D-Bot Core-XY 3D Printer

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 9
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Marcin1415 »

Cześć.
Chcę zbudować tą oto drukarkę: http://www.thingiverse.com/thing:1001065 .
Wg mnie ciekawa konstrukcja, bardzo ładnie wykonana, wszystko podane na tacy nawet ustawienie sli3era i gotowy skonfigurowany Marlin, gość przygotował spis części i instrukcję budowy krok po kroku. Nawet cały projekt w sketchupie jest. Strasznie dużo pracy go to musiało kosztować. Urodził mi się synek i nie mam teraz czasu na robienie wszystkiego od zera a złożyć to jakoś się będzie dało w wolnych chwilach.
Mój Mendel 90 posłuży do wydrukowania plastików oczywiście z PetG bo fajny materiał, zastanawiam się tylko czy części w pobliżu stołu i głowicy nie zrobić z ABSu.
Całość jak widać zbudowana na profilach V-Slot miejmy nadzieję że parę lat posłuży.
Jak wspomniałem Mendel wydrukuje plastiki i będzie dawcą elektroniki, silników, zasilacza i głowicy a może też ekstrudera goliat chociaż nie mam wersję direct i trzeba będzie lekko przerobić.
Większość rzeczy już leci z chin, część już dotarła. Rolki profile, zestaw śrub i nakrętek.
W miarę postępów będę aktualizował wątek jeśli będzie zainteresowanie tematem.

Filmik
https://www.youtube.com/embed/wXuPmExg5L8
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Domell »

No to jako posiadacz m90 czekam z niecierpliwością zwłaszcza na efekt końcowy i opinię czy się opłacało zmieniać konstrukcję.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

Sprytne rozwiązanie. Powoli zaczynam się przekonywać do Openbuilds - mają filmy z montażu elementów - to więcej mówi niż opisy, czy rysunki. Wstępny opór był chyba zrozumiały - trudno sobie wyobrazić dobrą mechanikę na rolkach - ale tam są też regulatory docisku - ciekawe rozwiązania, żeby się dużo mechanicznie nie napracować. Za to skręcania jest sporo, tyle, że to można zawsze poprawić, jakby coś się poluzowało albo odkręciło.

Projekt konstrukcyjnie bardzo nowoczesny i dopracowany - szczególnie stolik bardzo nowatorski - zwykle pręty trapezowe są przy układzie trzymającym położenie xy stołu a tu oddalone o 1/2 głębokości stołu - stolik na profilach aluminiowych, będzie spoko działać - to przeniesie odpowiednio.

Jedyną uwagę mam do prętów trapezowych - opierają się na silnikach. Jak na forum pisali takie rozwiązanie nie jest profesjonalne, gdyż śruba trapezowa powinna spoczywać na osobnych łożyskach. A może są silniki krokowe na łożyskach do przenoszenia obciążeń poosiowych? I tak to jest najprostsze rozwiązanie - pewnie przez parę lat silniki się nie zniszczą, a jak już to można wymienić na nowe.

W sumie to nie masz dużo pracy - poza oczywiście sporą ilością skręcania, regulacji w tym systemie, tyle, że to w pewnym sensie cała przyjemność z takiego majsterkowania. Producenci drukarek jednak nie korzystają z takiego systemu - nie spotyka się ofert kupna gotowego sprzętu opartego na takich systemach. Nie wiem, może chęć uniknięcia czasochłonnego montażu (weryfikacja jakości montażu) itp. Wszystko można kupić, ale w elementach składowych. Czekam na relacje. Powodzenia :git:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: FlameRunner »

Na pewno nie można jej odmówić ciekawego wyglądu. :)
Mam niestety spore wątpliwości co do wykorzystania profili jako prowadnic, zwłaszcza jeśli rolki nie mają żadnej regulacji i są pozycjonowane przez drukowane elementy, które - nie ma się co oszukiwać - nie będą mieć tak precyzyjnie wywierconych otworów jak blaszka z frezarki. Bałbym się albo luzów, albo zbyt dużego docisku - albo jednego i drugiego jednocześnie w obrębie jednej drukarki. nvm

Co do gotowych ustawień, to pamiętaj, że musisz wykonać wszystko zgodnie z projektem, co do joty.

Części z ABS:
* Przy głowicy - tylko tunele nawiewu na wydruk i na głowicę, przy stale włączonym chłodzeniu radiatora przy wózku głowicy nawet ciepło nie jest.
* Przy stole - myślę, że wystarczy tylko elementy, do których idą śruby trzymające grzałkę PCB
* Pozostaje kwestia części przy silnikach. Zależy jakie silniki i jak wysterowane. Niektóre są chłodne, niektóre ciepłe, a niektóre grzeją się bardzo-bardzo. Bezpieczniej by było z ABS, chociaż ja bym się nie oparł pokusie sprawdzenia PET-G najpierw. ;)

"Mendel (...) będzie dawcą"
Kurczę, trochę żal tak po prostu rozbierać sprawną drukarkę... Nie lepiej, ze względów choćby finansowych, sprzedać Mendla i kupić nowe części?
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

FlameRunner pisze:Mam niestety spore wątpliwości co do wykorzystania profili jako prowadnic, zwłaszcza jeśli rolki nie mają żadnej regulacji
Mają regulację docisku - to openbuilds
FlameRunner pisze: Kurczę, trochę żal tak po prostu rozbierać sprawną drukarkę... Nie lepiej, ze względów choćby finansowych, sprzedać Mendla i kupić nowe części?
Też tak myślę, tak by jeszcze jedna osoba wciągnęła się w druk 3d (po zakupie drukarki) a po rozebraniu zostaną resztki ze starej, z którymi nie ma co zrobić. Cała wyregulowana drukarka ma większą wartość choć czasem długo się ją sprzedaje.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Artu »

FlameRunner pisze:zwłaszcza jeśli rolki nie mają żadnej regulacji i są pozycjonowane przez drukowane elementy, które - nie ma się co oszukiwać - nie będą mieć tak precyzyjnie wywierconych otworów jak blaszka z frezarki.
Do "kasowania luzów" służą "niecentryczne nakrętki", więc nie ma stresu :git:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: FlameRunner »

Cwane. :git: Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 6
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: marek91 »

Mnie w tej konstrukcji przerażają 2 rzeczy, mianowicie:
-niezrozumiała mechanika osi Z, ktoś niepotrzebnie to skomplikował
-łączenie aluminiowych profili za pomocą drukowanych plastików, bo w tym miejscu ucieknie cała sztywność konstrukcji
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Artu »

Marku, przy odpowiednim wydruku plastików, z odpowiedniego materiału, nie powinno być problemów ze sztywnością :git:
Oś Z rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia, ale można ją "zmodyfikować" :D
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Domell »

A jest jakaś podobna "prosta" konstrukcja opisana? W sensie opis składania i części??
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”