Anycubic 4max PRO - przekoszona OŚ?

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Anycubic 4max PRO - przekoszona OŚ?

Post autor: blackknight88 »

Czołem!

Zabrałem się za rozbebeszanie drukarki praktycznie do każdej śrubki by pozmieniać trochę rzeczy w tym zapakować BTT SKR v1.4T + Raspberry PI + nowe okablowanie + ciut większy silnik napędu osi Y + nowe paski itd... taki tam przegląd drukarki i jej wyczyszczenie.

Zacząłem już składać wszystko do kupy i... zauważyłem coś czego być może nigdy wcześniej nie zauważyłem, bo cała oś X przesuwając w kierunku Y (przód-tył drukarki) chodzi dobrze, bez przycięć...

zauważyłem, że jest... krzywa??... wrzucam poniżej kilka zdjęć. przy dojeżdżaniu karetką do końca drukarki jak i do przedniej ścianki, jeden koniec jest w innej odległości od ścianki, a drugi w innej... tak jakby cała oś była przekoszona.

Teoretycznie wydaje mi się na oko, że silnik jest bez przekoszenia, tak jakby sama karetka to wszystko wyrównywała, ale to może być tylko złudzenie.


Pytanie.. czy ktokolwiek mający tę drukarkę może zerknąć jak to wygląda u niego? Czy to normalne? (bardzo ciężko mi w to uwierzyć)... niestety nie powiem czy i kiedy się to stało, bo wcześniej tego nie zauważyłem, a drukarka drukowała dobrze poza:

- odwiecznym problemem z ghostingiem, z którym sobie nie poradziłem
- wydłużaniem wydruku w osi X.. Zamiast kwadratu drukowało prostokąt, zamiast koła elipsę... wydłużenie o jakieś 0,2-0,3mm.. też odwieczny problem z którym nie potrafiłem sobie poradzić.

Czyli w sumie żadne problemy patrząc na to co powinno się dziać widząc takie przekoszenie.

Wałki osi X są równej długości. Aktualnie po napięciu pasków w osi X oraz Y, obydwie osie przesuwają się łagodnie.. po zluzowaniu kół zębatych na wałkach osi Y- nic nie pomaga, popuszczenie pasków osi Y - nic nie pomaga.

Poniżej zdjęcia przedstawiające problem oraz zbliżenia na "rogi" przy dojazdach na przednią ściankę i tylną.
1604960082037_a.jpg
1604960082015.jpg
1604960082022.jpg
1604960082027.jpg
1604960082033.jpg
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1548
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 582

Re: Anycubic 4max PRO - przekoszona OŚ?

Post autor: TDI-CAD »

Należy zsynchronizować pasy osi Y lewy z prawym. Jedną stronę skręcasz na sztywno a drugą - luzujesz koła zębate. Wyrównujesz stronę prawą i lewą i blokujesz koło pasowe.
blackknight88
blackknight88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 05 gru 2019, 09:35
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 6

Re: Anycubic 4max PRO - przekoszona OŚ?

Post autor: blackknight88 »

Wstyd się przyznać... Ale tak jak powiedziałeś... Kompletnie to przeoczyłem, naciągnąłem paski, skręciłem koła zębate pasowe i tyle... Nie synchronizowalem pasków tylko skręciłem przekoszone :rotfl:

Nie usuwam tematu bo zrobiłem durny błąd, więc może komuś pomoże.

Już wszystko poprawione jak ma być. Najlepiej nałożyć dystanse na walki by równo zsynchronizować
Pozdrawiam, Karol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”