Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

witam

jako świeży w temacie druku 3D, proszę o wyrozumiałość

Po zakupie drukarki Creality CR 6 SE czar prysł po pierwszych trzech wydrukach

Na pierwszy rzut poszedł samolot Cobra do złożenia, w miarę ok ale sporo nitek do wyczyszczenia i ogólnie słaba jakość druku, niektóre miejsca bez filamentu - niedorukowane krawędzie itp - program puszczony z dołączonej karty do drukarki

Drugi rzut - zainstalowana Cura i wydruk modelu toyota - dla Syna... jakość w miarę ok - filnament dołączony do drukarki, temp stołu 90 - zastosowano klej w sprayu, temp dyszy 220, warstwa 0,2 mm, grubość ścianki 1,2 mm, dysza 0,4 mm, wypełnienie 30%, prędkość60%

Model wydrukował się w miarę ok, ale elementy drobne jak lusterka, spojler wogóle się nie wydrukował, jakieś nitki, śmieci

Postanowiłem wydrukować coś mniejszego, stojak na końcówki szczoteczki Oral B, dramat... warstwy rozczepione, soro nitek, mam wrażenie że czasami podawane jest za duża ilość filnamentu - linia z punktowymi pogrubieniami, czasami zanika a czasami wychodzi z dyszy włos

W programie ustawiłem prędkość 60% jednak na pulpicie drukarki w opcjach podczas drukowania widać było 100%, zmniejszyłem ręcznie na pulpicie podczas wydruku na 50/60 i było lepiej, obniżyłem też dyszę do 0,3 mm w osi Z, wcześniej o,35, i też ciut lepiej, temp stołu mam na 90 jako że klej aktywuje się w temp wyższej, temp druku 220, zmieniałem wypełnienie na 60%, ale ciągle przy wydrukach zarys pierwszych warstw ma ubytki. jak by brakowało filnamentu

Chciałem skalibrować extruder, widzę na forum instrukcje jak to zrobić, ale wiąże sie to z podpięciem do PC i zainstalowaniem innego programu niż CURA, czy jest to konieczne ? czy można to zrobić z pulpitu drukarki CR 6 SE ?

Proszę o pomoc. Drukarka kupiona w Botlandzie więc żródło pochodzenia pewne, myślę że obędzie się bez jakiś reklamacji.
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
szatniarz
Postów w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 21 paź 2020, 21:41
x 2

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: szatniarz »

Panie nitki to z reguły kwestia dopasowanie temperatury. Jaki materiał PLA ?\
220 stopni na PLA to według mnie dość sporo.
Ja zaczynałem od 190/195 :D
Kalibracje ekstrudera robię bez kompa, ustawiam że ma wydać 10 cm i mierzę. Potem w necie masz kalkulator wbijasz ilość kroków i jaką długość wypluło i ustawiasz nowe kroki.
Marcin Gutek
jakubperson
Postów w temacie: 10
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: jakubperson »

Po pierwsze sprawdź: viewtopic.php?f=67&t=3805

A potem dopiero sprawdzenie ekstrudera :-).
Marcin Gutek
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

dziękuję za info

Tak PLA - ten darmowy dołączony do drukarki

Poniżej uzyskane wydruki...raczej nie powalają

Ten ostatni uszkodzony - próbowałem analizować co jest nie tak, ale widaćubytki materiału i nie sklejone warstwy

Model samochodu nie ma lusterek i spojlera

Parmatery wydruku grubość ścianki 1,2 dla samochodu, 2 dla stojaka zmasakrowanego, temp stołu w obu przypadkach 90-95 użyty klej, warstwa 0,2 / 0,3 mm
Załączniki
IMAG3491.jpg
IMAG3489.jpg
IMAG3484.jpg
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

jakubperson pisze:Po pierwsze sprawdź: viewtopic.php?f=67&t=3805

A potem dopiero sprawdzenie ekstrudera :-).
To sprawdziłem, co prawda nie tak dogłębnie jak na filmiku w zapodanym wątku, ale chyba zrobię to konkretnie.

Na chwilę obecną wyciągnąłem zabezpieczenie trzymające teflonową rurkę, i docisnąłem rurkę do dyszy, ale nie było luzu, jednak wiem że ta procedura którą wykonałem raczej nie gwarantuje że teflonowa rurka przylega do dyszy... muszę to wykonać ponownie konkretnie :good:
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
jakubperson
Postów w temacie: 10
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: jakubperson »

Marcin Gutek pisze:
jakubperson pisze:Po pierwsze sprawdź: viewtopic.php?f=67&t=3805

A potem dopiero sprawdzenie ekstrudera :-).
To sprawdziłem, co prawda nie tak dogłębnie jak na filmiku w zapodanym wątku, ale chyba zrobię to konkretnie.

