Wlasna dzialalnosc

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: McKee »

FlameRunner pisze:Powymądrzałbym się trochę, ale nie wiem, czy nadal jesteś zainteresowany.
Ja bym a chęcią usłyszał jak to było z tym sklepem, który mimo wsparcia forum (?) już nie istnieje. To jest dobry przykład, że nie musi być tak różowo jakby się z boku wydawało. Takie studium przypadku ... ale też rozumiem, że nie każdy chciałby się takimi doświadczeniami dzielić.
:git:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: marek91 »

A to jest bardzo ciekawy przypadek :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: FlameRunner »

Koledzy, robicie offtop. :P
night
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:49
x 1

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: night »

FlameRunner pisze:W świetle artykułu "Jaką drukarkę polecacie kupić i co się opłaca drukować?", autor wątku zasługuje na pochwałę, bo na tę drugą, trudniejszą część pytania podobno ma już odpowiedź. ;)


@night:
Czy czytasz nadal ten wątek? Czy pomysł jest aktualny? Powymądrzałbym się trochę, ale nie wiem, czy nadal jesteś zainteresowany.
Czytam, wypowiedz się proszę ;)
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 2
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: Julian »

night pisze: Czytam, wypowiedz się proszę ;)
Będzie chciał to sam powie.
Generalnie prowadzenie firmy nie jest "proste". Składa się na to wiele różnych czynników, włączając w to utrudnianie przez Państwo. Dodatkowo potrzebujesz władować w to kupę pracy - aby odnieść "sukces" (dla jednego to będzie pindzsiont zer na koncie, a dla drugiego minimalna krajowa).
Nawet jak będziesz zatrudniał kiedyś ludzi, firma będzie wymagała od Ciebie 5x więcej pracy niż na etacie - miej taką świadomość.

Czy dziś zrobiłbym to samo? Tak.

Czy bym zmienił coś? Prawie wszystko :D

Mam sporo maili od klientów którzy kupili maszyny i im nie "pykło" i chcieliby sprzedać.
Nie namawiam w żadną stronę. Namawiam, żebyś to dobrze przemyślał.
Warto mieć kilku klientów już wcześniej lub jakiś fajny produkt.
marek91 pisze: Zalinkuję tylko jeden z moich artykułów, napisałem go 7 lat temu ale dalej jest aktualny (kurła, ale ten czas leci!) bo od początku masz złe podejście:
https://centrumdruku3d.pl/jaka-drukarke ... e-opadaja/
A z tego samego portalu troszkę na wesoło, ale sam znam kilka takich historii.

https://centrumdruku3d.pl/dziennika-eks ... ze-biznes/
Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: FlameRunner »

Dla porządku na wstępie powiem: odpisuję przede wszystkim na pierwszego posta, nie patrząc za bardzo co kto napisał, więc niektóre rzeczy pewnie powtórzę, niektóre będą nowymi informacjami, a niektóre będą stały w sprzeczności z tym, co ktoś inny napisał.
night pisze:potrafię min. Projektować w CAD
- jakie oprogramowanie do projektowania? Cos bezpłatnego na poczatek czy lepiej kupic?
W jakim CAD-zie projektowałeś? Czy orientowałeś się, jak wygląda licencjonowanie / ile kosztuje licencja komercyjna na ten konkretny program? Jeśli ogólnie umiesz projektować, poradzisz sobie w każdym programie, ale pracę najszybciej zaczniesz w tym, który znasz.

Co masz na myśli pisząc, że miałbyś zlecenia? Stałe czy jednorazowe? Jesteś pewien, że ci ludzie będą skłonni zapłacić pieniądze, powiedzmy (mocno orientacyjnie licząc, nie przywiązuj się do tej ceny) złotówkę za gram wydruku? Bardzo łatwo rzucić "jak będziesz miał drukarkę, to mi po znajomości wydrukujesz dynks do bulbulatora", trochę trudniej wyciągnąć portfel.

