Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Jakość druku Cię nie zadowala?
riczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2019, 19:24
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: riczi »

dzięki !
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Cosik »

riczi pisze:...mam wrazenie ze to forum nie jest od pomagania ale od jebania kogoś :)
Tak, rzeczywiście czasami ludzie robią sobie szyderę. Ale zwróć uwagę na to że wiele wynika z źle zadanych pytań, albo braku podstawowej wiedzy. Co więcej ludzie nie umieją używać ważnej funkcji na forum: "szukaj". Wile tematów było wałkowane X razy. Filip dobrze zwrócił Ci uwagę na PID tuning. Poczytaj najpierw do czego to jest i zastanów się dwa razy czy na pewno dobrze zadałeś pytanie. Czytałem co umieściłeś w tym temacie i brakuje tutaj też informacji np jaką masz retrakcję. All metal/full metal ma to do siebie że nie lubi dużej retrakcji. Sposób w jaki zatyka Ci się PTFE sugeruje że tak właśnie jest, wyciągasz za dużo gorącego plastiku przez co czopuje Ci PTFE. Do określenia poprawności temperatury jest wieża temperatur.

Nie opisałeś też jak dokładnie zmierzyłeś temperaturę. Z praw fizyki i różnych zjawisk jak i obserwacji naszej planety to zewnętrzna warstwa zawsze jest chłodniejsza niż wewnętrzna ;) Też wyznaję zasadę odpowiadania na zadane pytanie. Taki jeden pytał: "Czy ktoś widział projekt taki a taki" odpowiedziałem "Tak widziałem". O nic więcej nie pytał, koniec rozmowy.
dragonn
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
riczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2019, 19:24
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: riczi »

Dobrze źle zadałem pytanie, przepraszam .
Termistor miałem na myśli termoparę oczywiście ma racje .
Z pid tuningiem bardziej chodziło mi nie o samą regulacje i skok temperatur, bardziej chciałem sprawdzić czy temperatury rzeczywiście osiągają ta temperaturę która powinny, bo na mierniku pokazywało mi co innego mierzyłem na gwincie od dyszy.
Nie wiem wszystkiego, niektóre nazwy mi się mieszają, mój błąd.
Ale wyżej tez dostałem odpowiedz nic dziwnego ze Ci się zapycha jak drukujesz petg na 200 stopniach, a w żadnym poście nie napisałem ze zatykanie dotyczy PETG.
taka troszku elektroda na tym forum. Można trochę więcej informacji wyciągnąć a nie mówić tak jakby nie było miejsca tu na błąd.

Oczywiście brakuje informacji, ale napisałem ze jestem po ok 800h druku, wszystko działało bez zarzutu dopóki nie zaczęło zatykać mi dyszy przez spalony wentylator kupiłem nowy i wymieniłem i dalej to samo. Wymieniłem dysze i przeczysciłem cały hotend z radiatorem po 3h druku znowu to samo. Retrakcja dalej taka sama jak była wcześniej nic nie zmieniałem w programie tnącym
riczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2019, 19:24
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: riczi »

a co do opcji szukaj to wydaje mi się ze jej dobrze użyłem, nie znalazłem odpowiedzi z podobnymi problemami więc napisałem tutaj nie zakładając nowego tematu
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Cosik »

To jak jesteś po 800h druku i używasz wentylatorów chińskich w zestawie to może tu jest problem? Może poprostu zaczął konać i nie daje rady już chłodzić odpowiednio radiatora? Jak masz termoparę w mierniku to wsadź ją do środka zamiast rurki ptfe. Spróbuj zmierzyć temperaturę w środku bloku w miejscu gdzie dochodzi rurka. I dalej idąc ile masz tej retrakcji bo dalej nie napisałeś.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: dragonn »

riczi pisze: Z pid tuningiem bardziej chodziło mi nie o samą regulacje i skok temperatur, bardziej chciałem sprawdzić czy temperatury rzeczywiście osiągają ta temperaturę która powinny
No i właśnie, nie od tego jest PID, kompletnie nie od tego. To co widzisz na wyświetlacz to jest temperatura którą drukarka mierzy z głowicy i PID niczego w tym nie zmienia.
Jedyną rolą PID jest to żeby np. jak ustawisz 210C to nie latało 200-220C w kółko tam i z powrotem. A jak by taki problem był to byś właśnie to widział na wyświetlaczu też.

