Ender-5 Plus - kilka pytań

berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Mati pisze:
berrrcik21 pisze:Chyba, że da się jakoś otworzyć tego hex-a i wyłączyć czujnik filamentu?
Tak się nie da. Jedynie poprzez własną konfigurację i kompilację firmware.
Ok, a jak można to zrobić we własnym zakresie? Czy jako nie-informatyk mogę z tym sobie poradzić? Widziałem, że raczej nikt nie miał takiego problemu, może w elektronice tkwić problem?
Mati
Postów w temacie: 6
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: Mati »

Na temat konfiguracji i kompilacji Marlina zostało już wystarczająco dużo napisane, powiedziane i nagrane, także nie ma sensu aby opisywać to od nowa.
JGFTW
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Mati pisze:Na temat konfiguracji i kompilacji Marlina zostało już wystarczająco dużo napisane, powiedziane i nagrane, także nie ma sensu aby opisywać to od nowa.
Rozumiem, tylko o tyle jest dla mnie - inżyniera mechanika - Arduino i kod to czarna magia... jeżeli jest to gdzieś "łopatologicznie" napisane - prosiłbym o informację i zwyczajną pomoc w temacie :)
Mati
Postów w temacie: 6
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: Mati »

Na jutubie jest tego trochę; https://www.youtube.com/results?search_ ... ja+marlina
https://egcforum.pl/topic/2567-poradnik ... ramowania/

Aczkolwiek ja bym na początek odłączył całkowicie ten wyświetlacz i spróbował puścić wydruk z karty włożonej bezpośrednio w płytkę, bez tego ekranu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: FlameRunner »

Przecież jest świetna dokumentacja: https://marlinfw.org/docs/configuration ... ation.html
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Mati pisze:
Aczkolwiek ja bym na początek odłączył całkowicie ten wyświetlacz i spróbował puścić wydruk z karty włożonej bezpośrednio w płytkę, bez tego ekranu.
Jak to zrobić? Z góry będę wdzięczny za pomoc.
FlameRunner pisze:Przecież jest świetna dokumentacja: https://marlinfw.org/docs/configuration ... ation.html
Tak, to już widziałem, jednak dla mnie to za dużo informatyki w tym...

Wgrałem jakiś wcześniejszy firmware to się ekran zawiesił na ekranie startowym... Teraz nie mogę się połączyć z drukarką... ehh :unknown:

PS: Jest ktoś może z Krakowa kto pomógł by mi to ogarnąć?
Mati
Postów w temacie: 6
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: Mati »

Jak?
Po prostu odpinasz kabel od wyświetlacza, podłączasz drukarkę usb do komputera (kabel wpinasz w gniazdo na płytce) i np. z Repetier hosta uruchamiasz druk.
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Mati pisze:Jak?
Po prostu odpinasz kabel od wyświetlacza, podłączasz drukarkę usb do komputera (kabel wpinasz w gniazdo na płytce) i np. z Repetier hosta uruchamiasz druk.
Dzisiaj po południu usiadłem do drukarki i nie mogłem się połączyć, mimo, że kilka dni temu nie było z tym problemu...

Poniżej krótki film pokazujący próbę i jak to wygląda. Niby chce się połączyć a nie może. Tak jakby sterownik (płyta główna) się zawiesiła? Gdy włączam drukarkę nic się nie dzieje, jedynie stół się zaczyna sam grzać. Niezależnie czy wyświetlacz jest podłączony czy nie... Jeżeli podłączę ekran to tkwi w tym miejscu.

Da się coś z tym jeszcze zrobić? Może jakoś zresetować?
ekran_startowy.png

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mlkcVt0wEjw
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: Berg »

Jeżeli drukarka po włącznie od razu grzeje stół a nie jest do niczego podłączona (odpięty kabel usb) to jest zepsuta elektronika.
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

rafaljot pisze:Jeżeli drukarka po włącznie od razu grzeje stół a nie jest do niczego podłączona (odpięty kabel usb) to jest zepsuta elektronika.
Tylko od czego mogła by się uszkodzić, jedynie co robiłem to zworkę, a po powrocie do fabrycznej krańcówki dalej pracowała tylko z przerywaniem wydruku z którym się borykam.

Drugą rzeczą którą robiłem to zmiana firmware:
- pierwotnie był 1.71.1 Ender-5PlusBLtouchfix_PID_Bed - problem nadal występował z przerywaniem wydruku
- następnie wgrałem Ender-5_1.1.6.3V_BLTouch Firmware - pomyślałem, że starszy firmware może nie mieć obsługi tego czujnika, ale problem pojawił się taki, że nie mogę już połączyć się z drukarką, ekran zawiesza się na ekranie startowym, i na dodatek stół zaczyna się grzać...

Zmiana firmware raczej nie powinna (chyba) uszkodzić elektroniki, choć może sie myle, albo może zbieg okoliczności i nastąpiło uszkodzenie elektroniki razem z wgraniem starszego firmware.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”