Piszesz, że masz kilka pomysłów, co można produkować.
1. Skąd je masz? Czy odpowiadają czyimś potrzebom?
2. W większości przypadków możesz od razu wykreślić pomysły na:
- drukowanie czegoś, co ktoś już produkuje na wtryskarce i można normalnie kupić,
- drukowanie czegoś, co już ktoś drukuje.
night pisze: - czy [jedna - przyp. FR] drukarka [...] jest w stanie na tyle szybko produkować (proste elementy) ze będę w stanie tyle zrobić części i sprzedać, żeby można było osiagnac jakikolwiek zysk?
(Zauważ, że w tym momencie pomijam całkiem cenę drukarki, o cenie napiszę trochę dalej.)
Tak. Albo nie. To zależy od charakteru tych części. Jeśli masz na przykład pomysł na innowacyjny mały przyrząd, który komuś bardzo ułatwi pracę i sprzedasz go w cenie skalkulowanej nie na zasadzie "ile plastiku poszło", tylko "ile więcej pieniędzy pozwoli zarobić kupującemu", to teoretycznie możesz sensownie zarobić nie drukując ich wcale dużo.

A teraz cena. Czy dobrze rozumiem, że wspomniane 20 tys. zł (jak mniemam brutto?) bierze się stąd, że dotacja jest na 30 tys. zł, trzeba inne rzeczy kupić, więc na drukarkę zostanie około 20 tys. zł, a nie z rozeznania rynku i wytypowania jakichś konkretnych modeli drukarek? Zakładam, że tak i na tym opieram poniższe wyjaśnienia. Zakładam też, że mowa o drukarkach FFF, a innych nawet nie rozważałeś, bo byś o tym napisał.
  • Drukarka za dwadzieścia tysięcy wcale nie jest cztery razy szybsza niż drukarka za pięć tysięcy, często nie będzie nawet dwa razy szybsza. Ba! Drukarka za pięć tysięcy często nie będzie wcale szybsza niż drukarka za niecały tysiąc.
  • Drukarka za dwadzieścia tysięcy wcale nie drukuje cztery razy ładniej niż drukarka za pięć tysięcy, może nawet nie drukować ani trochę ładniej. Ba! Drukarka za pięć tysięcy może drukować brzydzej niż drukarka za niecały tysiąc.
Musisz pamiętać, że urządzeń nie kupujesz dla klienta. Nikogo nie obchodzi, jaką masz drukarkę. Możesz lepić wydruki korzystając z długopisu 3D, byle odpowiadały potrzebom kupującego. Drukarkę kupujesz dla siebie. Potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci na efektywną pracę; jeśli masz drukować, to masz drukować, a nie grzebać w drukarce.

Po co w takim razie kupować drukarkę droższą niż za tysiąc złotych? Podstawowym powodem jest stopień dopracowania konstrukcji i jakość wykonania. Przy drukarce za kilka lub kilkanaście tysięcy nie będziesz musiał na starcie wprowadzać udoskonaleń, nie będziesz musiał poprawiać po producencie. W trakcie codziennej pracy drukarka za kilka lub kilkanaście tysięcy będzie mieć dużo mniej kaprysów i fochów. W taniej drukarce siłą rzeczy każdy element jest tani, co odbija się na jego jakości i bezawaryjności.
night pisze:- Jaki zestaw do 30tys? (drukarka,oprogramowanie,skaner?)
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, brak danych. Nie wiem nawet, czy powinieneś kupić jedną dobrą dwugłowicową drukarkę (jedną, bo na drugą już nie starczy pieniędzy), czy może regał magazynowy i sześć drukarek po trzy i pół tysiąca, czy może jeszcze inaczej to rozegrać. Nie wiem czy potrzebujesz skanera 3D. Nie wiem, jakiego oprogramowania będziesz potrzebował.

