Ender-5 Plus - kilka pytań

Mati
Postów w temacie: 6
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: Mati »

Wgraj znowu ten nowszy.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: tapy »

Po zmianie firmware przywracasz do domyślnych zawartość EEPROM? Gotowe firmware z netu może nie mają przeładowania.
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Mati pisze:Wgraj znowu ten nowszy.
Niestety, tak jak pisałem wcześniej, nie mogę się połączyć z drukarką...
tapy pisze:Po zmianie firmware przywracasz do domyślnych zawartość EEPROM? Gotowe firmware z netu może nie mają przeładowania.
Nie, nie robiłem tego... Jak to się robi? Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: JGFTW »

berrrcik21 pisze: Niestety, tak jak pisałem wcześniej, nie mogę się połączyć z drukarką...
Próbowałes wybrać inny baudrate np. 250000 ?
berrrcik21 pisze: Nie, nie robiłem tego... Jak to się robi? Z góry dziękuję.
Kolejno:

Kod: Zaznacz cały

M502
M500
https://marlinfw.org/docs/gcode/M502.html
https://marlinfw.org/docs/gcode/M500.html

najłatwiej to zrobić będąc podłączonym przez Pronterface ;)
Możesz nagrać na kartę SD .gcode z tymi dwoma komendami i odpalić jak wydruk.

Z poziomu wyświetlacza nie widzę takiej opcji (patrząc na drzewo opcji jakie wrzuciłeś w tym wątku wcześniej)
Mati
Postów w temacie: 6
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: Mati »

Z tego co widzę to na płytce jest ATmega2560, więc skoro firmware wgrywałeś kablem usb to powinno się dać wgrać firmware jeszcze raz, kwestia wyboru odpowiedniego portu COM i baudrate. Skoro płytka nie wstaje po wgraniu firmware to podejrzewam, że wgrałeś soft do innej płytki, aczkolwiek sekcja bootloadera (dzięki któremu jest możliwy flash oprogramowania bez specjalnego programatora) powinna zostać nienaruszona.
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Ok, będziemy jutro testować - dam znać co się udało zdziałać ;) Czy uda się reanimacja czy jednak trzeba będzie naprawiać elektronikę...
grzegorz.chaos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2020, 20:19

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: grzegorz.chaos »

Hej,

Szkoda, że utknąłeś na takich podstawowych rzeczach, choć z tą drukarkę ja utknąłem niewiele dalej ;). Na przykład mógłbym polecić od razu kupno zapasowych wiatraczków, albo w ogóle poprawę chłodzenia, bo to chyba najsłabszy jej punkt. I ciężko wyregulować ją, żeby materiał się nie ciągnął. U mnie szczęśliwie czujnik działał i działa, uratował wydruk, choć jak by go nie przerwał, to by skończył, tym co zostało mu w rurce ;).

Jeżeli mógłbym podpiąć się pod wątek to ja teraz przesadziłem dla odmiany z upgrade'ami i nie wiem jak sobie poradzić z mozaiką na ścianach wydruku :(, nie rozumiem, czy to filament (fiberlogy), czy nadmiar chłodzenia, czy może za mało chłodzenia, czy za niskie temeratury, czy coś schrzaniłem z czujnikiem temperatury przy wymianie na hotswiss, w każdym razie wydruk benchy jak w załączniku.

Jak by ktoś mógł mnie nakierować, bo już od czytania tych wszystkich mądrości na google'ach łeb mi pęka. Rzeczą, którą następną zrobię będzie tuning PID, jak tylko wydruk się skończy. W razie czego założę nowy wątek, jeżeli dyskusja by się rozwinęła.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Załączniki
20201121_140158.jpg
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

grzegorz.chaos pisze:Hej,

Szkoda, że utknąłeś na takich podstawowych rzeczach, choć z tą drukarkę ja utknąłem niewiele dalej ;). Na przykład mógłbym polecić od razu kupno zapasowych wiatraczków, albo w ogóle poprawę chłodzenia, bo to chyba najsłabszy jej punkt. I ciężko wyregulować ją, żeby materiał się nie ciągnął. U mnie szczęśliwie czujnik działał i działa, uratował wydruk, choć jak by go nie przerwał, to by skończył, tym co zostało mu w rurce ;).
Cześć, no niestety, takie czasem bywają początki w czymś o czym zupełnie nie ma się pojęcia ;) ale od czegoś trzeba zacząć. Rozwiązując potencjalne problemy przy tym wiele się nauczę i tak do tego podchodzę ;)

Jak poprawiałeś chłodzenie?
grzegorz.chaos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2020, 20:19

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: grzegorz.chaos »

U siebie wydrukowałem elementy HeroMe z thingiverse i gdzieś tu na reprapach ktoś polecał sunony jako wentylatory. Tak też zrobiłem z niewielkimi kłopocikami, bo wiatraczki blowery nabyłem 12V. Ale ostatnio ktoś z grupy na fb pokazał mi wydruk wspomagania chłodzenia w oparciu o standardowe wiatraczki i to wcale nie wydaje mi się głupi pomysł, pod warunkiem, że właśnie miałoby się ich zapas :D. Bo mój to padł po jednej czy po dwóch szpulach, ale za to, mając ten układ chłodzenia mogłem zmienić tylko wiatraczek główny, nie ten od elementów, który jakoś chodził i jeszcze trochę popracować na podstawowym zestawie, który znowuż aż tak tragicznych wyników nie dawał.
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Ender-5 Plus - kilka pytań

Post autor: berrrcik21 »

Witam :)

No to mamy sukces !! :D

Drukarka uruchomiona :) wielkie podziękowania dla kolegi JGFTW za pomoc - kilka popołudni walki zaprocentowało nowym Marlinem + "czarny" wyświetlacz - wyposażony w dużo więcej opcji niż orginalny. Działa świetnie - uczę się kalibracji i poznaje funckję oraz ich wpływ na wydruk - fajne to to :)

W załączniku zamieszczam gotowca do fabrycznego Ender 5 Plus (firmware + wyświetlacz).
DWIN_SET_Ender_5_Plus.zip
(1.77 MiB) Pobrany 190 razy
Marlin-2.0.x_Ender_5_plus.zip
(7.52 MiB) Pobrany 205 razy
Po weekendzie wrzuce fotki i jakiś filmik z pracy ;)
JGFTW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”