Budowa drukarki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
DoktorM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:56
x 10

Re: Budowa drukarki

Post autor: DoktorM »

Cydejeczek pisze:
JGFTW pisze:Zgadzam się z McKee, sagittario. Zrobienie własnej drukarki to co byś nie zrobił wyjdzie jakieś 500-600 zł (nie liczę jakieoś wydziwiania z szuflady jako ramy i słomek jako łożysk ;) - normalne sprzęty)

Na allegro można znaleźć jakieś sprzęty za mniej niż 600zł (wyrywkowo i nie czytałem dokładnie ogłoszeń):
https://allegro.pl/oferta/hit-drukarka- ... 9786962429
https://allegro.pl/oferta/uzywana-druka ... 9347596502
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-e ... 9455144485
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-r ... 8681698531
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-r ... 9500993974

Jak chcesz wynalazek to: https://allegro.pl/oferta/easythreed-x1 ... 9530585001

Czasami nawet można dorwać coś w promocji świątecznej. Rok temu MP mini delta była za 250PLN ;)
Takie drukarki może się opłacają, ale jednak kupując taką maszynkę dużo mniej będę musiał guglować na temat części i innych tego typu, a przy okazji gunwo się nauczę ;) Poza tym drukarka jest mi głównie potrzebna do drukowania różnych części do robotów i obudów, a nie durnostojek, więc taka delta mini zawalałaby mi tylko miejsce w pokoju
Nie podchodziłbym do tego w ten sposób. Dużo jest tematów tutaj na forum co ludzie mają działające drukarki ale je dopieszczają różnymi modyfikacjami. Poświęcają na to sporo czasu i też wyciągają z tego doświadczenie. No i mając działającą chińską drukarkę wiesz w praktyce "co z czym się je" i uczysz się ten sprzęt obsługiwać. Do tego będziesz wiedział czy Cię to będzie kręcić czy nie. W przypadku drukarki robionej od podstaw samemu może się okazać, że po pewnym czasie dasz sobie spokój bo Ci zapał opadnie i zostaniesz z rozgrzebanym sprzętem. Ja bym polecał chińczyka na start a później budowę czegoś własnego. Zresztą tak jak część osób, która już się w tym wątku wypowiadała :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa drukarki

Post autor: dragonn »

Do tego nabierzesz doświadczenia czego co robić a czego nie robić.
Generalnie cokolwiek bym nie budował/robił to stwierdzam po dłuższym czasie że pierwsza wersja jest do przerabiania od zera.
seler1500
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Budowa drukarki

Post autor: tapy »

FlameRunner pisze: Poza tym przy budowaniu drukarki 3D dobrze by było mieć już jedną działającą drukarkę 3D pod ręką.
Święte słowa, strach coś zaczynać nie mając pod ręką działającej.
seler1500
Cydejeczek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 22
Rejestracja: 12 wrz 2020, 19:12
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
x 3

Re: Budowa drukarki

Post autor: Cydejeczek »

FlameRunner pisze: Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu majsterkowaniu, jest realne ryzyko, że utkniesz gdzieś w toku budowania drukarki zanim cokolwiek wydrukujesz. Poza tym przy budowaniu drukarki 3D dobrze by było mieć już jedną działającą drukarkę 3D pod ręką.
Nie ma możliwości, że gdzieś utknę i nie wyjdę ;) . Takie mam doświadcznie z drukarkami, że już od paru miesięcy siedzę i czytam na temat druku, części, budowy.
Z modelowaniem- uczę się Fusiona360
Sukcesem będzie wydrukowanie (albo wyplucie kształtnej) kostki i własnoręcznie zbudowana drukarka
Pozdro ;)
Maciek
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Budowa drukarki

Post autor: seler1500 »

Również zgadzam się z tą opinią, warto zacząć od czegoś "już drukującego", ulepszyć i dopiero wtedy myśleć o własnym projekcie :)
DoktorM
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Budowa drukarki

Post autor: JGFTW »

Cydejeczek pisze: Takie drukarki może się opłacają, ale jednak kupując taką maszynkę dużo mniej będę musiał guglować na temat części i innych tego typu, a przy okazji gunwo się nauczę
Odniosłem wrażenie, że chcesz mieć drukarkę i ma być low-cost, więc przez ten pryzmat zaproponowałem te pozycję. W mojej ocenie jak masz mniej niż 500-600 to na zrobienie własnej drukarki nie starczy. Chyba, że mówimy o jakimś ulepie :)

Możesz kupić jedną drukarkę i czytać o częściach, budowach, kinematykach zupełnie innych. Planować zrobienie własnej. Zresztą bez drukarki też możesz możesz to robić, ale bez cennego doświadczenia działania. Nauczysz się dopiero posiadając fizycznie "sprawną" (jak na chińskie standardy) drukarkę, gdzie do sprawności jeszcze długa droga, ale już bedziesz wiedział co zrobić lepiej.

