Ekstruder i silnik do duet2 wifi

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Bolek
Postów w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 03 wrz 2021, 10:42
x 1

Ekstruder i silnik do duet2 wifi

Post autor: Bolek »

Cześć wszystkim.

Na co konkretnie należy zwracać uwagę dobierając ekstruder (oraz silnik do niego) do płytki sterującej ?
Myślałem nad klonem dueta 2 wifi, a jeśli chodzi o ekstruder to np. ten:
https://pl.aliexpress.com/item/10050012 ... 40bc3O7X1I

Z tego co widzę jest opcja dołączenia silnika 17HS4023. Czy taki zestaw będzie pasować i dlaczego tak lub nie ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Ekstruder i silnik do duet2 wifi

Post autor: morf »

Ekstruder To sie raczej powinno dobrac docelowej konstrukcji drukarki, nawet nie wiemy co knujesz.
Czy to ma byc direct czy bowden itp. Lekki/ciezki itp

Nic nie napisalec konkretnego, ale odpowiadajac na twoje pytanie: tak, ta elektronika pozwoli Ci ruszac silnikiem krokowym.
dziobu, Bolek
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Bolek
Postów w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 03 wrz 2021, 10:42
x 1

Re: Ekstruder i silnik do duet2 wifi

Post autor: Bolek »

Przepraszam, chyba nie napisałem zbyt jasno o co mi chodzi.

Konstrukcja drukarka kartezjańska, a ekstruder ma być direct, ale nie chodziło mi o dobór konkretnego ekstrudera, ale o to co trzeba sprawdzić/uwzględnić żeby para - elektronika/silnik działała. Nie jestem zbyt dobry z elektroniki dlatego pytam o takie rzeczy.
O ile się orientuje to musi być dobre napięcie zasilania i wartość RMS (czyli 2.8A dla TMC 2260 będzie ok dla tego silnika). Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Czy jest jeszcze coś co trzeba uwzględnić ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Ekstruder i silnik do duet2 wifi

Post autor: morf »

Tak realnie dla tego silnika typu "pancake" i ekstrudera z przekladnią ustawisz pewnie prąd w granicy 300-600mA.
Jest na forum wątek o doborze silników krokowych ale (w duzym uproszczeniu!) mozesz spokojnie uznac ze dla wiekszosci Nema17 maksymalny prad oferowany przez stepstiki bedzie z duzym zapasem.
Zakladam, ze docelowo bedziesz mial zasilanie na 24V.

Przemysl sobie czy chcesz miec silniki 1.8deg (200krokowe) czy 0.9deg (400krokowe).

Obecnie pewnym 'standardem" jest zasilanie 24V.
Trzeba uwazac z duetem bo napiecia powyzej 25V:
How to destroy your Duet 2
(...)
Apply more than the recommended 25V to your Duet 2. The TMC2660 stepper driver chips are rated at 30V when passing current. So you could try cranking up the voltage to 36V or so in order to fry all of them at once. But it turns out that the drivers have a higher rating (60V) when not passing current. The Duet's power monitor checks the VIN voltage every millisecond, and if it detects more than 29V it turns the drivers off. So to use this method, you need to start with a voltage that is within the permitted range (10V to 29V) so that the firmware turns the drivers on, then ramp it up to well over 30V in less than a millisecond so that the firmware doesn't have a chance to turn the drivers off before the damage is done. If you fail to achieve this, then as a consolation prize you may be able to make most of the electrolytic capacitors explode if you apply more voltage to VIN than their rated 35V.
Bolek
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekstruder i silnik do duet2 wifi

Post autor: dragonn »

Bolek pisze: O ile się orientuje to musi być dobre napięcie zasilania i wartość RMS (czyli 2.8A dla TMC 2260 będzie ok dla tego silnika). Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Czy jest jeszcze coś co trzeba uwzględnić ?
Silnik nie dobiera się pod "napięcie", jak popatrzysz jakie ludzie silnik używają to w ich parametrach często jest coś typu 2-3V, a zasilanie ich większość ma 24V.
Silnik jak się kręci generuje tzw. BackEMF które przeciwdziała napięciu zasilaniu, im większa różnica miedzy tym napięciem w parametrach silnika a napięciem zasilania tym wyższe prędkości jest w stanie silnik osiągnąć.

Co do RMS, też nie, po pierwsze Duet 2 nie udostępnia pełnego 2.8A tylko 2.6A z względu na projekt PCB który to ogranicza, a po drugie silnik do directa ma być w pierwszej kolejności lekki, prąd zasilania się konfiguruje w elektronice pod silnik, 2.6A to jest max co można ustawić.
Bolek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”