzany blat do lutowania PCB gdzie wystają łebki śrub... Ale ja też nielepszy - nie używam takich śrubek więc ich prawie nie mam... szczęśliwie w jakimś pudełku zbiorczym (z kategorii "to wszystko będzie kiedyś Twoje, synu") wygrzebałem 4 identyczne śrubki. Ciulowe, bo na płaski śrubokręt, no ale są.

Wydłubałem też dziurę do zamocowania termopary i uziemienia. Tu akurat ładnie wyszło, bo zachowałem planowany dystans do grzałki ;)
gg3.jpg
Andrzej_W, Abys, Adinfo, bafunio
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: dziobu »

Zabezpieczenie płytki od spodu:
h01.jpg
Montaż termopary i uziemienia:
h02.jpg
Kompletny moduł stołu:
h04.jpg
h05.jpg
Składanie tego do kupy:
h07.jpg
Wyszło...no cóż. Przy odrobinie wprawy nie ma z tym problemu, ale tak ogólnie to zdarzało mi się grzebać w lepiej zaprojektowanych urządzeniach.

I mam skręcone urządzenie ;)
h08.jpg
h09.jpg
h10.jpg
h11.jpg

Tu, jeśli ktoś nie zauważył, trzeba wspomnieć o pewnym istotnym detalu. Otóż - nie ma izolacji termicznej pomiędzy grzanym blatem a komorą z bebechami. Po pewnych poprawkach docelowo okazało się że od łebka śruby dokręcającej termoparę a regulatorem temperatury mam zawrotne...4mm. Liczyłem na trochę więcej; ogólnie to nie powinien być większy problem bo po wsadzeniu odpowiedniej izolacji (ot choćby maty szklanej) całość będzie działać. No właśnie. Po wsadzeniu. Żeby wsadzić to trzeba mieć. Przetrząsnąłem wszystkie zakamarki...i nie wiem gdzie upchałem te wszystkie rzeczy piecowe które mam.

Ale co tam. Jedziemy ;)
h12.jpg

Nabyte w ten sposób doświadczenie:
- do ~120°C jest zupełnie OK,
- od ~200°C obudowa regulatora temperatury zaczyna dymić :P

Ważne że drukowane mocowanie grzałki się sprawdziło.
Pjoter, Abys, aaannnd, Adinfo, Zepco, bafunio
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: Abys »

Przy okazji przyda się też do grzania kawy/herbaty/.. :D
Może też okleić folią aluminiową?
22Bez tytułu.jpg
https://www.castorama.pl/tasma-aluminio ... 52138.html
Nie zajmuje dużo miejsca, ma dość mocny klej.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1502
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 320

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: Jarewa »

Klej w tej taśmie śmierdzi jak dojdzie powyżej 300stC przerabialem to w kominku...
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2447
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 303

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: mcxmcx »

O, nie tylko ja jestem na etapie, ze łatwiej skoczyc do sklepu niz szukać;)
Pjoter
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: dziobu »

Chcę tam dać matę ceramiczną. Gdzieś tego trochę miałem, ale gdzie to nie wiem.

W projekcie wstawiłem regulator, ale zapomniałem o jego mocowaniu. Tj wymierzyłem tak żeby ten pierścień wszedł pionowo (góra/dół) bo poziomo są już śrubki, ale jak to ogarniałem to nie pomyślałem że niemal dotknie mocowania termopary. A to też podczas składania musiałem zmodyfikować i też nieznacznie urosło. Milimetr tu, milimetr tam - i te dwie części są za blisko.
Ale teoretycznie jakbym tak wywalił te zatrzaski i zrobił swoje mocowanie regulatora, to powinno być git bez zwiększania rozmiarów urządzenia.

edit.
mcxmcx pisze:O, nie tylko ja jestem na etapie, ze łatwiej skoczyc do sklepu niz szukać;)
To nie tak. Ogólnie porządek mam; tylko używam tego dość rzadko i możliwe że się gdzieś już rozeszło.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: dziobu »

Mały apdejt.

Poprzednie testy bez izolacji termicznej nieco nadszarpnęły wnętrze:
w01.jpg
Ale wszystko przeżyło. No może poza dociskiem regulatora który musiałem wydrukować (i dobrze; oryginalny był za duży). Zmniejszyłem też plastiki dociskające termoparę - śrubki poszły w górę o 2mm.
No i przyszła izolacja termiczna:
w02.jpg
w04.jpg
w05.jpg
Dwie warstwy izolacji (5 i 2mm), pomiędzy nimi trochę kabli. Zmieściło się :P

No i ostatnich poprawkach, jak i dodaniu bajerów - projekt końcowy wygląda tak:
q1.png
q2.png
q3.png
q4.png
JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8896
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5831
Kontakt:

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: dziobu »

Testy.
Maksymalna temperatura pracy - 240°C. Nie było wcześniej okazji sprawdzić jak zachowa się plastik w obudowie. A po dodaniu izolacji, jak zresztą planowałem, działa jak trzeba. Jak już się uporałem jakoś tam z PIDem to nadeszła pora na podstawową próbę. Wyszło tak:
w06.jpg
To zdjęcie po ~godzinie stania przy tej temperaturze.
Lewy miernik ma termoparę wsadzoną do środka obudowy, pomiędzy izolacje a regulator. ~70°C to nie mało, ale jak na tak zwarte urządzenie i brak przewiewu (nawet z zewnątrz) to IMHO jest bardzo dobrze. Prawa temperatura to powierzchnia stołu. Zgadza się (a jakby inaczej - termopara wewnątrz jest dociśnięta do tej samej blachy od spodu).

Ale aż tak różowo nie jest - plastik ściany czołowej, na górnej krawędzi osiągnął ~90°C. Na tyle że stał się lekko plastyczny, tj na szerokości 1-2mm można pensetą zostawić wzór. Temperatura za duża nie jest, bo materiał wraca, no ale jest miękki. Widocznie 3mm które oddziela go od grzałki to za mało; w innych miejscach (boki, tył) problemu nie ma.
A przy ~200°C to i z przodu jest OK.

Także cóż, to chyba koniec zabawy z prototypem. Wyszło całkiem zgrabnie.

Materiały:
  • DD ABS Bright Orange,
  • DD ABS Black,
  • DD ABS Red,
  • DD TPU Natural,
  • Noctuo Grip Medium Black,
  • Filamentarno TERMAX GF-40.
I na koniec - kilka zdjęć mojej nowej zabawki:
w03.jpg
w07.jpg
w08.jpg
w09.jpg
w10.jpg

Użytkowo może jest to grat, ale edukacyjnie - perełka ;)
Andrzej_W, Zepco, Abys, Adinfo, Kopytko, aaannnd, bafunio, japim
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: [Projekt] Grzana płytka do PCB i różnych innych zabaw

Post autor: Adinfo »

dziobu pisze:Użytkowo może jest to grat, ale edukacyjnie - perełka ;)
:brawo:
Zapodaj teraz ile chcesz za to cudo?
(jak by co to siedzę w tym momencie więc nie upadnę)

Czy planujesz zrobić większą wersję w sensie obudowy i większych odległości + izolacja stołu od reszty aby jednak było mniejsze ryzyko odkształceń plastiku?

Z czego wynika ten rozmiar grzanego stołu, czy tyle CI wystarcza/będzie wystarczało?
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”