Sapphire pro i 2209 v3.1

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
LechuW
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:49

Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: LechuW »

Witam Wszystkich :)

Mam na imię Leszek i jestem prawie nowicjuszem w temacie drukarek 3D. Jeśli ten temat gdzie juz jest to przepraszam i poproszę o linka.
Otóż moja przygoda zaczęła się od modelu Two Trees TT-1s a teraz idzie do mnie Sapphire Pro.
Wertując sieć chce zrobić kilka usprawnień w moim modelu i oprócz wymiany wentylatorów chciałbym wymienić wszystkie sterowniki krokowe na te:
71,34 zł 28%OFF | The latest version 5pcs TMC2209 V3.1 Stepping Motor Driver Step sticks Mute Driver 256 Microsteps Current 2.8A Peak VS TMC2208
https://a.aliexpress.com/_B0yHum

Nie bardzo interesują mnie wszystkie ich właściwości a raczej czy da się w tym modelu przy płycie MKS Robin nano chyba 1.2 wymienić je metodą plug&play?
Bo naczytalem się że czasem trzeba odwracać kierunek silnika bo pracują odwrotnie czy jakoś tak.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: Mati »

Robin nano ma wymienne stepsticki więc się da. Ale jak wcześniej siedziały A4988 to silnik będzie obracał się w drugą stronę. Niezależnie od tego jaka była płyta główna. Wystarczy wtedy obrócić wtyczkę od silnika albo zmienić kierunek w FW.
LechuW
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:49

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: LechuW »

Hmm wiem że na osi X i Y siedzą 2208 a na Z i extuder coś starszego.
No właśnie o to mi chodzi czy coś więcej oprócz fizycznej zmiany. Jak mi drukarka za kilka dni dotrze to zrobię zdjęcia i wrócę do tematu.
Nie za bardzo wiem jak ten kierunek zmienić:)
Dzięki
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 3
Posty: 111
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: JohnJames »

LechuW pisze:Nie bardzo interesują mnie wszystkie ich właściwości a raczej czy da się w tym modelu przy płycie MKS Robin nano chyba 1.2 wymienić je metodą plug&play?
Tak, one są zamienne, natomiast w stosunku do A4988 trzeba w konfiguracji Malina poprawić kierunek obrotów dla osi Z i E.
Jeśli zmieniasz step-sticki, to nie ominie Cię kompilacja Marlina, bo typ step-stick'a jest zaszyty w konfiguracji:

Configuration.h:

Kod: Zaznacz cały

#define X_DRIVER_TYPE  TMC2209
#define Y_DRIVER_TYPE  TMC2209
#define Z_DRIVER_TYPE  TMC2209
#define E0_DRIVER_TYPE TMC2209

// Invert the stepper direction. Change (or reverse the motor connector) if an axis goes the wrong way.
#define INVERT_X_DIR true
#define INVERT_Y_DIR true
#define INVERT_Z_DIR true
#define INVERT_E0_DIR true

Gdybyś chciał, to można dodatkowo podłączyć UART - co znakomicie rozwiązuje problemy ze sterowaniem prądem silników.
viewtopic.php?f=8&t=5695&start=30#p112202
Jeśli chcesz używać bez UART, to powyższe definicje trzeba zmienić na wersję

Kod: Zaznacz cały

TMC2209_STANDALONE
Sapphire Pro - coś tam dłubię
LechuW
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:49

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: LechuW »

Dzięki wielkie! czyli nie jest to jednak plug and play:(
Rozumiem że na oryginalnym oprogramowniu drukarki nie da rady tego zrobić tylko trzeba zainstalować Marlina.
O tym już trochę czytałem i oglądałem. Nie za bardzo podoba mi się interfejs Marlina bo to praktycznie BIOS, ale przeboleję.
Zatem zabieram się za naukę:)
Narazie jest do mnie w drodze elastyczne sprzęgło do osi Z, mosfet do HB i magnetyczna podkładka na stół.
A jeszcze step down z 24V na 12V do wymiany wentylatrów w obudowie i zasilaczu.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: Andrzej_W »

