bananowy stół po raz enty

RafCAD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2019, 22:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Ender-3
x 4

bananowy stół po raz enty

Post autor: RafCAD »

Z racji fatalnej pogody i chęci wymyślania sobie problemów, postanowiłem przyjrzeć się jak zachowuje się stół w moim enderze.
Nie używam szyby, a na stole jest mata magnetyczna i blacha z pei. Wykonałem pomiary dla stołu przykręconego na sztywno (jakiś filmik na YT promował to za super rozwiązanie) oraz dla mocowania na żółtych sprężynach.
Oba pomiary wykonane przy 30, 60, 70, 100 stopni
Jak widać mocowanie na sztywno już na starcie wygięło stół dość znacznie, zapewne za sprawą krzywej płyty mocującej. Dla obu przypadków otwory w płycie mocującej zostały lekko powiększone tak aby zachować jakiś luz dla rozszerzalności cieplej aluminium które teoretycznie przy 100 stopniach wynosi ok 0,4mm na wymiarze. Oczywiście ten luz jest przydatny dla mocowania na sprężynach bo dla mocowania na sztywno i tak nic nie daje.
Nie wiem jak interpretować te wyniki bo szczerze to myślałem że dla mocowania na sprężynach będzie to nieco lepiej wyglądało a sposób deformacji dla obu przypadków jest podobny. Czy to za sprawą nierówno nagrzanego stołu?
mocowanie na sztywno
mocowanie na sztywno
solid_gif.gif
mocowanie na sprężynach
mocowanie na sprężynach
sprezyna_gif.gif
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: dekas »

Ja onegdaj dziwiłem się podobnemu zjawisku i mądrzy ludzie poradzili, by kupić blachę odprężaną lub odlewaną.
I kupiłem, ale jeszcze nie zamontowana... Czekam na ogrzewanie do tejże.
Zwykły stół ma wewnętrzne naprężenia, które tak się objawiają.
RafCAD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2019, 22:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Ender-3
x 4

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: RafCAD »

A zdradzisz gdzie kupiłeś?
Z tego co widzę z dostępnością to najszybciej można złapać PA13 (5083), na aledrogo jest ale nie wiem czy odlewana. A druga sprawa czy mając już odpowiedni materiał to czy dotychczasowe mocowanie będzie wystarczające czy bawić się w jakieś mocowania typu Maxwell kinematic coupler na kulkach
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: dekas »

Azmar w Katowicach,
kupiłem 6mm grubości do endera 5.
Ja myślę, że sprężyny lub podkładki silikonowe ugną się o dodatkowe 0.2mm...
Na tych drukarkach powstaje tysiące wydruków każdego dnia. Przy odrobinie higieny technicznej, myślenia i czytania mądrych ludzi, to działa.
Oczywiście, czasem są przerwy i zmarnowany filament, ale... czego się nie wybaczy ukochanej... ?:mrgreen:

Pozdrawiam, Tomek
RafCAD
RafCAD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2019, 22:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Ender-3
x 4

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: RafCAD »

Przetestowałem dziś stół eliminując naprężenia sprężyn mocujących i faktycznie sposób deformacji był podobny ale wartości nieco mniejsze.
Chyba też się skuszę na taki odlewany stół + mata silikonowa. Zależy mi na szybkim nagrzewaniu do 100 stopni bo będzie sporo ABS-u szło.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: panWiadr0 »

Frezowane odlewy też mają odchyły, mniejsze ale są.
Carson
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:05

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: Carson »

Sprobuj jescze 3 punktowego mocowania. Poluzuj jedna nakrętke calkowicie, wypoziomuj dwa rogi po przekątnej, dostosuj do nich trzeci rog stołu i zobacz jakie będa efekty po nagrzaniu. Czwarty rog ma byc bez nakretki. 4 punktowe poziomowanie wprowadza straszne naprezenia w stole grzewczym z tego co zaobserwowalem.
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: epon »

Aluminium ładnie pracuje pod wpływem ciepła, najlepiej po frezowaniu jeszcze dać do szlifowania pod warunkiem że powiercisz otwory, zrobisz przyrząd aby zamocować płytę na tych otworach być może wtedy będzie lepiej( albo lepiej nie gadać jak ujowo wyszło) ale i drogo.
H-bot w ciągłej budowie
RafCAD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2019, 22:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Ender-3
x 4

Re: bananowy stół po raz enty

Post autor: RafCAD »

Carson pisze:Sprobuj jescze 3 punktowego mocowania. Poluzuj jedna nakrętke calkowicie, wypoziomuj dwa rogi po przekątnej, dostosuj do nich trzeci rog stołu i zobacz jakie będa efekty po nagrzaniu. Czwarty rog ma byc bez nakretki. 4 punktowe poziomowanie wprowadza straszne naprezenia w stole grzewczym z tego co zaobserwowalem.
Dzięki, spróbuję.
epon pisze:Aluminium ładnie pracuje pod wpływem ciepła, najlepiej po frezowaniu jeszcze dać do szlifowania pod warunkiem że powiercisz otwory, zrobisz przyrząd aby zamocować płytę na tych otworach być może wtedy będzie lepiej( albo lepiej nie gadać jak ujowo wyszło) ale i drogo.
Też o tym myślałem bo możliwości mam ale i zabawy trochę by było, do tego tak jak piszesz, koszty. Płyta + grzałka + SSR wyjdzie dość sporo. W tej chwili mam w najgorszym przypadku 0,2 w narożnikach a jeśli mam zyskać np 0,1mm to gra raczej nie warta zachodu, no chyba że zdecydowałbym się budować nową drukarkę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”