Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Hrumque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2016, 21:15
x 13

Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: Hrumque »

Bracia starsi w druku - poradźcie jak to jest z tymi prędkościami druku.

Używam:
- PrusaSlicera, profil CR-Ender5-copy (by sobie dowolnie go konfigurować)
- drukarka "była kiedyś Enderem5" - obecnie 32bit MKS RobinE3, extruder BMG, w hotendzie bimetal, inne chłodzenie, 70W grzałka, bltouch, oś Z dual na śrubach teflonowo-nylonowych... Marlin 2.0.9.2 szyty na miarę ręcznie itd

W slicerze obecnie takie ustawienia limitów drukarki:

Kod: Zaznacz cały

maksymalny posuw osi:
X, Y 1500mm/s
Z 8mm/s (bo te śruby nylonowe w nylonowej nakrętce fest ciężko idą) 
E: 200mm/s

Maks przyspieszenie 
X, Y 500mm/s^2
Z 100mm/s^2
E 5000 mm/s^2
E podczas extruzji 700 mm/s^2
E podczas retrakcji 1000 mm/s^2

Jerk
X, Y 8mm/s
Z 0,4mm/s
E 5mm/s 
Parametry druku:

Kod: Zaznacz cały

Obrysy 40mm/s
Małe obrysy 25mm/s
Obrysy zewnętrzne 25mm/s
Wypełnienie 50mm/s
Zwarte wypełnienie 40mm/s
zwarte wypełnienie górne 30mm/s
Podpory 40mm/s
Mosty 25mm/s
Wypełnienie szpar 30mm/s
Prędkość ruchów jałowych 150mm/s
Prędkość pierwszej warstwy 20mm/s
Maksymalna prędkość druku 100mm/s 
Konkrety: Wszystko działa fajnie. Biorę obiekt, wrzucam do slicera, generuje się G-kod, puszczam na drukarkę...
Drukuje pieknie.
Po kilku warstwach - kręcę gałką Feedrate (czy jak inaczej Speed nazwać) na 200-250% - i nadal drukuje pięknie. I tak zostaje, czasem jak jakieś super detale mają być albo coś "wystający cycek którego nie chce urwać" - to zwolnię ręcznie do 100%

Chciałbym przełożyć to 200% na ustawienia slicera ... i tu pojawia się ZONK: - podniesienie wszystkich powyższych (oprócz pierwszej warstwy) x2 - powoduje że drukuje się znacznie gorzej, tak jakby i przyspieszenia były do kitu, i dzwonienie się robi i echa itd... No ale jak, skoro przyspieszane na samej drukarce - idą pięknie?

Co robię źle, może kręcenie speedem w drukarce podnosi coś więcej niż tylko powyższe "parametry druku" (np limity prędkości/przyspieszeń, te mam w firmware wyższe niż powyższe) ?
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: 1kamil »

Współczynnik szybkości druku (w %) wpływa jedynie na zadaną prędkość ruchu (tj. w parametrach druku), ale nie wpływa na ustawione przyspieszenia, jerki oraz maksymalną szybkości posuwu osi. Przyspieszenie, jerki oraz maksymalna szybkość posuwu to są wartości graniczne, które nie mogą być przekroczone. Czyli ustawione 200% spowoduje, że wszystkie ruchy będą do 2x szybsze. Jeśli zmieniasz jedynie ustawienia parametrów druku to wydaje się OK, pytanie czy może nie nadpisujesz limitów i przyspieszeń przy okazji.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: Cosik »

To tak:
1. Wyślij cały profil z sicera, bo te wycinki nic nie dają, to tak jakbyś wyłał jednego puzzla z układanki 100 elementów i się pytał co jest na obrazku.
2. Ustaw dobrze limity, bo nie uwierzę że twój extruder daje 200mm/s a prędkość ruchów XY to 1500mm/s
3. No zwykle im szybciej drukujesz tym więcej efektów ubocznych występuje.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: Jarewa »

Po drugie, jak dasz w silcerze prędkości 2x czy więcej wcale nie oznacza że tyle będzie bo silcer ograniczy prędkości do max wydajności przepływu filenamentu, jest to w zakładce filenament...
Norbert
Awatar użytkownika
Hrumque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2016, 21:15
x 13

Re: Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: Hrumque »

Cosik pisze:To tak:
1. Wyślij cały profil z sicera, bo te wycinki nic nie dają, to tak jakbyś wyłał jednego puzzla z układanki 100 elementów i się pytał co jest na obrazku.
2. Ustaw dobrze limity, bo nie uwierzę że twój extruder daje 200mm/s a prędkość ruchów XY to 1500mm/s
3. No zwykle im szybciej drukujesz tym więcej efektów ubocznych występuje.
Przyznaje że bzdury miałem, bo nie zauważyłem, że w configure.h i w ustawieniach slicera i w Gcode "g0 costam Fxxx" jest raz mm/s a raz mm/minutę ;)