Pytasz o skaner 3D. Jaką on ma pełnić rolę w całym przedsięwzięciu?
Skaner 3D, zwłaszcza taki za kilka tysięcy złotych, to może być bardzo rozczarowujący zakup; nie mając żadnego doświadczenia ani z drukiem 3D, ani ze skanowaniem 3D, możesz myśleć, że mając skaner 3D i drukarkę 3D będziesz mógł bez wysiłku wykonać kopię dowolnego plastikowego przedmiotu, ale to niestety nie bardzo chce tak działać. Myśl o takim skanerze raczej jak o urządzeniu pomiarowym, którym zdejmiesz ze skanowanego przedmiotu krzywizny lub wzajemne położenie detali, które ciężko byłoby pomierzyć suwmiarką i będzie to stanowić jedynie pomoc przy ręcznym odtwarzaniu przedmiotu w programie CAD.
night pisze:Czy ma to sens czy lepiej to robic po prostu hobbystycznie? :)
A tego pytania nie rozumiem. Wydawało mi się, że masz pomysł na biznes, a nie szukasz nietaniego hobby?

Podsumowując:
  1. Ja tu chyba w milionie słów wytłumaczyłem, że wiemy za mało, żeby Ci coś konkretnie poradzić? :D
  2. Dostarczyłem Ci chyba więcej pytań niż odpowiedzi?
dziobu pisze:Jeśli chcesz swoje zajęcia wiązać z drukiem 3D to zacznij od podłej drukarki (coś typu Ender). Pewien zasób wiedzy i tak będziesz musiał ogarnąć a im szybciej to zrobisz tym lepiej dla Ciebie.
Nie mogę się zgodzić. Ogólnie sugestia żeby kupił jakąś drukarkę i zobaczył, o co w ogóle z tym drukiem chodzi jest dobra, ale niech to nie będzie Ender! Kupi taniego chińczyka za parę stów i zamiast drukować, będzie dzielnie rozwiązywał niewystępujące w urządzeniach z wyższej półki cenowej problemy wynikające z tego, że tani chińczyk za parę stów jest tanim chińczykiem za parę stów. Jeśli już chcemy go popchnąć w stronę nauczenia się, jak zbudowana jest drukarka, to proponuję Prusa i3 MK3S do samodzielnego złożenia.
McKee, dziobu, Abys, sagittario, morf
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: Zepco »

To jeszcze dodam, że pod druk 3D projektowane modele muszą być odpowiednio przygotowane. Przykładem jest tutaj jeden z ostatnio dodanych tematów, gdzie ktoś wrzucił projekt budynku i o ile na ekranie wygląda super, to do druku się w ogóle nie nadawał (balkony za cienkie, bryła źle zamknięta itp). Twoim wrogiem tutaj jest grawitacja i fakt, że druk to nakładanie warstw jedna nad drugą. Jeśli robisz tylko coś dla oka to wiele rzeczy można olać, ale jeśli to ma być rzecz użytkowa/techniczna, to dochodzi jeszcze kilka zasad.
Zdarza mi się pomagać koledze który sprzedaje od czasu do czasu drukarki do firm/szkół i jak ktoś nie miał z tym styczności, to wyobrażenia o druku są ogromne, a jak przychodzi coś wykonać to zaczynają się schody i sprzęt potem często leży nieużywany.

Pytanie czy poza filmami w internecie miałeś kontakt z tą technologią?
Bo nawet jeśli kupisz taką prusę z którą nie będziesz miał problemów, to czeka Cię sporo nauki na temat projektowania i potem odpowiedniego cięcia oraz obróbki modelu. Pamiętaj również, że nie drukuje się tylko jednym rodzajem plastiku a jest go trochę do wyboru i każdy z nich ma różne właściwości/przeznaczenie/trudności w druku.

