Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

Tu przenosimy offtop
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 16
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: cyfron »

marek91 pisze:Dlatego właśnie zaczniemy od TPU, PA12, glow in the dark.
Dalej zobaczymy.
Wyjątkowo drogie filamenty pokusiłbym się o sprzedaż po 100g w wersji refill. Taka ilość przy odrobinie cierpliwości można nawet ręcznie nawinąć na starą szpulkę. Nie mam na myśli akurat TPU i PA12, tylko filamenty w cenie 250PLN+ za kg.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 6
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: Julian »

cyfron pisze:
marek91 pisze:Dlatego właśnie zaczniemy od TPU, PA12, glow in the dark.
Dalej zobaczymy.
Wyjątkowo drogie filamenty pokusiłbym się o sprzedaż po 100g w wersji refill. Taka ilość przy odrobinie cierpliwości można nawet ręcznie nawinąć na starą szpulkę. Nie mam na myśli akurat TPU i PA12, tylko filamenty w cenie 250PLN+ za kg.
Przecież większość materiałów można znaleźć w zwojach 100 gram.
Pamiętaj, że materiał który kosztuje 250 zł za kg, w postaci zwoju będzie kosztował około 35-45 zł.
Kilka tygodni temu była tu burza, gdy "okazało się" , że nasz sklep oferuje TPU w cenie 25 zł za 100 gram.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: arkomania.pl »

Kapitalizm i wolny rynek daje możliwość dowolnej wyceny sprzedawanego wyrobu.
Ja uważam, że jak coś jest za drogie, to tego nie komentuję. Opinie zostawiam sobie.
Albo kupuję, albo nie.
Pamiętam czasy jak (kilkanaście lat temu) płyty DVD zdrożały z 1.00 zł na 1.20 zł. Klient zwrócił uwagę, co tak drogo.
Obecnie między marketami, to samo piwo (czy groszek konserwowy tego samego producenta) cena waha się między 2.50zł - 3.20 zł.
I nikt nie idzie w małym Lewiatanie do kierowniczki sklepu, czemu tak drogo.
Albo bierze, albo nie.
Po prostu wolny rynek.
Dzisiaj była rozmowa w mojej firmie na temat ceny strzyżenia męskiego (ceny z przed końca roku).
Fryzjer męski (10zł na prowincji, do 20zł w mieście).
Ile to procent różnicy. Analogicznie pijąc do filamentu, powinien się wahać od 50zł do 100zł, za ten sam wyrób.
Ad. sprzedaży wysyłkowej. Czy sprzedajemy 100g, czy 1000g filamentu, to logistyka jest ta sama.
Ten sam czas poświęcony na pakowanie, na zamówienie kuriera, wypisanie dokumentów,
monitoring, czy przesyłka trafiła do klienta, ew. reklamacje. Czy lepiej sprzedać jedną mysz
za 10zł i wysłać, czy równoważny towar 10000 myszy w jednej paczce.

Jak ktoś prowadzi swoja działalność, to rozumie.


Wrócę do czasów swojej młodości.
Jak mi się dziewczyna spodobała, to nie było problemów z pieniędzmi na kino,
nawet jak kieszenie były puste. Człowiek potrafił się zapożyczyć.
Jak Ci się podoba Silk, czy Mat to go kupuj i myśl co z niego fajnego wydrukujesz.
Są ludzie na forum, którzy sprzedają. czy produkują filamenty. Zapewne bardziej się cieszą
z tego jak ich produkt daje zadowolenie, zaspokojenie ich potrzeb i czasami namiętności,
bo i tacy maniacy są w śród nas.
Zepco
Pozdrawiam Arek G. arkomania
1kamil
Postów w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: 1kamil »

arkomania.pl pisze:Wrócę do czasów swojej młodości.
Jak mi się dziewczyna spodobała, to nie było problemów z pieniędzmi na kino,
nawet jak kieszenie były puste. Człowiek potrafił się zapożyczyć.
Jak Ci się podoba Silk, czy Mat to go kupuj i myśl co z niego fajnego wydrukujesz.
Są ludzie na forum, którzy sprzedają. czy produkują filamenty. Zapewne bardziej się cieszą
z tego jak ich produkt daje zadowolenie, zaspokojenie ich potrzeb i czasami namiętności,
bo i tacy maniacy są w śród nas.
To kolego poleciałeś ;) Piątek się udzielił!
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 16
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: cyfron »

