Colorfill PLA

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Vasquez21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 09 kwie 2020, 23:52
x 1

Re: Colorfill PLA

Post autor: Vasquez21 »

zobaczymy... prawdę powiedziawszy nie wiem czego do końca oczekiwać jak się coś zwali to wrzucę podgląd :)
Vasquez21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 09 kwie 2020, 23:52
x 1

Re: Colorfill PLA

Post autor: Vasquez21 »

no i niestety nie podołał ;)

było dobrze przez jakieś ~19h, niestety wychodzi na to, że w pewnym momencie zapchała się dysza...
Załączniki
93118937_10207672877457905_8267078189507936256_n.jpg
92699562_10207672877137897_6290119217198923776_n.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 20
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: dziobu »

Vasquez21 pisze:było dobrze przez jakieś ~19h, niestety wychodzi na to, że w pewnym momencie zapchała się dysza...
Vasquez21 pisze:Różnica w cenie mimo wszystko jest znacząca ~20-25zł za kg.
No to napisz nam teraz ile zaoszczędziłeś na tańszym filamencie ;)
Abys
Vasquez21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 09 kwie 2020, 23:52
x 1

Re: Colorfill PLA

Post autor: Vasquez21 »

Nie mnie krytykować ludzi którzy są na tym forum dużo dłużej ode mnie, ale zastanów się co właściwie Twój post wnosi do dyskusji, poza samą złośliwością?

Nigdzie na tym forum nie zachęcałem innych do tego aby zakupili ten filament, ani nie mówiłem, że jest on lepszy od innych.
Wydaje mi się, że grzecznie opisałem swoją sytuację i wyjaśniłem dlaczego chciałem spróbować z tańszym filamentem.
Wiem, że różne filamenty charakteryzują się różnymi ustawieniami i w określonych ustawieniach działają najlepiej, dlatego właśnie napisałem na forum z zapytaniem czy może ktoś ma doświadczenia z tym akurat filamentem.

Przy druku +10kg to jednak te 20-25zł na kg to jednak robi się różnica.

Dodatkowo drukuję jednak elementy terenu, które niestety zwykle drukują się dość długo i nawet przy drogim filamencie (co prawda testowałem tylko Prusament) zdarzały się problemy.

Kolejną sprawą jest jednak to że przy moich drukach nawet jak się zdarzy taki wypadek to element zwykle jest do odratowania, bo często spokojnie można dodrukować po prostu resztę druku zaczynając od miejsca gdzie przerwało. Fakt, że znów trzeba się bawić w klejenie itp. ale lepsze to niż nic.
W każdym razie tak jak pisałem wyżej, jak się uda coś wykrzesać z tego filamentu to fajnie, jak nie to trudno, będę kombinował dalej :)
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 20
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: dziobu »

Vasquez21 pisze:(...)ale zastanów się co właściwie Twój post wnosi do dyskusji, poza samą złośliwością?
Podsumowuje efekt druku z szitowego materiału ;)

Mnie tam wszystko jedno co i z czego drukujesz; zwyczajnie wykorzystałem okazję do podkreślenia jak w praktyce często wygląda taka sytuacja ;) Nie wszystkie wydruki da się odratować. Poza tym traci się czas, a sama potrzeba wydruku drugi raz oznacza 2x większe zużycie plastiku - czyli już na starcie można kupić coś 2x droższego (ot choćby ekofilament). O potrzebie monitorowania drukarki czy późniejszym jej serwisowaniu nie wspominam.

Ale nie traktuj tego jako oceny tego co robisz. Jakbym miał takie problemy z colorfillem to bym je chętnie opisał, ale zwyczajnie szkoda mi czasu i urządzeń na takie coś (dwa kolory które miałem: bordowy i oliwka drukowały się dobrze, ale próbki - biała i niebieska były skrajnie do kitu).
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: @GUTEK@ »

To ja stanę w obronie :D
Mam kilka szpul Colorfilla PLA kupione w różnych okresach, nie mam akurat szarego. Wszystkie drukują się bez najmniejszych problemów. W zeszłym tygodniu nawet kupiłem na próbę ABS od nich i też jestem mile zaskoczony jak się tym drukuje.

Możliwe, że rzeczywiście z szarym jest jakiś problem, albo kupując szpulę 2kg dostałeś jakiś leżak magazynowy. Może napisz do Colorfilla opisując sytuację i zobacz co Ci powiedzą.

Jeszcze mam taką myśl, używasz czyścika do filamentu? Może jakiś syf przykleił się do filamentu i powoduje blokowanie?
Próbowałeś robić coldpull, może będzie widać dlaczego to się blokuje jak np. tu: viewtopic.php?f=42&t=3853&start=30#p72306

A inne rozwiązanie, to za jakieś 60zł/kg kupisz szary filament Ekofilament DD PLA.
Vasquez21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 09 kwie 2020, 23:52
x 1

Re: Colorfill PLA

Post autor: Vasquez21 »

Możliwe, że rzeczywiście z szarym jest jakiś problem, albo kupując szpulę 2kg dostałeś jakiś leżak magazynowy.
Może źle się wyraziłem, kupiłem 2x1kg.
Jeszcze mam taką myśl, używasz czyścika do filamentu? Może jakiś syf przykleił się do filamentu i powoduje blokowanie?
Z ciekawości jak robicie takie czyściki?
Ja zwykle nabijałem tylko na filament jakaś gąbkę i tyle, ale podejrzewam, że na dłuższą metę to nie jest to jakieś super rozwiązanie.

Cold Pull zrobiony ale nie było nic że tak powiem dziwnego...
A inne rozwiązanie, to za jakieś 60zł/kg kupisz szary filament Ekofilament DD PLA.
Wygląda bardzo fajnie cenowo. Na pewno przetestuję.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 20
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: dziobu »

Vasquez21 pisze:Z ciekawości jak robicie takie czyściki?
Np tak: https://www.thingiverse.com/thing:2443196
Imho powinna być jakaś siła która dociska gąbkę do filamentu. Ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: japim »

Ja kupiłem ostatnio szpulę 3kg do druku modeli.
I potwierdzam, że colorfill nie lubi wysokiej temperatury. Tak jak Plastspaw spokojnie leci na 230st to Colorfill przy 225 zaczyna "bombelkować" i pojawiają się nieszczelności w druku. ALE przy 215 leci pieknie.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: japim »

Vasquez21 pisze:no i niestety nie podołał ;)

było dobrze przez jakieś ~19h, niestety wychodzi na to, że w pewnym momencie zapchała się dysza...
Miałem dobre mniemanie o filamencie Colorfill - ale po ostatniej szpuli szarego (i to 3kg) muszę trochę zmienić moje zdanie. Na pewno tylko do szarego - bo niebieski, biały i bezbarwne są nadal OK.

Szary jest wyjątkowo wredny. Przy druku w temp powyżej 215stC - dysza blokuje się średnio co 5 - 6 godzin. Można drukować w niskiej temperaturze (~190 - 195 st) i idzie - ale przy próbie podniesienia np powyżej 220 już jest bardzo źle.

Po zrobieniu cold pull na końcu filamentu widać czarne "opiłki" - coś jak kawałki czarnego drzewca z zapałki - tylko w wersji micro. Normalnie płatki jakiejś sadzy. Pytanie czy filament jest tak bardzo zanieczyszczony, czy jest to efekt "przypalania" się barwnika albo samego filamentu wewnątrz dyszy. Z wielkimi bólami dokończyłem wczoraj kilka wydruków - ale już widzę, że muszę kupić inną szpulkę - mniej problematyczną.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”