"Omykanie" ekstrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

Ok, mam jeszcze starą, białą rurkę (oryginalną), więc może wrzucę ją zamiast tej niebieskiej i zobaczę czy to coś zmieni.
Dodatkowo, jak mam wizualnie sprawdzić czy radiator jest chłodzony poprawnie? Wydaje mi się, że skoro temperatura dyszy jest niezmienna, to chyba jest ok, prawda?
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 8
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: Raven »

Sugeruję odpiąć jeszcze rurkę od przewodów bo niepotrzebnie jest zginana przez nie przy wejściu do głowicy i zainwestowanie w rurkę Capricorn'a.
U siebie obróciłem też extruder o 90 stopni i mam wrażenie, że przez to rurka lepiej się układa przy wyjściu z ekstrudera i wejściu do glowicy (pociąga to to za sobą obrócenia mocowania szpuli). Po zmianach zapomniałem o przeskakiwaniu ekstrudera (dodanie klona BMG było tu tylko moją fanaberią, ) oprócz przypadków z przytkaniem dyszy.
Załączniki
CE3.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

Masz zamontowany alternatywny łącznik, dzięki któremu odcinek rurki w dyszy jest oddzielony od długiej rurki i nie ma możliwości się wysunąć - dobrze wcześniej zrozumiałem? Jeśli tak, to: jaką masz rurkę w łączniku? Z tego, co wiem, ta niebieska może się nie nadawać do umieszczenia jej w łączniku. (Coś takiego kiedyś mi się obiło o uszy, niech mnie ktoś poprawi w razie czego.)
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

Ok, zmieniłem rurkę na tą oryginalną od Creality, wrzuciłem nadruk i póki co nic nie omyka, nie pyka, jest cicha jak woda, co brzegi rwie :D
Dam znać jak będzie za jakiś czas, a w międzyczasie zaczynam pisać poradniki :rotfl2:


EDIT
Rurkę mam taką:
https://allegro.pl/oferta/rurka-ptfe-3d ... Mzg2YmM%3D

Kupiłem przy okazji zakupu BLTouch'a rurkę, dyszę, szybę i inne pierdółki.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 8
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: Raven »

Jest miękka i jakby chropowata w środku, bardzo szybko ścianki "brudzą" się roztopionym filamentem i do tego deformuje się. Moja przy temp dyszy ok 220 st. jakby miękła bardziej i się podwijała (a raczej obkurczała), filament wchodził pomiędzy nią a dyszę i powstawał efekt "szparki".
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: trucha »

Niestety. Z przykrością stwierdzam, że to nie rurka :(
Przy 1 warstwie wszystko było OK, cisza. Dopiero przy drugiej problem powrócił.

EDIT
Czy to może być spowodowane zbyt małą odległością dyszy od stołu?
W momencie kiedy ekstruder omykał cały czas (mniej więcej co sekundę) delikatnie nacisnąłem na stół i przestał. Następnie obróciłem pokrętło o jakiś 1 cm w kierunku dołu i przestało. Tyle tylko, że te "pykanie" nie występuje non stop. Tak jak wspomniałem, przy 1 warstwie nie było nawet jednego omsknięcia, a przy drugiej już znacznie więcej
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

Jak brakuje miejsca na filament wyciskany z dyszy - bo na przykład zaczynasz drukować za blisko stołu lub ogólnie próbujesz podawać za dużo materiału - to oczywiście, że ekstruderowi trudniej go pchać.
Awatar użytkownika
DoktorM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:56
x 10

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: DoktorM »

A wymiar modelu w osi Z jest poprawny?
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 8
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: Raven »

A nie masz przypadkiem za niskiej temperatury wydruku na kolejnych warstwach?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: "Omykanie" ekstrudera

Post autor: Berg »

DoktorM pisze:A wymiar modelu w osi Z jest poprawny?
1. No właśnie. Jak pojedziesz Z od 0 do 100mm do góry np starając z wyświetlacza, to dysza jest 100mm nad stołem ?

2. Pytałem czy to nie zaczyna się dziać w momencie, gdy włącza się wentylator chłodzący wydruk. Może masz ustawione chłodzenie od 2 warstwy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”