Na działalności gospodarczej się nie znam, ale ja na Twoim miejscu załapałbym się gdzieś na etat a po godzinach realizował swoje plany biznesowe. Będzie Ci to szło, to rzucisz pracę i zajmiesz się w pełni DG.
sagittario
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: pszczelaszkov »

A na końcu zostaniesz spawaczem jak ja :cry: Rozległy temat, głównie przez to że druk 3D to kolejny proces technologiczny i to z dość niskim entry pointem, bo konkurencją może być faktycznie ktoś na dozbrojonym chinczyku. Najbezpieczniej profity z druku 3D wyciąga się kiedy robi za support. Dla przykładu spawając duperelstwa, używając druku 3D do tworzenia przyrządów można sporo zyskać na prędkości przygotowania elementów. Czy będąc elektronikiem do wsparcia hardwarowego projektów. W innych przypadkach trzeba mieć pewność że te zlecenia będą stałe i będzie ich co najmniej na 5k pln/msc(a wtedy na 1 drukarce może być problem z utrzymaniem tempa :P), w innym wypadku już lepiej iść na prosty etat, na fajrant się odbić i mieć w głębokim poważaniu czy firma się właśnie pali czy ma nalot z US. Proste etaty mają to do siebie że po chwili pamięć mięśniowa robi wszystko za nas i mamy czas na przemyślenie biznesu :cool2:. Aczkolwiek zakładanie biznesu dobrze robić po szkole i nie chcę nikogo demotywować chociażby dlatego że sam jestem leniwą pizdą i pomysłów miałem wiele ale prawie wszystkie stawiały druk 3D jako support.
sagittario
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: dragonn »

night pisze:Cześć, właśnie skończyłem technikum o profilu mechanicznym
night pisze:Dzięki wielkie za odpowiedz, problem w tym ze szukam pracy od 2 miesięcy i jedyne co na ten moment jest możliwe to pójście na taśmę na 3 zmiany za 2tys
To może zabrzmieć chamsko ale czego się spodziewałeś? Mając tylko ukończone technikum i zero doświadczenia zawodowego (tak wnioskuje z tego co piszesz) nikt Cię nie weźmie na jakieś sensowne stanowisko. Na początek od czegoś trzeba zacząć, coś podłapać, nawet takie doświadczenie na taśmie jeśli będzie to jakoś powiązane z twoim zawodem się liczy, również warto kombinować z praktykami/stażami i starać się na nich wykazać, a nóż ktoś Ci po tym zaproponuje pracę.
Wiesz co daje posiadanie samego dyplomu technika? To że pracodawca w ogóle spojrzy na Twoje CV, ale jeśli na nim nie ma nic poza tym to to absolutnie nie wystarczy.
A co do prowadzenie własnej działalności, jeśli masz na to odwagę i faktycznie dobry pomysł próbuj - ale poważnie rozważ ten pomysł po przeczytaniu wszystkich rad które napisały tutaj innej osoby. To nie jest łatwa droga
morf
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Wlasna dzialalnosc

Post autor: Berg »

powtórzę, nie słuchaj sceptyków. Próbuj robić coś sam.
- kup najtańszą drukarkę i trochę sobie podrukuj, większość odpowiedzi dot. czasu druku, co się da wydrukować co nie sam znajdziesz.
- bardzo rozważnie inwestuj w sprzęt, narzędzia.
- rozważnie korzystaj z programów pomocowych , przy każdym zakładaj, najgorszy scenariusz, to znaczy co i kiedy będziesz musiał zwrócić jak Ci się nie uda.
- szukaj tanich lub darmowych szkoleń z różnych dziedzin
- znajdź sprawdzonego ale taniego księgowego, negocjuj, że na razie masz bardzo mało dokumentów księgowych. Ew. jakaś księgowość online.
- czytaj książki po angielsku
- rozmawiaj z ludźmi znajomymi, może ktoś ma w rodzinie kogoś kto szyje odzież i potrzebuje jakieś części, które da się wydrukować, może ktoś ma odlewnie. Często właściciele niewielkich starszych biznesów nie zdają sobie sprawy z możliwości nowszych technologii.

PS: Jakie miasto?

powodzenia
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2020, 09:51 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
pszczelaszkov
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”