Print-Me PLA Lucent

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Print-Me PLA Lucent

Post autor: dziobu »

Witam,

Podczas sprzątania znalazłem dawno kupioną szpulę PLA Lucent od Print-Me.
Czym to się charakteryzuje:
PLA, które po podgrzaniu do 40-50 stopni można niemal dowolnie formować, a nieruszane w tej temperaturze samo wraca do pierwotnego kształtu.

Wydruk: (wypełnienie 20%)
l01.jpg
Podgrzewam hotairem i wyginam; po wystudzeniu (czyt. 10 sekund później) zachowuje zmieniony kształt:
l02.jpg
l03.jpg
A tak wygląda przywracanie pierwotnego kształtu:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=WQ_XK1fQKds

Dwa słowa o materiale:
  • PLA; nie śmierdzi,
  • wydruk w ~225°C,
  • na stole byle co; czyste szkło też jest dobre; 60°C choć grzałem głównie z przyzwyczajenia,
  • w sumie to żadnych problemów z samym drukiem.
I pojęcia nie mam do czego można ten materiał wykorzystać :D
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: Silvered87 »

Drukuj arbuza. Kolor pasuje :)
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
zontar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:22
x 7

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: zontar »

PrintMe to mój ulubiony filament, myślę że dlatego bo jest dobry i zaczynałem od niego. No nieźłe przemyślenia po wzięciu szpuli do druku. Jak nie wiadomo do czego użyć to na pewno do figurek sprawdźi się :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: JGFTW »

Taki plastyczny po wydrukowaniu materiał sprawdzałby się wszędzie tam, gdzie modelowanie dokładnej płaszczyzny byłoby czasochłonne/trudne.

Projektujesz mniej/więcej, podgrzewasz, a resztę się wyklepie ;)
takze_tego.jpg
takze_tego.jpg (21.73 KiB) Przejrzano 1668 razy

Jakieś maski, półprzyłbice, okulary, elementy do cosplay najłatwiej byłoby dopasować. Jak już użyjesz to możesz komuś dać i on dopasuję do siebie.

Ja wykorzystałbym go do formowania uchwytów narzędziowych dopasowanych do mojej dłoni.
Kojarze, że drukowałeś kiedyś pióro - może takie dopasowane do chwytu miałoby sens?

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz - drukujesz płaskownik, który formujesz go w kątownik i masz wydruk izotropowo wytrzymały (wiem, że możnaby wydrukować na boku, ale to tylko taki prosty przykład)

Możnaby się pobawić w drukowanie jakiechś składanych/formowanych przedmiotów.
3d_folding_structures_mimicking_the_usps_mailbox.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/4D_printi ... ailbox.jpg
Takie drukowanie w 4D :crazy:
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: dziobu »

JGFTW pisze:Ja wykorzystałbym go do formowania uchwytów narzędziowych dopasowanych do mojej dłoni.
Kojarze, że drukowałeś kiedyś pióro - może takie dopasowane do chwytu miałoby sens?
O widzisz; to dobre jest. Potem można by detal zeskanować i puścić z TPE czy innego Gripa.
Świetny pomysł; dzięki.
JGFTW pisze:Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz - drukujesz płaskownik, który formujesz go w kątownik i masz wydruk izotropowo wytrzymały
To jest PLA. Mięknie przy 40 stopniach. Praktyczna użyteczność jest grubo ograniczona.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:PLA, które po podgrzaniu do 40-50 stopni można niemal dowolnie formować
A jak się to ma w porównaniu do zwykłego PLA? Łatwiej się formuje? Wymaga niższej temperatury?
Czy jedyną zaletą jest skłonność do powrócenia do pierwotnego kształtu po ponownym podgrzaniu? (O ile zwykłe PLA jej nie ma...?)
Pytam, bo doginanie na ciepło to przecież technika normalnie stosowana przy normalnym PLA, na przykład projekty e-nable robią z tego mocny użytek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: dziobu »

Totalnie nijak.
PLA podgrzewasz i się zaczyna deformować, zapadać, rozciągać (oczywiście przy 80-90 stopniach albo i więcej). To przy 40-50 możesz wyginać jakby było z TPU; nie zapada się. Poza tym 40 stopni utrzymasz w ręku co pozwala otrzymać dowolny kształt.

I to wszystko przy normalnym wydruku FDM z jakimś szczątkowym wypełnieniem. Tak to ciężko to do klasycznego PLA porównać.
FlameRunner
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: aaannnd »

Sprawdzałeś np jak ze skórczem, bo zwykłe PLA podgrzene się kurczy o kilka % i raczej nie wraca do pierwotnego kształtu. A jak tu wygląda ze skurczem po deformacji i powrocie do pierwotnego kształtu?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Print-Me PLA Lucent

Post autor: dziobu »

Ten wydruk który wyginałem wymiary zachował; może +/- 0.1 ze względu na kształt ale skurczu jako takiego nie widzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”