Daruj sobie sprzęgło elastyczne na Z to się nie sprawdza
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 3
Posty: 111
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: JohnJames »

LechuW pisze:Nie za bardzo podoba mi się interfejs Marlina bo to praktycznie BIOS, ale przeboleję.
Domyślnym interfejsem Marlina 2.0 jest w tej chwili ColorUI. Bardzo ładny, schludny ;)
Jeśli mówisz o wersji "BIOS" to pewnie masz na myśli ClassicUI.
Jest jeszcze LVGL, ale on ma chyba wyższe wymagania na cykle CPU i korzysta z ikon zapisanych na karcie SD.
Sapphire Pro - coś tam dłubię
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: mobile4you »

JohnJames pisze:
LechuW pisze:Nie za bardzo podoba mi się interfejs Marlina bo to praktycznie BIOS, ale przeboleję.
Domyślnym interfejsem Marlina 2.0 jest w tej chwili ColorUI. Bardzo ładny, schludny ;)
Jeśli mówisz o wersji "BIOS" to pewnie masz na myśli ClassicUI.
Jest jeszcze LVGL, ale on ma chyba wyższe wymagania na cykle CPU i korzysta z ikon zapisanych na karcie SD.
LechuW pisze:[...]
Wertując sieć chce zrobić kilka usprawnień w moim modelu i oprócz wymiany wentylatorów chciałbym wymienić wszystkie sterowniki krokowe na te:
71,34 zł 28%OFF | The latest version 5pcs TMC2209 V3.1 Stepping Motor Driver Step sticks Mute Driver 256 Microsteps Current 2.8A Peak VS TMC2208
https://a.aliexpress.com/_B0yHum

Nie bardzo interesują mnie wszystkie ich właściwości a raczej czy da się w tym modelu przy płycie MKS Robin nano chyba 1.2 wymienić je metodą plug&play?
Bo naczytalem się że czasem trzeba odwracać kierunek silnika bo pracują odwrotnie czy jakoś tak. [...]
Zarówno Marlin jak i generator firmware MKS, korzystają z tych samych plików i ikon. Jeżeli znasz dobrze Marlina, to teraz są tam szablony dla Sapphire Pro. Jeżeli zaczynasz to do firmware polecam oryginalną stronę:
https://baizhongyun.cn/home/mkstoolview
MKS.png
PS. Na początku radzę doprowadzić tą drukarkę do porządku a nie zaczynać w niej grzebać. Standardowo: wymiana termistora, łożysk i/lub wałków dla osi Z, modyfikacja lub eliminacja PTFE w hotendzie. U mnie to wystarczyło.
LechuW
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:49

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: LechuW »

W piątek dostałem info z dhl że dostarczą drukarkę jutro:)
Dzieki za wszystkie rady.
Co do grzebania w kodzie to jestem zielony więc dzięki Mobile4you za podpowiedź.
Jaki termistor polecasz?
Co jest z tym ptfe nie tak?
LechuW
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:49

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: LechuW »

Panowie drukarka dotarła.
Ciche wentylatory, stepdown, mosfet do HB, elastyczne sprzeglo przygotowane. Jutro będę składał.
Czy kto może mi polecić lepszy termistor?
Czy jego wymiana to tylko podmiana Czy również wiąże się to ze zmianą w oprogramowaniu?

Na github jest oryginalne oprogramowanie MKS Robin nano oparte o Marlin 2.0.
Rozumiem że w takim wypadku wszystko wygląda tak samo tylko jest oparte na innym silniku.

I tu pytanie ponieważ chciałbym wymienić jednak w tej drukarce stepstiki na Z i E na 2208.

Czy ktoś może mi podać prostą instrukcję ("łopatologiczą") jak to zrobić?

Po wszystkich tutorialach wiem że nie można podłączyć drukarki do komputera i grzebać w jej oprogramowaniu tylko trzeba ściągnąć oprogramowaniu, odpalić w jakimś programie, zmienić parametry, zapisać i wtedy wgrać do drukarki.
Czy dobrze to rozumiem?
Wiem że może to być błache ale do tej pory nie miałem z tym styczności.

Z góry dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”