Nawiew powietrza do domu

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
olderman
Postów w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 18 sie 2018, 16:37
Lokalizacja: Mikołów
Drukarka: Creality K1C
x 18

Nawiew powietrza do domu

Post autor: olderman »

Brak samoistnego przepływu powietrza przez mieszkanie z powodu szczelnych okien i drzwi skłonił mnie do zaprojektowania nawiewu powietrza z klatki schodowej. Całość jest zamontowana u góry na środku ościeżnicy drzwi uzupełniona wentylatorem którego obroty mogę regulować w zależności od potrzeb. Zapewne usłyszę że można otworzyć okno żeby przewietrzyć ale nie zapominajmy że gazowy piecyk kąpielowy potrzebuje powietrza więc za każdym razem trzeba by otwierać okno by nie wysycił pomieszczenia z tlenu. Jakoś nie pomyślałem by zrobić zdjęcia poszczególnych elementów więc dwie fotki są zrobione po zamontowaniu nawiewu ale dla zainteresowanych wstawiam pik *.zip z całym projektem zrobionym w IronCadzie.
dziobu, kapi
Creality K1C
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Nawiew powietrza do domu

Post autor: aaannnd »

A o nawiewnikach okiennych nie słyszałeś?
morf
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Nawiew powietrza do domu

Post autor: Andrzej_W »

W nowych oknach jest nawet funkcja rozszczelniania okna za pomocą klamki która obracasz około 45 stopni.
Zależy to od firmy i systemu okien.
Awatar użytkownika
olderman
Postów w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 18 sie 2018, 16:37
Lokalizacja: Mikołów
Drukarka: Creality K1C
x 18

Re: Nawiew powietrza do domu

Post autor: olderman »

Wiem ze montuje się nawiewniki w oknach, wycina część uszczelek, korzysta z mikrouchyłu. Piecyk kąpielowy mam na ścianie w niewielkiej kuchni i żaden mikrouchył czy nawiewnik nie zda tu egzaminu z powodu małej przepustowości a przy normalnym uchyle w normalnej zimie kuchnia zostaje szybko wyziębiona. Wentylator na 12V zasilany z instalacji fotowoltaicznej pracuje 24h na dobę więc cały czas przewietrzam całe mieszkanie pozbywając się wilgoci i nie mam spływającej po oknach od wewnątrz wody, pranie szybciej schnie w łazience a kuchenne zapachy idą w kanał wentylacyjny.
Creality K1C
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Nawiew powietrza do domu

Post autor: morf »

O ile "somsiad" nie pali na klatce schodowej :-)
Jose, FlameRunner
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Nawiew powietrza do domu

Post autor: Stanley_B »

Mój kolega kupił domek. Pomagałem w nim dużo. W UK bardzo często domy mają tak, że nie mają wentylacji. Czyli - żebyś nie kombinował - nie mają kratek w pokojach, ani kominów na dachu. Kto ma domek, to wie.

Ostatnio zaczął płakać, że maszynka do zbierania wilgoci robi mu prawie cały pojemnik na dzień, gdy gdzie indziej 1/3.
No to go spytałem, czy wietrzy mieszkanie. Powiedział, że 10 minut przed spaniem.

I wszystko na ten temat. Rano ma rosę na szybach i zaczął się grzyb w rogu pokoju.

Ja mam cały rok uchylone LEKKO lufciki. Jest tak samo ciepło, ale żadnego grzyba, żadnej wilgoci (szczególnie, gdy pranie schnie) i żadnych zmian w kolorach ścian. Wystarczy? No to polecam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”