Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

witam

Program testowy otrzymany z Botland wykonany, parametrów nie znam (zapytałem o nie aktualnie w meilu), z kodu G nie potrafię odczytać

Generalnie przed wykonaniem testu wykonałem kilka czynności:
- sprawdzenie ekstrudera - błąd wysunięcia filnamentu na odcinku 100 mm - za mało 9 mm
- poziomowanie osi Z z ustawieniem stołu na kartkę - Z=0,3 mm - jednak jest to dla mnie mało wiarygodne ustawienie, gdyż czasami przy Z 0,3 kartka wchodzi luźno, a czasami nie można włożyć (dysza i stół nagrzane, dysza od zewnątrz oczyszczona z resztek filnamentu), więc nie wiem na ile wiarygodne jest wogóle autopoziomowanie stołu
- dodatkowo zauważyłem luz na stole - na rolkach prowadzących luz wzdłuż osi Y - skorygowałem go rolką po prawej stronie profilu osadzoną na mimośrodzie ale luz nadal jest,

Testem okazała się łódka - kuter... początek testu niepokojący, drukarka wykonując obrys - ramkę "wypluła" z dyszy nadlewkę filnamentu, a sama ramka byłą nieregularna i z kropkami filnamentu miejscami.

Sam wydruk w miarę, widać sporą nitkowatość detalu.
Pierwsza warstwa nie wiem czy nie powinno być jakiegoś napisu od spodu, takowy był drukowany, ale finalnie go brak. Na tylnym boku łódki teżchyba powinien być napis, bynajmniej oś jest ale nieczytelne.
W trakcie testu wykonałem wstrzymanie i ponowny wydruk od punktu wstrzymania, dysza wypuściła sporą nadlewkę filnamentu, którą usunąłem przed wznowieniem wydruku aby nie było kolizji z dyszą przy kładzeniu kolejnych warstw. Miejsce łączenia obu etapów drukowania widać na przodzie kadłuba, pogrubiona warstwa.

Oczywiście wydruk puszczony z wcześniej zauważonymi wadami, ekstrudera, autopoziomowania (ustawione niby na Z 0,3, kartka o gr. 0,1 wchodziła ciasno :unknown: , no i z luzem stołu na rolkach.

Zdjęcia w załączeniu.
Załączniki
IMAG3541.jpg
IMAG3544.jpg
IMAG3545.jpg
IMAG3543.jpg
IMAG3540.jpg
IMAG3535.jpg
IMAG3530.jpg
IMAG3527.jpg
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
jakubperson
Postów w temacie: 10
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: jakubperson »

Pierwsza warstwa chyba za nisko patrząc na zdjęcia, stąd brak napisów na dnie i krople filamentu.

Sprawdź złączkę bowden na wyjściu z ekstrudera - czy tam nie ma luzu może?
iy51rcuvc5MQrDemEKfZ1o8JNVpuwtDtrx4QOzfc5OU.jpg
A czy masz inny filament by sprawdzić czy nie jest to wina materiału?

Spróbuj również samemu wydrukować kostkę 20x20x20 z flow 110% skoro brakuje Ci 9mm przy 100mm podawanych.
Marcin Gutek
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

dzisiaj i jutro puszczę kilka kostek, sprawdzę wymiary, oczywiście na flow 110%

Pierwsza warstwa pewnie skopana w związku z wadą pomiaru Z :mad:
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
jakubperson
Postów w temacie: 10
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: jakubperson »

Marcin Gutek pisze:dzisiaj i jutro puszczę kilka kostek, sprawdzę wymiary, oczywiście na flow 110%

Pierwsza warstwa pewnie skopana w związku z wadą pomiaru Z :mad:
Lekko podnieś offsetem Z w menu, być może 0,02-0,05m starczy :-).

I spokojnie, sprawdź przede wszystkim drogę filamentu od ekstrudera do hotendu. Zaznacz sobie markerem na rurce by wychwycić czy się ona rusza w trakcie pracy.
Marcin Gutek
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

tutaj początek programu z parametrami wydruku

Czy dobrze rozumiem, warstwy były ustawione co 0,4 mm a grubość ściany 0,45 ?

czy można z tego odczytać czy była retrakcja, jeśli tak to na jakich parametrach ?

wysłałem prośbę o parametry druku do botlanda, ale narazie cisza, chciałem kostki na tych parametrach sprawdzić, bo łódka wygląda lepiej aniżeli moje wcześniejsze wydruki :eek:
Załączniki
parametry.jpg
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
jakubperson
Postów w temacie: 10
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: jakubperson »

Nie, szerokość ścieżki 0.45mm, tylko dla górnej warstwy 0.4mm.
Grubość warstwy 0.2mm.


