Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Pjoter »

Jesteś administratorem, robisz co chcesz. Niektórzy użytkownicy forum poczuli potrzebę mieć taki dział. Nie za bardzo widzę w dziale "RepRap - buduję" temat tego typu:
"Przeprowadziłem testy różnicy temperatur 3 łączników dostępnych w Trainglelabs (all metal, titanium, bimetal). Dla każdego łącznika 4-krotnie rozgrzewałem dyszę do 250 C, następnie po 30 minutach sprawdzałem temperaturę na jego końcu za pomocą termopary typu K, czekałem na wychłodzenie do temp pokojowej. Zamiast termistora, w drukarce też mam termoparę typu K (elektronika Duet). Wyniki są następujące (tutaj wykresik czy tabela). Wynika z tego że największa różnica temperatur występuje dla łącznika XXX. Zapraszam do dyskusji"

To jest temat który wymyśliłem przed chwilą, nie zamierzam go pisać. Natomiast w najbliższej przyszłości chciałbym zrobić testy pomiary temperatury dla rozgrzewającego się heatbedu. Chodzi dokładnie o wpływa ilości warstw dla osiągnięcia zadanej temperatury w dobie coraz powszechniejszych rozwiązań z matą magnetyczną i blachą sprężynową. Może ludzi na forum to nie interesuję tak jak mnie, jednak przy zakupie blachy od chinczyka to już ma wpływ (problem z adhezją). Nie wiem jak tego typu tematy mają pasować do działu "RepRap - buduję". To są moje uwagi. Dlaczego uważam że pierwszy post powinien być gotowym sprawozdaniem? Aby nie generować burdelu w komentarzach. Nie przeprowadza się eksperymentu pod stały nadzorem komentatorów. Do recenzji przedstawiasz już gotowy opis z wynikami i dopiero to jest poddawane weryfikacji. Jeśli temat się rozwinie i będą przeprowadzane kolejne testy to zakładany jest nowy temat (jeden temat, jedna dyskusja i wyciąganie wniosków z jednego eksperymentu). To dotyczyło działu "Badań".
Problem z budową drukarki już opisałem, forum jest formą w której Twoja wypowiedź ma "średnią długość". Nie nadaję się to na np rozmowę "brainstorm" w której spisujemy i na żywo wyliczamy "za i przeciw" dla danego pomysłu. Formę komunikacji musisz dostosować do potrzeb. Komunikator Slack która ja sam zaproponowałem dla grupy składającej drukarkę jest idealnie przystosowany do komunikacji wewnątrz grupy tworzącej projekt (liczne wątki, możliwość przypinania ważnych postów w środku rozmowy, łatwe wyszukiwanie, tworzenie wątków i podwątków dzięki czemu można szybko uniknąć i wyodrębnić offtop). Samo forum będzie się świetnie nadawać do już 1000x razy wałkowanego przeze mnie tematu z forumowym ekstruderem nimble na radełkach BMG. Ten temat idealnie odwzorowuje jak może wyglądać rozwój projektu na forum. Jedna osoba przeprowadza modyfikacje projektu i w jednym poście od razu wstawia swoje spostrzeżenia, kolejna przejmuje pałeczkę i robi to samo. I tak X iteracji. Jednak im bardziej skomplikowany projekt tym bardziej skomplikowanych narzędzi musisz użyć.
Stefek96
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Dawid.S »

FlameRunner pisze:
Dawid.S pisze:FlameRunner gdybym mógł edytować treść i tytuł pierwszego posta.. może by to wszystko miało bardziej ręce i nogi ;)
Od teraz masz taką możliwość.
Serdeczne dzięki, to zrobi robotę dla tego działu. Zajmę się tym najprawdopodobniej w weekend. Najbliższe kilka dni jestem zabiegany..