EDIT

Dodam jedną poradę jeśli chodzi o to jak dobrze uzyskiwać pomóc na forum. Jeśli ktoś Cię pyta w poście o 3/4 rzeczy, lub masz kilka postów od różnych postów odpowiadaj na wszystkie a nie wybiórczo na jedno pytanie, najczęściej to ostatnie.
Nie ma nic bardziej irytującego niż pytanie się X razy o to samo i nadal nie uzyskanie wszystkich odpowiedzi. A to często problem zauważyłem u nowych osób na forum.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1800
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Andrzej_W »

Już było parę rad nawet kilka sam pisałem. Jak podejrzewasz że ten wentylator co masz nie wyrabia ( mi się tak zapychało na enderku) dotknij palcem radiatora i jak będzie ciepły to niedobrze bo zaczyna filament mięknąć sporo wcześniej i czopuje łącznik. A jak jest chłodny to sprawdzasz dyszę, łacznik, rurkę PTFE i jak jesteś pewny w 100% że nie ma tam zadnej przerwy nic ci się nie luzuje to możesz sprawdzać dalsze elementy drukarki.
riczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2019, 19:24
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: riczi »

Termoparę wsadziłem mniej więcej tyle dokąd dosięga rurka ptfe. Temperatura to 95 stopni i retrakcje mam tak ustawioną jak na screenie
Załączniki
retrakcja.jpg
124041367_3054753371418580_2035544712721248291_n.jpg
123964863_1259696311052797_4910487772735846907_n (1).jpg
123731419_1411647062376082_7478632528090160934_n.jpg
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Cosik »

No to jak tam masz tyle stopni to bardzo źle, to jest dużo. I 5mm na full metal to moim zdaniem za dużo, ja potrafiłem mieć problemy już gdzieś przy 3,5 mm. Proponuję wykręć łącznik, sprawdź stan pasty, a najlepiej wymień na jakąś dobrą do procesorów, np MX4 jest dobra i tania. Sprawdź jak wieje wentylator i czy daje radę. A najlepiej wymień na jakiś dobry i mocniejszy. Tak jak pisałem wyżej, rurka się zapycha bo jest do niej wciągany roztopiony/ za miękki filament i się zatyka.

Jeżeli jeszcze możesz to proszę sprawdź jaką temperaturę masz z tyłu na radiatorze, na tym najniższym żeberku o ile można je tak nazwać. Tzn na tym w który wkręca się śrubkę blokującą łącznik, i z tyłu tak aby nie wiał wentylator na termoparę.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
riczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2019, 19:24
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: riczi »

Ok dzisiaj to po pracy zrobię, pastę mam do procesorów dobrą. A co do retrakcji działałem na takiej bardzo długo i nie robiło mi to żadnych krzaków, ale ok najpierw spróbuję wymienić tę pastę i będę drukował zobaczę co wtedy. Jak nie to pobawię się retrakcja (zmniejsze dystans) . Co do samego wentylatora kupiłem pierwszy lepszy nie szukałem najtańszego teraz widzę że to duży blad, ponoć te małe są do 6tys obr ten ma ponoć 13tys
https://allegro.pl/oferta/wentylator-24 ... e=facebook

Jeżeli ktoś z przeglądających ma w sprzedaży dobry wentylator o takich parametrach jak podałem, proszę o wiadomość na priv. Wydrukowalbym lepsze chłodzenie pod inny wentylator ale nie mam jak :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”