Myślisz, że dlaczego wszysco proponują to samo? Zbiorowa histeria? ;)
Cydejeczek pisze: Poza tym drukarka jest mi głównie potrzebna do drukowania różnych części do robotów i obudów, a nie durnostojek, więc taka delta mini zawalałaby mi tylko miejsce w pokoju
Skąd pomysł, że nie da się wydrukować funkcjonalnych rzeczy na tej drukarce?
Pierdoły też będziesz drukował na innej/własnej.

Jak uważasz, że pole robocze jest za małe to tak napisz, ale przeczuwam, że wynajdujesz byle jaki argument, żeby usprawiedliwić "nie, bo nie" ;)

Widocznie już zdecydowałeś co masz robić, ale jak szukasz potwierdzenia słuszności wyboru albo
Cydejeczek pisze: Takie mam doświadcznie z drukarkami, że już od paru miesięcy siedzę i czytam na temat druku, części, budowy.
Mylisz doświadczenie z teoretyzowaniem.

Wyłoniła się przez te parę miesięcy jakaś koncepcja, projekt, drukarka na jakiej się będziesz wzorował albo najlepiej BOM części?

Bo jak nie to udowodnię Ci, skąd biorę te minimum 500-600 PLN.

Przykładowy BOM pod klona wspomnianych X1, E2, A9:
BOM-L.png
Jak widać wychodzi ponad 600, ale powiedzmy, że dorwiesz coś za (pół) darmo albo najtańsze (w zbliżającej się promocji) i jakimś cudem zbijesz 100PLN.
Przy czym te wyliczenia mają kilka założeń:
- ktoś musi Ci wydrukować części (założyłem, że kupujesz filament i on Ci drukuję)
- musisz lokalnie kupic zasilacz (np. OLX, Allegro Lokalnie)
- musisz wyciąć sam lub znaleźć lokalnie kogoś, kto wytnie Ci (frezarka, laser, waterjet, cokolwiek) elementy mocowań osi (IMHO lepiej stal lub alu niż drukowane)
- ekstruder jest drukowany
- brak LCD
- nie liczyłem normaliów
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Budowa drukarki

Post autor: Pjoter »

Jakbym teraz miał wejść w hobby jak najtaniej ale z głową to bym polował na sprawne /niesprawne uzywki. Budowa drukarki jest tylko dla osób które chcą drukarkę zbudować niezależnie od ceny lub mają bardzo specyficzne potrzeby i żaden gotowiec tego nie załatwi. Budowa by było tanio skończy się tym że tanio nie będzie a zbudujesz endera 3 lub klona i3 za 1500zl.
dziobu, Berg, sagittario
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa drukarki

Post autor: Berg »

Słuchaj go, bo dobrze gada.
Cydejeczek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 22
Rejestracja: 12 wrz 2020, 19:12
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
x 3

Re: Budowa drukarki

Post autor: Cydejeczek »

Dobra. Może mnie za to wyślecie do Łagrów albo powiesicie, ale zainspirował mnie ten projekt : https://forbot.pl/forum/topic/18093-bud ... omLogout=1. Chciałbym wykonać coś podobnego. Już miałem wszystko wybrane tylko zostały dylemat przy wyborze profili na ramę. Dlatego założyłem temat ;)
Pozdro ;)
Maciek
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Budowa drukarki

Post autor: FlameRunner »

Jeśli pytanie jest tylko takie i nie interesują Cię inne nasze przemyślenia i wskazówki, to odpowiedź brzmi: tak, zwykłe kwadratowe profile będą odpowiednie.
Jeśli masz wymagania/oczekiwania/plany na takim poziomie, to tę ramę możesz zrobić z czegokolwiek, byle starannie.
Masz dostęp do wyrzynarki? Mógłbyś ze starej szafki wyciąć elementy do Mendel90, jak zrobisz równo, to będzie nawet bardzo dobra rama z tego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”