Colorfill PLA

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
sq4nyy
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: Colorfill PLA

Post autor: sq4nyy »

Czy komuś również kolor pomarańczowy nie wygląda tak jak na all...o?
Pomarańczowy devil i dragon red spectrum dla porównania. Abs rzekomo pomarańczowy w folii.
Załączniki
IMG_20200429_180145.jpg
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
sq4nyy
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: Colorfill PLA

Post autor: sq4nyy »

xyzyx pisze:
dziobu pisze:
xyzyx pisze:W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz.
To sugeruje że Twoje 230 stopni ma się nijak do rzeczywistych 230 stopni.
Takie zachowanie to cecha niedogrzanego ABSu i na Fiberlogy da się osiagnąć to samo.
Moje 230 stopni to jest całkiem przyzwoite 230 stopni i tak zachowuje się tylko Colorfil :-) Inne PLA wychodzą od 180 w górę i jest ok natomiast przy 210-220 jest nawet lepiej. Colorfil PLA potrzebuje +10st i jest naprawdę dobry jak dla mnie.
ABS to inna bajka.
ABS DD na tym samym sprzęcie jadę na 240 i jest bardzo dobrze zgrzany, ABS "starodawny" podkręcałem do 248 na tym sprzęcie i było znośnie. Ten szajs od Colorfila przy 250 się sypie i nie tylko rozłażą się warstwy, nie wiem jak to opisać on się po prostu sypie jakby był z domieszką piachu :=D. Może w wyższych temp da się to przetopić, co oczywiście przy najbliższej okazji sprawdzę.
Ten ABS faktycznie wydaje się, że wymaga powyżej 250 stopni... Czy udało Ci się coś wymyślić? Bo podłamałem się, że ten cały abs pójdzie na śmieci :P
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: @GUTEK@ »

Wziąłem na próbę ABS Jasna Oliwka. Na Dreamerze drukuje się ok w 240C.
sq4nyy
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: Colorfill PLA

Post autor: sq4nyy »

Ja właśnie z tą skur... oliwką walczyłem :( ender trochę zaniża wg mojej termopary, ale nawet na 255 nie kleiło się to gówno. Fiberology leci idealnie na 245.
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: @GUTEK@ »

Nie znam Fiberlogy, ale DD ABS+ na pewno da się drukować w niższych temperaturach i ma mniejszy skurcz.
ABS Colorfilla to pewnie zwykły ABS, ale na tą szpulę co kupiłem nie mam co narzekać.
A mam też ABS Wolfixa, który nawet na Dreamerze nie chce mi iść. Słabo się klei i nawet potrafi się nie trzymać stołu.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Colorfill PLA

Post autor: xyzyx »

sq4nyy pisze: Ten ABS faktycznie wydaje się, że wymaga powyżej 250 stopni... Czy udało Ci się coś wymyślić? Bo podłamałem się, że ten cały abs pójdzie na śmieci :P
Narazie nie, szpulę rzuciłem w kąt, ale jak tylko "uwolnię" drugą drukarkę to pojadę z tym na 260-270 i zobaczymy. Dam znać, ale jeszcze chwilę się zejdzie.
sq4nyy
sq4nyy
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: Colorfill PLA

Post autor: sq4nyy »

Puściłem na 260 wg mojego endera i poza tym, że wciąż ledwie się klei to materiał wykazuje skurcz, którego jeszcze na absie nie widziałem i nie chcę więcej widzieć. Dziwne zachowanie przy retrakcji, wydruk z fiberology wygląda 100x czyściej. Szkoda czasu.
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
radekd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2021, 09:27

Re: Colorfill PLA

Post autor: radekd »

Jako że pierwszy post, to zacznę głośnym CZEŚĆ!

A teraz przejdę do marudzenia...

Jako że drukuję od niedawna (więc część tak czy siak do kosza), i raczej użytkowo (więc jak mi jakiś bąbelek wyskoczy, to niech tam sobie będzie) to tanie filamenty zawsze zwracają uwagę. I tak trafiłem na Colorfil (trochę zachęcony komentarzami "lepszy niż 3DActive", a ten mi się udało okiełznać).

No i kurna mam tego 2 szpulki (zaczynam się cieszyć, że nie więcej) po 1kg (brązowy i fioletowy) i żadna się nie chce drukować. Wygląda to tak, że zaczyna się w miarę - skirt jakoś się udaje narysować, a potem już przy pierwszej warstwie ekstruder zaczyna mieć trudności z przepchnięciem tego przez dyszę, na radełku od razu widać ślady zdartego filametu, nic nie leci i tyle z drukowania...

Spróbowałem na szybko (w sensie w czasie drukowania pierwszej warstwy zmieniałem co parę sekund o parę stopni, żeby zobaczyć czy gdzieś zacznie lecieć) różne temperatury między 200 a 230 i widzę, że 230 to na pewno za dużo.
Teraz wrzuciłem jedną szpulę do suszarki - siedzi już tam parę godzin, więc jak skończę to co się tam akurat drukuje, to spróbuję jeszcze raz z podsuszonym.

No i pomyślałem, że w międzyczasie zapytam - jeszcze coś mogę tu kombinować? Myślałem, że może docisk w ekstruderze, ale raz, że inne filamenty dają radę, a dwa, że i tak przerabia to na opiłki.

Z 3DActive pomogło mi "spokojniejsze" drukowanie - tzn. te ustawienia typu "QUALITY" z PrusaSlicera wychodzą OK, a te typu "DRAFT" czy "SPEED" dają podobny efekt - radełko zdziera wióry z filamentu, a jak już dużo zedrze, to w ogóle się ślizga. Tutaj wydruk już mam dość "spokojny".

Zostały mi jeszcze jakieś parametry do pomanipulowania?

Drukarka to Prusa Mini.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Colorfill PLA

Post autor: Raven »

Ja już z Colorfilem dałem sobie spokój. Kiedyś świetnie mi się z niego drukowało, ale teraz za cholerę nie mogę z nim dojść do ładu. Nie wiem co zaczęli dodawać do PLA, ale zdecydowanie powoduje to problemy z ekstruzją. Mam jeszcze kilka starszych szpul w różnych kolorach z początku zeszłego roku i z nimi nie było i nie ma nadal problemów.
radekd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2021, 09:27

Re: Colorfill PLA

Post autor: radekd »

No cóż - mój pierwszy raz też nie zachęca, żeby ciągnąć ten związek...

Ale w międzyczasie mały update. Pomyślałem, może syf w dyszy, zrobię ciąganie druta. I tak przy okazji wkładania do gorącego zauważyłem, że przy tych 220st nie jestem w stanie wepchnąć filamentu do hotendu na tyle mocno, by popłynął. Więc zacząłem podkręcać temperaturę i okazało się, że dopiero przy 240 mogę w miarę swobodnie udawać ręką ekstruder. Tak więc moja obserwacja "230 to za dużo" to była jakaś zła obserwacja.

Właśnie drukuję PLA w 240 stopniach (stół standard 60) i póki co idzie. Aż zacząłem się zastanawiać, czy oni przypadkiem nie nawinęli tam jakiegoś PETG ze złą naklejką, ale nie umiem tego rozpoznać.

Plus opowiastki taki, że przynajmniej wiem jak tą szpulę zadrukować.
Widziałem gdzieś tu listę kolor-temperatura, więc dodaję swoje: PURPLE -> 240.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”