MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
mgmtj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lip 2021, 12:00

MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: mgmtj »

Cześć, na wstępie chciałbym się przywitać to jest mój pierwszy post na tym forum, mam na imię Marcin :D
Zacząłem jakiś czas temu budować drukarkę 3D trochę większą na silnikach nema23 na początku miały być zwykłe ale postanowiłem zmienić na hybrydowe, do sterowania chciałem użyć MKS Robin V3 no i nie za bardzo chce to wszystko razem współpracować.
Gdy podłączę zwykły silnik do MKS przez przetwornik MKS CD to silnik się obraca da się nim sterować nie działa natomiast silnik hybrydowy wydaje z siebie krótki pisk i to wszystko, nie mam aż takiego doświadczenia z silnikami krokowymi i sterownikami do drukarek 3D dlatego stanąłem w miejscu.
Dodatkową sprawą jest fakt że na osi Z będą 4 takie silniki i zastanawiam się czy sygnał z takiej płytki sterującej nie będzie za słaby na 4 silniki.
Czy ktoś może się podzielić doświadczeniem w tym temacie?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: Berg »

Najprościej, jak wrzucisz jakieś zdjęcia tego co już masz. Tak coby było widać jak wszystko połączyłeś, co te silniki mają napędzać, co to za silniki , bo samo "NEMA23" mówi nam tylko tyle jaki jest rozstaw śrubek.

PS: Jeśli będziesz wrzucać zdjęcia, to zgodnie z regulaminem i poradnikiem, tzn w treści a nie linki na zewn serwer.
dragonn
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: mcxmcx »

Możliwe, że masz źle ustawione kroki na sterowniku i nie ogarnia, za szybko.
Szczerze mówiąc, to używanie tego w drukarce to mocna przesada.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mgmtj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lip 2021, 12:00

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: mgmtj »

Tak to wygląda, założenie jest takie żeby robić duże elementy typu krzesło, nie zależy mi na mega dokładności w przyszłości chciałbym spróbować drukować gipsem ale to odległe plany, w tej chwili ogarniam mechanikę, nie mam jeszcze pomysłu na głowice extruder i stół, zatrzymałem się właśnie na tym problemie ze sterowaniem silników.
Załączniki
1625553138289.jpg
1625553138299.jpg
1625553138308.jpg
1625553138317.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: Berg »

Co do tego, że nie działają silniki, to pierwszą rzeczą którą widzę, to nie podłączone wszystkie sygnały PUL+,PUL-,DIR+,DIR-, ENA+, ENA-

do PUL+,DIR+,ENA+ trzeba dać +5v , a PUL-, DIR-, ENA- do odpowiednich wyjść z Robina

Pytanie jeszcze jak skonfigurowałeś ten driver jak ktoś wcześniej wspomniał może być tak, że ustawione są zbyt małe albo zbyt duże mikrokroku no i albo nie daje się rady kręcić albo kręci się tylko tak wolno, że nie zauważyłeś.

Zacna konstrukcja, miło popatrzyć na taką schludną...inżynierską... robotę.
Jednak co do śrub kulowych w osiach X/Y to bym to przemyślał na twoim miejscu jeszcze raz. Ta konstrukcja będzie wolna i głośna w takiej konfiguracji.
Widzę, że dałeś przełożenie na silniki by przyspieszyć śruby. Problem w tym, że przy takich prędkościach zaraz się skrzywią i zaczną bić jak skakanki. Lepsze by były szybkie śruby (z dużym skokiem)...tylko cena... a efekt też nie koniecznie lepszy niż na paskach.
Zrobił bym to na paskach przynajmniej 12mm albo szersze, mniejszy, lżejszy silnik na X. odchudził trochę oś X, może zwykły kwadratowy profil ale zamiast T-slota.

No ale skoro już prawie gotowe, to dla porównania pewnie trzeba uruchomić tak jak jest.
mgmtj pisze: Dodatkową sprawą jest fakt że na osi Z będą 4 takie silniki i zastanawiam się czy sygnał z takiej płytki sterującej nie będzie za słaby na 4 silniki.
będzie ok
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: Artu »

Ja się nie znam... :mrgreen: więc się wypowiem:
Śruby kulowe zostawił bym dla jakiegoś projektu plotera/frezarki CNC, a tutaj pomyślał bym jednak o paskach na osiach X/Y. Na osi Z moga zostać, chociaż i tak było by mi ich szkoda w drukarce 3D :smile2:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
mgmtj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lip 2021, 12:00

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: mgmtj »

Berg pisze:Co do tego, że nie działają silniki, to pierwszą rzeczą którą widzę, to nie podłączone wszystkie sygnały PUL+,PUL-,DIR+,DIR-, ENA+, ENA-

do PUL+,DIR+,ENA+ trzeba dać +5v , a PUL-, DIR-, ENA- do odpowiednich wyjść z Robina

Pytanie jeszcze jak skonfigurowałeś ten driver jak ktoś wcześniej wspomniał może być tak, że ustawione są zbyt małe albo zbyt duże mikrokroku no i albo nie daje się rady kręcić albo kręci się tylko tak wolno, że nie zauważyłeś.