Jeśli chodzi u newsy z projektu, udało sie dojść do konsensusu w grupie i to bez większych trudności. Obecnie wyznaczony kierunek to kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych. Pole druku max 150x150, jak najbardziej zwarta konstrukcja, ambitnie w planach jest zejść z gabarytami drukarki nawet do 250x250, zamknięta i najprawdopodobniej grzana komora.
Do grupy cały czas można dołączyć zgłaszając się do mnie na PW bądź przez formularz w pierwszym poście (który będzie stroną informacyjną projektu)

Zepco
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: emartinelli »

A może napisz jaki macie skład (kompetencyjnie) i ewentualnie jakich kompetencji szukacie jeszcze.
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: MarioM06 »

Przez te wasze rozważania budowlane. Też mi sie wzięło na budowanie. Moze będę kontynuował temat małej taniej który zacząłem dawno temu ale jakoś prace stanęły. Częsciowo załozenia techniczne by sie zgadzały ale na razie pewnie będę wam robił małą konkuręcje, po swojemu. Jak czasu odpowiednio dużo znajdę. Kibicuje waszemu projektowi.
Dawid.S
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: Berg »

No to zapodaj jaki masz pomysł
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: MarioM06 »

Pomysłów sporo tylko pewnie sposób w jaki je będę próbował realizować mało komu przypadnie do gustu.
Jak ma byc ciasno i ciepło to chłodzenie wodne bym proponował. Nie trzeba do tego wielkich mocy rozpraszać, wystarcza pare watów na hotend, z przepływem rzędu 0,25 l/min ( sprawdza sie w moich dwóch drukarkach ). Nie zaszkodziłoby chłodzić silników przy okazji.

Obudowa - konstrukcja z klejonego szkła też pewnie nie będzie zbyt miło przyjęta. Spróbóje na własnej skórze moze będzie działać.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: mcxmcx »

To kolego pochwal się tym chłodzeniem wodnym, może coś z tego ludność wykorzysta?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: M4G1K »

Zapytam się tylko jaki jest konkretny cel takiej drukarki? Ma być dobrze - tanio nie będzie. Ma być przyzwoicie - da się tutaj osiągnąć kompromis cena/ jakość. Bez komory nie da się dobrze używać materiałów technicznych wymagających wysokich temperatur bo każdy taki materiał posiada skurcz który trzeba opanować i tutaj komora robi robotę bez szkoda czasu. Małe wydruki wysokotemperaturowe ( mniejsze niż podane pole robocze) da się wolno drukować ale efekt losowy i szkoda czasu. Komora próżniowa wymagana jeżeli się dąży do najlepszego stosunku jakości do prędkości druku. Budżet to jest kluczowa sprawa trzeba go określić i na raz ruszyć parę projektów do jakiś kwot i od jakiś. Inaczej cały ten projekt widzę na zasadzie promu kosmicznego w cenie paczki zapałek i będzie się ciągnął jak moda na sukces

A najprościej wziąć gotowy dobry projekt DIY pod lupę i zastanowić się co można zmienić by było taniej // lepiej w każdym aspekcie budowy co i jak można uprościć, potanieć, ulepszyć i tym sposobem stworzyć coś nowego niż wymyślać od nowa samochód jak od lat jeżdżą już po drodze.
JGFTW
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: japim »

Tez używałem głowicy chłodzonej woda. Konstrukcja prosta jak budowa cepa - polecam. Na forum wrzucałem już linki do części użytych w projekcie. Nagrzewnica powietrza 200W tez się przyda. Chłodzenie silników radiatorami stosowanymi w regulatorach wodnych modelarskich. Ale aby to miało sens to raczej większe pole pracy 250mm min. Male detale nie wymagają takich zabiegów - wiec po co?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Post autor: JGFTW »

Jak idą pracę nad drukarką?
Projekt umarł czy po prostu nie publikujecie w tym wątku postępów?

Mam nadzieję, że nie opadł wam entuzjazm od premiery Voron0: http://vorondesign.com/voron0 ;)
Holgin, dziobu, Andrzej_W
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”