Nie radzę sobie z drukiem ABS na Anycubic Mega-X

Jakość druku Cię nie zadowala?
Aimeiz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2020, 07:54

Nie radzę sobie z drukiem ABS na Anycubic Mega-X

Post autor: Aimeiz »

Hej.

Ja ma tę dużą drukarkę Anycubic Mega-X i mam problemy z drukiem na ABS.
1. Temperatura dyszy ustawiona przy ładowaniu filamentu ABS jest chyba zbyt niska - 230C i filament nie chce przechodzić przez duszę z szybkością, jaka podaje go ekstruder.
Filament zatrzymuje się, zębatka ekstrudera się kręci, wyżłabia rowek w filamencie i mamy zacięcie.
Problem omijam w ten sposób iż ustawiam z menu temperatur 260C i wpycham filament ręcznie.
2. A Cura można ustawić temperaturę dyszy więcej niż to można zrobić z menu, nawet 270C, ale drukarka potrafi się z jakiegoś powodu zatrzymać w połowie wydruki. Nie zatrzymuje się gdy się ustawi do 265C max. Niestety ta temperatura też jest zbyt niska i mam zacięcia filamentu.
3. Mimo że temperaturę stolika można ustawić nawet do 120C, jednak stolik nie osiągnie nigdy wiecej niż 90. Są dwie przyczyny. Zasilacz da wielkiego stolika Mega-x jest za słaby aby osiągnąć więcej niż 90C. Pomaga podklejenie stolika od spodu płytą korkową i jak widzę stolik by osiągnął przynajmniej 100-110C gdyby nie limit w firmware - W kodzie źródłowym mamy ustawienia limitów temperatur: dyszy - 270C, stolik - 90C i widać że po osiągnięciu 90C grzałka się wyłącza.
Problem nie trzymania ABS przez standardową szybę można ominąć na dwa sposoby:
- nakleić na szybę taśmę malarską do użytku zewnętrznego. Taka niebieska. Udało się w ten sposób coś wydrukować, ale wydruki słabo się trzymają i potrafią odpadać.
- Pokrycie szyby Dimafix albo żelem do włosów. Trzymają znakomicie, nawet przy temperaturze stolika poniżej 90C, ale można zniszczyć standardową szybę. Zamówiłem u szklarza kilka oszlifowanych szybek - grubość 4mm i wymiary jak stolik, pokrywam je żelem do włosów poza drukarką, aby nie zasyfić jej sprayem i mocuję zamiast standardowej szyby, klipami do dokumentów do aluminiowego blatu.
Wydruki trzymają się aż za dobrze i czasem nie da się oderwać, ale szybę z wydrukami wkłada się do wody i same się odklejają.
Można powiedzieć że problem za niskiej temperatury stolika do ABS jest w ten sposób rozwiązany, ale niestety pozostaje problem temperatury dyszy.
W mojej drugiej drukarce - CTC ustawiam dla ABS 280C, stolik 120C i wydruki wychodzą bardzo dobre.
W Anycubic, w gcode to co działa to max 265C, ale niestety filament potrafi się zacinać, gdyż jest zbyt gęsty.
Spróbuję zmniejszyć prędkość drukowania, Teraz max prędkości to 50cm/m wtedy podawania filamentu będzie wolniejsze i dysza będzie w stanie przerobić nieco gęstszy filament. Na CTC drukowałem 40cm/m ale 280C.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 740

Re: Nie radzę sobie z drukiem ABS na Anycubic Mega-X

Post autor: JGFTW »

Nie widze pytań, ale daruję sobie komentarz: "dzięki za info, pozdrawiam" ;)

Rzucę nawet parę przemyśleń co do wymienionych punktów:

1. Temperatura może być za niska, ale równie dobrze chłodzenie może być niewystarczające i filament robi sie plastyczny za wcześnie i blokuję w łączniku. Sprawdź jak wygląda po wyjęciu i ewentualnie rozważ wymiane tunelu chłodzenia i może wentylatora na wydajniejszy.

2. Drukarka się zatrzymuję czy resetuję, przez co wydruk staję? Jak to drugie to zasilacz za słaby.
Dodatkowo jak masz w głowicy rurkę PTFE to możliwe, że się przypaliła, więc wymień na typ full-metal

3. No to zmień ograniczenie maksymalnej temperatury w FW (stołu i głowicy).
Jak dalej temperatura jest za niska to kup lepszy zasilacz. Jeżeli czas nagrzewania jest dla Ciebie problemem to wymień stół na 24V do tego moduł mosfet i zasilacz 24v.

Podsumowując: Wymień zasilacz, wgraj nowego Marlina ze zmianami i ewentualnie wymień głowicę na full-metal.
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Nie radzę sobie z drukiem ABS na Anycubic Mega-X

Post autor: blackknight88 »

Pamiętajmy, że w firmware Marlin ustawienie temp max dla Anycubic (mam 4max, podejrzewam, że analogicznie będzie w innych 8bitowych sterownikach) dla hotendu fizycznie daje się ustawić o 15stopni niżej niż jest w firmware.. gdzieś wyczytałem, że ma to chyba związek z LCD i jego programem..
Moim zdaniem full metal to podstawa... Sprawdź czy połączenia konektorów w sterowniku są dobre, popraw od niczego lutownicą. Być może zimny lut powoduje słaby przepływ prądu i nieosiąganie temperatury zadanej.

Inna kwestia to prędkość druku. Dla ABS+/ABS drukowałem z prędkością 35mm/s przy oryginalnym extruderze. Teraz przy nowym (BMG Dual Drive) prędkość wzrosła do 65mm/s.