Julian pisze: Pamiętaj, że materiał który kosztuje 250 zł za kg, w postaci zwoju będzie kosztował około 35-45 zł.
Kilka tygodni temu była tu burza, gdy "okazało się" , że nasz sklep oferuje TPU w cenie 25 zł za 100 gram.
Za rozsądną zwyżkę ceny dla małych szpul uważam 20%-25% a nie 70% - ale tak jak kolega powyżej stwierdził, jeżeli uważam że za drogo to nie kupuję i szukam taniej :D - chyba, że mnie ktoś zapyta co o tym sądzę ;)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: McKee »

Ale nie licz procentów tym przypadku.
To jest głównie praca (robocizna), którą trzeba wliczyć w cenę końcowego produktu. Przy małych szpulach marza typu ~10-15zł nie jest (moim zdaniem) niczym dziwnym (trzeba większą szpulkę podzielić / popakować na mniejsze paczuszki ... i znając realia sprzedawców tutejszych prawdopodobnie na 9 a nie 10 szt (jak wynikałoby z wagi), więc już na starcie są "w plecy").
Z jednej strony chcemy wysokiej jakości obsługi i darmwe próbki stają się standardem a z drugiej krytyka, że zwyżka ceny za wysoka.
Artu, dziobu, panWiadr0, Julian
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 16
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: cyfron »

Nie wiem, nie znam się na marketingu. Jako klient wiem natomiast, że inni mogą sprzedawać rolki 250g w cenie ok 10-20% wyższą od szpul 1kg - można?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 6
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: Julian »

cyfron pisze:Nie wiem, nie znam się na marketingu. Jako klient wiem natomiast, że inni mogą sprzedawać rolki 250g w cenie ok 10-20% wyższą od szpul 1kg - można?

Dyskusja powyżej dotyczy zwoji 100 gram.

Aczkolwiek np. Print me PLA. 28zł/250 gram - daje 112 kg za kg.
Szpula 1 kg kosztuje 69 zł. "Przepłacasz" więc o 62%.

F3D - PLA 23zł/200 gram - daje 115 zł za kg.
Szpula 1 kg kosztuje 85 zł. "Przepłacasz" mniej, ale nadal 35%.

EDIT. Cenę generuje praca. Przy szpuli 1 kg RAZ zdejmujesz z linii szpulę, RAZ obklejasz wkładasz pochłaniacz i pakujesz w woreczek, RAZ pakujesz w kartonik.
Przy szpulach 200/250 g musisz zrobić to 4/5 razy. I wykorzystać 4/5 razy więcej komponentów. O ile różnica w zakupie szpul pewnie jest, to kartoniki sa niemalże w tej samej cenie. Worki również w podobnej.

Zwoje 100 gram zaś, głównie robią sprzedawcy. Jak napisał kolega wyżej, ze szpuli 1 kg, wyjdzie 9 sztuk nie 10. Do tego 9 x pochłaniacz (powiedzmy 8 bo jeden był w szpuli :P), 9x worek do zgrzania, 9 x robocizna (ściągnięcie ze szpuli, zapięcie trytytką, obklejenie, zgrzanie). Znowu najdroższym czynnikiem jest robocizna, worki i strata 100 gram materiału (nigdy nie obetniesz na równo co do grama).
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 16
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: cyfron »

Nie pisałem o tanim PLA. Przykładowo F3D TPU 200g 28PLN co daje 140PLN/kg, szpula 1kg 130PLN - różnica mniej niż 10%, F3D ABS FX 200g 25PLN co daje 125PLN/kg, szpula 1kg 99PLN - różnica 25%. Im droższy filament, tym różnica procentowa powinna być niższa. Filament, który kosztuje 60 czy 80PLN za kg mogę sobie kupić duża szpulę ale filamenty za 150PLN czy 200PLN za kg, który będę zużywał 100g na rok już nie jestem taki chętny.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 16
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

Post autor: cyfron »

Tak na marginesie to 100PLN/kg silk'a to niezła cena.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Offtop”