Pomiary twardości materiału

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: FlameRunner »

Stefek96 pisze: Zaskoczony jestem bardzo podobną twardością PET-G a ABS który przecież jest tak cudownie wychwalany i wszyscy chcą tylko z ABS drukować. Zapewne ABS po za twardością ma inne zalety ale tak czy siak jak będę robił jakiś test to będę się wzorował na twoim opracowaniu.
Twardość to tylko jeden z parametrów i nie mówi w zasadzie nic o ogólnie rozumianej "wytrzymałości" danego materiału. ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: dragonn »

Stefek96 pisze:Dziękuje Pjoter za opracowanie. Zaskoczony jestem bardzo podobną twardością PET-G a ABS który przecież jest tak cudownie wychwalany i wszyscy chcą tylko z ABS drukować. Zapewne ABS po za twardością ma inne zalety ale tak czy siak jak będę robił jakiś test to będę się wzorował na twoim opracowaniu. Oczywiście wielki plusik leci ^^
Nie wiem kto wychwala ABS. ABS ma to zaletę że jest bardziej plastyczny i prędzej detal się odkształci niż pęknie, no i wytrzymałościowy na temperaturę.
Ale jeśli coś np. ma być maksymalnie sztywne to najlepszym wyborem jest PLA :D.
emartinelli
Awatar użytkownika
Ciaho
Postów w temacie: 1
Posty: 231
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:48
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa MK3S+
x 335
Kontakt:

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: Ciaho »

Good job.
Ciaho
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: tomekr »

Fajna tabelka, ale z chęcią zobaczyłbym wyniki dla różnych temperatur, np. 30, 40C, czy nawet 50C. Też bym spróbował porównania przy kropli oleju w miejscu pomiaru, jako że PLA ma specyficzne właściwości utrudniające obróbkę i te "tarcie" może mieć wpływ.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: Pjoter »

Co do pomiarów w różnych temp to jeśli znajdę czas w robocie to zrobię. Co do kropli oleju to chyba nie zrozumiałem o co ci chodzi. Na powierzchnię wylać krople oleju i wbijać durometr w miejsce tej kropli?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: tomekr »

Tak, dlatego, że PLA klei się do wszystkiego i wgłębnik może być "hamowany" czy też utrudnione wgłębienie przez klejenie materiału i w rzeczywistości wgniatanie większej ilości, szczególnie gdy jest to jakiś stożek, a tak to wygląda na śladach i też pomiar na zasadzie głębokości wgłębienia też mi to sugeruje. Generalnie nie wiem jak ten durometr jest zbudowany, jedynie przypuszczam, ale spodziewam się kilkuprocentowej różnicy w twardości in minus dla PLA, dla ABS i PET ta różnica może być niezauważalna.

"Tire Durometr" - twardościomierz do opon?
Ostatnio zmieniony 22 lut 2021, 11:44 przez tomekr, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: tomekr »

FlameRunner pisze: Twardość to tylko jeden z parametrów i nie mówi w zasadzie nic o ogólnie rozumianej "wytrzymałości" danego materiału. ;)
Nie do końca się zgodzę, gdyż pomiar twardości jest jednym z testów oceniającym wytrzymałość badanej próbki, czy to do oceny dostarczonych towarów, czy obrabianych cieplnie wyrobów. Na pewno ma wyraźny związek z wytrzymałością materiału, może mniejszy z granicą plastyczności, czy wytrzymałością zmęczeniową czy udarnością, ale jednak sporo mówi o wytrzymałości bez niszczenia próbki.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: JGFTW »

Byłbyś w stanie sprawdzić czy/jak bardzo zmienia się twardość PETG w zależności od chłodzenia?

Oczywiście chodzi o to, żeby wystąpiła krystalizacja.

Wysoka temperatura np. 250C i wentylator (chłodzenie na 0% oraz powiedzmy 80%).

Nie wiem ile czasu chcesz temu poświęcić, ale temperaturę oraz wartość procentową chłodzenia możesz dobrać experymentalnie drukując kostkę w trybie wazy i łamiąc ścianki - jedna kostka ma mieć ścianki elastyczne a druga sztywne i kruche.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: Pjoter »

A to ciekawe. Zrobię z chęcią taki badania. Ale na to musicie mi dać chwilę, teraz jestem zawalony projektami i zleceniami i drukarki mają zajecie :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Pomiary twardości materiału

Post autor: tomekr »

JGFTW pisze:Byłbyś w stanie sprawdzić czy/jak bardzo zmienia się twardość PETG w zależności od chłodzenia?

Oczywiście chodzi o to, żeby wystąpiła krystalizacja.

Wysoka temperatura np. 250C i wentylator (chłodzenie na 0% oraz powiedzmy 80%).

Nie wiem ile czasu chcesz temu poświęcić, ale temperaturę oraz wartość procentową chłodzenia możesz dobrać experymentalnie drukując kostkę w trybie wazy i łamiąc ścianki - jedna kostka ma mieć ścianki elastyczne a druga sztywne i kruche.
Ciekawa teza, chociaż moja praktyka z PET to im niższa temperatura drukowania (i odpowiednio wolniejsze drukowanie dla uzyskania dobrego spojenia między warstwami) to bardziej klarowny wydruk. Nie jestem do końca przekonany że "mętny" kolor wydruku to objaw krystalizacji (przynajmniej w moim rozumieniu pojęcia krystalizacji), raczej drobnych pęknięć w wyniku skoku temperatury przy nakładaniu warstw. Domniemam tak, bo strukturę krystaliczną mają materiały z wyraźną temperaturą topnienia, a nie jak plastiki i szkło, gdzie przejście ze stanu skupienia stałego do ciekłego jest płynne i są to materiały amorficzne. Nawiasem mówiąc szkło w temp. pokojowej też płynie, tylko bardzo wolno - szyby w zabytkowych witrażach i oknach mają większą grubość na dole niż na górze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”