Traktuj to jako wolne przemyślenia...
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Nie radzę sobie z drukiem ABS na Anycubic Mega-X

Post autor: SQ9KRD »

Aimeiz pisze:Hej.

Ja ma tę dużą drukarkę Anycubic Mega-X i mam problemy z drukiem na ABS.
1. Temperatura dyszy ustawiona przy ładowaniu filamentu ABS jest chyba zbyt niska - 230C i filament nie chce przechodzić przez duszę z szybkością, jaka podaje go ekstruder.
Filament zatrzymuje się, zębatka ekstrudera się kręci, wyżłabia rowek w filamencie i mamy zacięcie.
Problem omijam w ten sposób iż ustawiam z menu temperatur 260C i wpycham filament ręcznie.
ABS od DD nigdy nie wymagał bym grzał go powyżej 240 C i tego się trzymaj.
Aimeiz pisze: 2. A Cura można ustawić temperaturę dyszy więcej niż to można zrobić z menu, nawet 270C, ale drukarka potrafi się z jakiegoś powodu zatrzymać w połowie wydruki. Nie zatrzymuje się gdy się ustawi do 265C max. Niestety ta temperatura też jest zbyt niska i mam zacięcia filamentu.
Jeżeli puściłeś na głowice więcej niż 250C to masz już uszkodzony PTFE w głowicy. Do zestawu dostałeś na pewno jeszcze jedną głowicę wymień ją na nową i nie przekraczaj 240C. Na spokojnie możesz starą zregenerować wymienić PFTE i będzie śmigać dalej.
Aimeiz pisze: 3. Mimo że temperaturę stolika można ustawić nawet do 120C, jednak stolik nie osiągnie nigdy wiecej niż 90. Są dwie przyczyny. Zasilacz da wielkiego stolika Mega-x jest za słaby aby osiągnąć więcej niż 90C. Pomaga podklejenie stolika od spodu płytą korkową i jak widzę stolik by osiągnął przynajmniej 100-110C gdyby nie limit w firmware - W kodzie źródłowym mamy ustawienia limitów temperatur: dyszy - 270C, stolik - 90C i widać że po osiągnięciu 90C grzałka się wyłącza.
Dla normalnych materiałów ABS/ASA/PETG jest to temperatura w zupełności wystarczająca.
Ustawienie max-90 ma tez zabezpieczyć pozostałe elementy.
Ja dla testów zmieniłem je na 100 i stół osiągnął tą temperaturę przy temp. otoczenia 32C ( poddasze i temperatura latem bez odpalonej klimy to tragedia)
Aimeiz pisze: Problem nie trzymania ABS przez standardową szybę można ominąć na dwa sposoby:
- nakleić na szybę taśmę malarską do użytku zewnętrznego. Taka niebieska. Udało się w ten sposób coś wydrukować, ale wydruki słabo się trzymają i potrafią odpadać.
- Pokrycie szyby Dimafix albo żelem do włosów. Trzymają znakomicie, nawet przy temperaturze stolika poniżej 90C, ale można zniszczyć standardową szybę. Zamówiłem u szklarza kilka oszlifowanych szybek - grubość 4mm i wymiary jak stolik, pokrywam je żelem do włosów poza drukarką, aby nie zasyfić jej sprayem i mocuję zamiast standardowej szyby, klipami do dokumentów do aluminiowego blatu.
Wydruki trzymają się aż za dobrze i czasem nie da się oderwać, ale szybę z wydrukami wkłada się do wody i same się odklejają.
Można powiedzieć że problem za niskiej temperatury stolika do ABS jest w ten sposób rozwiązany, ale niestety pozostaje problem temperatury dyszy.
Moim zdaniem ta drukarka kompletnie nie nadaje się do druku ABS`em.
- nie osłonięte duże pole robocze
- stół ruchomy w Y
- nadmuch orginalnego chłodzenia powoduje że powietrze leci w dół na wydruk.
- przy tym polu roboczym bez komory nie opanujesz przy dużych modelach podwijania i skurczu
Aimeiz pisze: W mojej drugiej drukarce - CTC ustawiam dla ABS 280C, stolik 120C i wydruki wychodzą bardzo dobre.
W Anycubic, w gcode to co działa to max 265C, ale niestety filament potrafi się zacinać, gdyż jest zbyt gęsty.
Spróbuję zmniejszyć prędkość drukowania, Teraz max prędkości to 50cm/m wtedy podawania filamentu będzie wolniejsze i dysza będzie w stanie przerobić nieco gęstszy filament. Na CTC drukowałem 40cm/m ale 280C.
Kalibrowałeś ustawienia temperatury ??
Bo jeśli nie masz full metal a grzejesz do 280 C to wskazania są delikatnie mówiąc :crazy: niewiarygodne.

Drukując ABS`em od DD na XYZ przy normalnym druku lecę 230C/50mm a gdy lecę na szybko to 240C/80 mm - dodam tylko że grzeję całą komorę do około ~45C
Berg
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Nie radzę sobie z drukiem ABS na Anycubic Mega-X

Post autor: Pjoter »

Powtarzane wielokrotnie - termistor temistorowi nierówny (a tym bardziej termoparze w CTC). Możemy sobie gdybać czy temp za mała czy za duża. Potrzebne foty wierzy temperaturowej.
Przez zabawy z temperatura mogłeś już spalić rurkę teflonową w głowicy, stąd mogą wynikać problemy z ekstruzji. Potrzeba wymienić na nową głowice i wydrukuj wierzę temp dla ABSu.

BTW - JGFTW dzięki za wyręczenie mnie :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”