Na chwilę obecną wyciągnąłem zabezpieczenie trzymające teflonową rurkę, i docisnąłem rurkę do dyszy, ale nie było luzu, jednak wiem że ta procedura którą wykonałem raczej nie gwarantuje że teflonowa rurka przylega do dyszy... muszę to wykonać ponownie konkretnie :good:
Zdecydowanie sprawdź to porządnie, po zdjęciach wygląda na ten objaw. :-)
Marcin Gutek
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 3
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: BobekNierobek »

Coś jest nie tak. Ja właśnie byłem mega zaskoczony wysoką jakością wydruku na dołączonym filamencie (białe PLA Creality) od razu przy pierwszym wydruku na tej drukarce. Używam slicera ze strony Creality i gotowego profilu dla tej drukarki.

Co ciekawe ogólny profil PLA nie sprawdzał się z PLA od innych producentów. Musiałem korygować temperaturę i flow.
Marcin Gutek
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

dysza wymieniona, prowadnica rurka teflonowa dociśnięta, był glut przypalonego filnamentu między rurką a dyszą, założony nowy filnament i...kicha...nadal bubel

Wysunąłem filnament z ekstrudera. Zadałem 100 mm a wysunęło 96 mm...może to jest przyczyna

Jak zaczyna wydruk i idą pierwsze warstwy to podawany filnament jest bardzo cienki, jak włos z krokami na długości, jak by koraliki nawinięte na nitkę, czasami pójdzie grubiej, a czasami sam włos bez kropek, może to z tego powodu że za mało finamentu podaje ekstruder, ale to zaledwie 4%....

Jak to skorygować, którą opcją w Cura ?

BobekNierobek a jaki to program ? jaki slicer ? zaraz też go zassam
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Artu »

Marcin Gutek pisze:jaki to program ? jaki slicer ? zaraz też go zassam
https://www.creality.com/download
Marcin Gutek
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
norek12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 06 lis 2021, 16:35
x 3

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: norek12345 »

Cześć,
naprawdę polecam program Pronterface, można sterować drukarką przez kabel USB, jest to znacznie wygodniejsze niż przez pulpit drukarki. Też się go bałem na początku, a nie ma czego. Ale można skalibrować ekstruder również bez niego,
w skrócie podaję jak;
- oznacz na filamencie koniec odcinka o długości 10 cm przed wlotem do ekstrudera (np. pisakiem)
- oznacz koniec kolejnego odcinka o dł. 10 cm, czyli łącznie powinieneś mieć na filamencie 2 kreski na 10 i 20 cm przed ekstruderem
- podgrzej dyszę do temp. 180-220 st. C (jeśli to PLA)
- korzystając z polecenia Motion / Move axis / Extruder
wytop 10 cm filamentu (np. 10 razy po 10mm, dlatego łatwiej byłoby w Pronterface, bo tam wystarczy wydać jedno polecenie:)
- następnie zmierz ile filamentu faktycznie się stopiło (ale mierz od tego samego punktu, którego użyłeś do zaznaczenia 10 cm i 20 cm, np. jeśli kreska na 10 cm jest na 2 cm przed ekstruderem, to wiesz, że wytopiło się 8 cm filamentu a zadano 10 cm.
- jeśli nie wciągnął dokładnie 10 cm to wiesz, że trzeba poprawić ilość steps/mm dla ekstrudera.
Skorygowaną wartość obliczasz ze wzoru:
wartość steps/mm ekstrudera z drukarki razy ułamek, który w liczniku ma 100 mm (tyle, ile kazałeś wysunąć) a w mianowniku
ma tyle mm, ile zmierzyłeś,. Np, jeśli zmierzyłeś 50 mm, to mnożysz steps/mm z drukarki przez 2, a jak zmierzyłeś 20 cm to mnożysz przez 1/2 (powinno wyjść coś pośrodku, bo podałem wartości przesadzone).
Po tym, jak ustawisz na drukarce wyliczoną wartość steps/mm
powinieneś powtórzyć tą procedurę jeszvze raz od początku, żeby zweryfikować wartość steps/mm i robisz to tak długo, aż zadając na wyświetlaczu 10 cm wytopi dokładnie 10 cm filamentu, jak dokładnie, to zależy jak dokładnie zmierzysz i zaznaczysz filament, myślę, że przy tej metodzie to max 1mm, czyli błąd najwyżej 1%, myślę, że to ok.
Jeszcze ważna sprawa - ekstruder nie może przeskakiwać, bo jeśli przeskakuje, to ustawiona wartość steps/mm będzie nirprawidłowa. w tym celu sprężana ekstrudera nie może dociskać za słabo, ani za mocno, tylko w sam raz.

I przede wszystkim poprawnie wypoziomuj stół. Metoda na papier ma szansę się sprawdzić, jeśli robisz to na zimnym stole i dyszy. Po rozgrzaniu do druku grubość papieru (0.1 mm około) samoczynnie się skoryguje przez rozszerzalność cieplną stołu i dyszy.
Marcin Gutek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”