Anycubic 4 Max Pro Przeróbka ekstrudera

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
vux69
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 17:05
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 14

Anycubic 4 Max Pro Przeróbka ekstrudera

Post autor: vux69 »

Witam

W opisach jestem słaby ale postaram się tu podzielić tym co zrobiłem, może komuś się przyda
Ostatnio dokonałem zmiany ekstrudera w swojej drukarce, cała operacja jest dość prosta i nie wymaga ingerencji w bazowe elementy drukarki.

Ekstruder który zamontowałem nabyłem tu:
https://pl.aliexpress.com/item/40001611 ... 5c0fzZyGZp

Oto pełny zestaw:
ekstruder.JPG
W elemencie zaznaczonym należy wprowadzić zmiany takie jak na tym zdjęciu:
IMG_20200517_193345.jpg
Wskazane części elementu należy wypiłować na równo, trzeba prze frezować dziurkę na taką fasolkę aby było możliwe zamontowanie oryginalnego hotendu. Jeśli chodzi o przygotowanie samego hotendu, nie jest ono szczególne jednie trzeba skrócić rurkę teflonową ma ona wystawać na około 6mm ponad elementy aluminiowe. Ta zmiana jest konieczna ponieważ nowy ekstruder ma że tak powiem inną głębokość.
hotend.JPG
W to miejsce przekładamy element do mocowania hotendu ze starego ekstrudera (dzięki wcześniej przygotowanemu fasolkowemu otworowi będziemy mogli dokręcić hotend):
ekstrudrt.JPG
ekstrudrt.JPG (46.3 KiB) Przejrzano 2111 razy
Pomiędzy silnik a ekstruder będzie konieczne zamontowanie takiego dystansu (plik STL do druku dystansu podaję w załącznikach):
dystans.JPG
Ma to wyglądać w ten sposób:
IMG_20200517_183213.jpg
U mnie musiałem skrócić sprężynkę dociskającą filament ponieważ silnik nie miał siły obrócić radełkiem i się zacinał, po skróceniu o około zwój (najlepiej samemu powoli skracać i wyczuć sytuację) problem sam się rozwiązał. Następnie składamy całość analogicznie jak stary ekstruder. Do montażu przydadzą się zapas śrub M3 ponieważ może się okazać że dodane przez producenta oraz te z oryginalne będą zbyt krótkie.
Ja sobie poradziłem w ten sposób:
śruba.JPG
śruba.JPG (9.77 KiB) Przejrzano 2111 razy
Musiałem zrobić z nakrętki dystans, nie wygląda to zbyt estetycznie ale działa.
U mnie całość wygląda w ten sposób (zdjęcie z drukarki która pracuje):
IMG_20200519_154444.jpg
Po całym zabiegu należy przeprowadzić kalibrację kroków ekstrudera.
Na zdjęciach zawarłem najważniejsze kroki i uwagi, cała reszta to klasyczna wymiana ekstrudera a więc myślę że każdy sobie z nią poradzi.
Został tu jeszcze jeden nie rozwiązany problem, jak widzicie na jednym ze zdjęć wentylator hotendu idzie pod kątem ponieważ przeszkadza mu śruba, u mnie wentylator udało się wklinować tak że się trzyma jednak zamierzam zaprojektować przerobione mocowanie tego wentylatora tak by było możliwe jego przykręcenie, jeśli to zrobię całe mocowanie dodam tu. Na samym początku ekstruder był odrobinę głośny, ale widać potrzebował chwili żeby się dotrzeć i ułożyć bo teraz pracuję bardzo cicho, właściwie go nie słychać.

Pytania można zadawać w temacie chętnie odpowiem jeśli pojawią się jakieś niejasności.
Pozdrawiam
Załączniki
dystans do druku.stl
(74.11 KiB) Pobrany 124 razy
Abys, rydz
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: Anycubic 4 Max Pro Przeróbka ekstrudera

Post autor: mata-on »

Jakie plusy tego zabiegu ?
Awatar użytkownika
vux69
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 17:05
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 14

Re: Anycubic 4 Max Pro Przeróbka ekstrudera

Post autor: vux69 »

Na obecną chwilę testuje, ale sam ekstruder jest zdecydowanie sztywniejszy. Nie ma tak że naciągam sprężynę żeby zmienić materiał i mam uczucie że mi się coś w rękach wygina albo że za chwilę coś pęknie. Wydaje mi się że ekstruder lepiej reaguje na bardziej agresywna retrakcje i na przyspieszenia. Mam też wrażenie że jest cichszy ale to może być subiektywne. Można też zwrócić uwagę na kółko które podaje materiał, jest lekko wklęsłe i jak by otacza podawany materia, może dawać lepszą przyczepność ale to akurat moje przypuszczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”