Zacna konstrukcja, miło popatrzyć na taką schludną...inżynierską... robotę.
Jednak co do śrub kulowych w osiach X/Y to bym to przemyślał na twoim miejscu jeszcze raz. Ta konstrukcja będzie wolna i głośna w takiej konfiguracji.
Widzę, że dałeś przełożenie na silniki by przyspieszyć śruby. Problem w tym, że przy takich prędkościach zaraz się skrzywią i zaczną bić jak skakanki. Lepsze by były szybkie śruby (z dużym skokiem)...tylko cena... a efekt też nie koniecznie lepszy niż na paskach.
Zrobił bym to na paskach przynajmniej 12mm albo szersze, mniejszy, lżejszy silnik na X. odchudził trochę oś X, może zwykły kwadratowy profil ale zamiast T-slota.

No ale skoro już prawie gotowe, to dla porównania pewnie trzeba uruchomić tak jak jest.
mgmtj pisze: Dodatkową sprawą jest fakt że na osi Z będą 4 takie silniki i zastanawiam się czy sygnał z takiej płytki sterującej nie będzie za słaby na 4 silniki.
będzie ok
co chwilę coś testuje więc do zdjęcia padło że część kabli wisi, w chwili obecnej spiąłem 4 silniki na Z i mam od chinczyka taką małą płytkę z potencjometrem, on off, i dir, i wszystko chodzi jak się spodziewam żeby chodziło ale jak podłączę do Robina to już nie, jak podepnę zwykły miernik do PUL z Robina to praktycznie nie ma napięcia, zastanawiam się nad tym Robinem czy może trzeba jakoś go dodatkowo zmotywować do pracy (zworki ,dodatkowe napięcie etc) może mam zły ten przetwornik MKS CD?
A co do śrub kulowych, założenie miało być takie że w przyszłości X i Y dźwignie jakieś dodatkowe elementy z podajnikiem gipsu może nawet cały pojemnik z gipsem w jakiejś objętości więc jest wszystko dosyć przewymiarowane, zobaczymy jak się wszystko uruchomi i jak będzie pracował XY może podejmę decyzję aby przejść na paski, puki co trzeba odpalić ;)
O hałas się nie martwię ale że będzie wolny X i Y? :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: Berg »

1. Zworkę Drive IC Power masz ustawioną w pozycji 5V ?

2. jam masz ustawione zworki w HBS57 ?

3. https://cdn-reichelt.de/documents/daten ... 281%29.pdf
(...)
a. t1: ENA must be ahead of DIR by at least 5μs. Usually, ENA+ and ENA- are NC (not connected).
b. t2: DIR must be ahead of PUL active edge by 6μs to ensure correct direction;
c. t3: Pulse width not less than 2.5μs;
d. t4: Low level width not less than 2.5μs.
(...)

Możliwe, że trzeba sprawdzić, jakiej długości masz ustawione w Marlinie sygnały.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: Berg »

Jak HBS57 będzie 6 * 3 sygnały * 10mA = 180mA
Niestety na schemacie https://github.com/makerbase-mks/MKS-Ro ... n/hardware
nie ma oznaczenia układu U4 . Na ale skoro nawet jeden nie działa to problem jest gdzie indziej.


z czego 120mA z jednej podstawki (znalazłeś może jakiś datasheet od tego układu co jest w tym MKS CD) ?
mgmtj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 05 lip 2021, 12:00

Re: MKS Robin V3 i nema23 HBS57

Post autor: mgmtj »

Berg pisze:1. Zworkę Drive IC Power masz ustawioną w pozycji 5V ?

2. jam masz ustawione zworki w HBS57 ?

3. https://cdn-reichelt.de/documents/daten ... 281%29.pdf
(...)
a. t1: ENA must be ahead of DIR by at least 5μs. Usually, ENA+ and ENA- are NC (not connected).
b. t2: DIR must be ahead of PUL active edge by 6μs to ensure correct direction;
c. t3: Pulse width not less than 2.5μs;
d. t4: Low level width not less than 2.5μs.
(...)

Możliwe, że trzeba sprawdzić, jakiej długości masz ustawione w Marlinie sygnały.
Zworka Drive IC Power jest na pozycji 5V
Zworki SW1-SW4 na 1600
SW5 motor DIR na CCW-OFF
SW6 na off
SW7 i SW8 off i on na motor 57
jest w Robinie opcja ustawiania długości sygnałów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”