Jak to jest Prusa Slicer to na samym dole jest wszystko w pliku opisane z pełnymi nazwami.
Marcin Gutek
Dectro
Postów w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Dectro »

Drogi autorze,
Mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz zasady druku 3D, spodziewałeś się że kupisz drukarkę i będzie działać tak jak zwykła do papieru.
Niestety tak nie jest, nawet najdroższe konstrukcje wymagają kalibracji, a później konserwacji, czy to prusa, czy ultimaker.
Wydaje mi się że zabierasz się do tego od tyłka strony. Najpierw trzeba ogarnąć drukarkę mechanicznie, a później bawić się w dopieszczanie z profilem. Nie wiem jakie umiejętności posiadasz z zakresu mechaniki/elektroniki/techniki, więc napiszę co ja bym zrobił na Twoim miejscu.

1. Sprawdzenie poprawności złożenia drukarki. Wszystkie luzy, krzywizny, jak chodzą rolki/śruby, złączki bowdena itd. bez zasilania.
2. PID tuning stołu oraz z hotendu z wsadzonym filamentem i włączonym wentylatorem na 100% jeżeli drukujesz z PLA.
3. Kalibracja ekstrudera (kroki/mm).
4. Wypoziomowanie stołu oraz ustawienie Z-offset - czyli druk jednej warstwy kostki i obserwacja czy za nisko, czy za wysoko.
5. Temp tower oraz flow dla filamentu.
6. Kalibracja retrakcji.
7. Dopasowanie przyspieszeń oraz prędkości.

To tak w wielkim skrócie. Kroki/mm ekstrudera oraz wartość z-offset zapisuj w firmware a nie w profilu slicera.
Pytanie, czy chcesz się w to wkręcić, czy wolisz oddać drukarkę do sklepu, bo tak jak pisałem druk 3d wymaga uwagi.
Trochę jak z fotografią, jest trójkąt ekspozycji, tutaj również występuje, a jest to temperatura/prędkość/chłodzenie i należy te wartości zbalansować jak najbardziej.
Panowie z forum, którzy pokazują ładne wydruki, nie chwalą się tym jak ich drukarka ładnie drukuje, tylko ile jej poświęcili czasu.

Pozdrawiam
morf, epon, Artu, @GUTEK@, Marcin Gutek
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Artu »

Dectro dobrze prawi, dać mu cokolwiek z procentami :smile2: Też miałem to napisać, ale jakoś żal mi się zrobiło :DD
Marcin Gutek
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Marcin Gutek »

spokojnie...spokojnie...

dzisiaj walczę, są efekty, kostka kalibracyjna Cube XYZ wyszła prawie idealnie, wymiary po X i Y 19,95...wymiar w Z 20,20

X Y Z - bardzo czytelne, boczne ścianki gładkie, delikatne nitki

Prostopadłość zachowana, delikatne nitki

Właśnie walczę z testowaniem parametrów retrakcji, wieża z różnymi wielkościami i prędkościami retrakcji, przy zmianie akceleracji na 2000

PS> wiem że oczekiwałem trochę więcej na starcie, spodziewałem się że włączę i będzie śmigać, tak mi mówiono...pierwotnie miałem kupić Ender 3, ale ta dwa razy droższa miała być bezproblemowa... stąd moje rozczarowanie,

Narazie zmieniłem współczynnik ekstruzji na 1,09 jako że przy wydruku 100 mm brakowało 9 mm

Stołu inaczej niż mam nie wypoziomuje, tutaj nie ma pokręteł i sprężynek w tym modelu, jest autopoziomowanie stołu i ustawienie w centrum osi Z i to wszystko - model CR 6 SE tak ma...
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Kalibracja extrudera Creality CR 6 SE

Post autor: Andrzej_W »

Bardzo dobrze na spokojnie trzeba. Poznasz drukarkę porozbierasz ja parę razy po ustawiasz, poćwiczysz ustawienia slicera.
Te drukarki tak maja jednemu drukują bez problemów po złożeniu a nie którzy musza się doktoryzować z druku 3d :D
Poczytaj sobie na spokojnie forum część problemów z enderków jest wspólna bazują na podobnej konstrukcji i wykorzystują te same podzespoły lub podejście producenta do jakości wykonania.
Marcin Gutek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”