W takim razie pytanie powinno być może inne: jakie parametry powinny być rozsądne dla maszyny:
- była kiedyś enderem5 (czyli nie corexy, nie delta, zwykłe XY gonione na paskach, stół ruchomy w osi Z), obszar ruchu około 250x230
- obecnie - jeszcze rolki od szuflady, ale leżą i czekają prowadnice hivin (tylko muszę wymodzić jakieś mocowania osi do wózków)
- silniki nema17, tmc2209, 24v
- oś Z na prowadnicach liniowych i 2 śrubach nylonowych T8/2 (1600steps/mm) - obecnie max V 10mm/s bo powyżej 12 wydaje przeraźliwe odgłosy albo w ogóle stalluje silnik

(pomijam już tutaj kwestie rezonansów mechanicznych, wibracji, dzwonienia paskami itp przy tak szybkich ruchach, chodzi o określenie maksimum maszyny, by się wydruk nie mógł zepsuć z powodu zgubienia kroków, niemożliwości uzyskania tak szybkiego topienia filamentu, czy coś, a jego jakość - będzie się później dopracowywało)


Obecne parametry (w drukarce):

Kod: Zaznacz cały

Feedrate  M203 
X Y 500 mm/s
Z 10.00 mm/s
E1000 mm/s 

Acceleration M201  M204 
X Y 3000 mm/s2
Z 100.00 mm/s2
E 1000 mm/s2 E axis max acceleration

P3000.00  Printing acceleration. Used for moves that include extrusion
R1000.00 Retract acceleration. Used for extruder retraction moves.
T3000.00 Travel acceleration. Used for moves that include no extrusion.
J0.08  Junction deviation 

M207 Firmware Retraction:
S6.00 Retract length
W20.00 Retract swap length (multi-extruder) 
F1800.00 Retract feedrate
Z0.24Z lift on retraction


1. Ruch w osiach XY w miarę prosto określiłem maksimum sensowne (wcześniej ustalając odpowiednio wysokie maksimum przez M203)- puszczając w kółko ruchy po kwadracie, zwiększając nn (które jest w mm/minutę a nie sekundę!), z pewnym przyspieszeniem takim, by samo przyspieszenie mi nie rwało ruchu, tylko płynnie przyspieszało:

Kod: Zaznacz cały

G28 X Y
G0 X0 Y0 Fnn 
G0 X0 Y240 Fnn 
G0 X240 Y240 Fnn 
G0 X240 Y0 Fnn  
i wyszło mi, że dla ruchów z F30000 idzie bez problemu wielokrotnie wszystko, dla F60000 czyli 1000mm/s rozpędza się ok ale mniejwięcej w połowie ruchu silnik stalluje i piszczy - czyli przy osiągnięciu maks speeda gubi się. Więc ustawiłem XY maks na 30 000 mm/min = 500 mm/s
(dla testu - to samo z dodatnym parametrem E, np E10, i "pustym" extruderem, by sprawdzić czy ruchy jałowe to jedno, a ruchy drukujące - to drugie)

Potem tą samą metodą, przy kwadracie robionym z F30000 zwiększałem przyspieszenie - tak by nie rwało przy starcie, i ustawiłem połowę wartości przy której zaczęło rwać, czyli - 3000mm/s2
M500, zapamiętać.

2. Druga sprawa to kwestia zdolności extrudera i hotendu. Tutaj nie wiem czy to co ustawiam i testuje, to to samo... Bo inaczej ma się prędkość druku (z topieniem filamentu, po pierwsze by się zdążył roztopić, po drugie - że to daje opór spory dla extrudera) do prędkości i przyspieszeń przy retraktach (i jak widzę - np retrakt do tyłu 6mm idzie z większą prędkością zrobic, ale gdy wraca 6mm z tą samą prędkością - to około 5mm powstaje opór który potrafi zastallować mi silnik extrudera...)
Jak to przetestować i pomierzyć technicznie? Samą extruzją G1 E100 Fnn w powietrze? Tu idzie lekko a przy tej samej prędkości G0 X0 Y200 Eileśtam Fnn - już nie idzie, bo mechaniczny opór o stół/wydruk za dyszą zwiększa ciśnienie w dyszy..

Jak to teraz działa? Ano tak: https://youtu.be/HlVq4teBNDo
[youtube]https://youtu.be/HlVq4teBNDo[/youtube]
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: Cosik »

Hrumque pisze: - silniki nema17, tmc2209, 24v
To nie wiele mówi, każdy silnik jest inny. Poszukaj tematu o prędkościach silników. Tam był excel do wyliczania teoretycznie maksymalnej prędkości silnika. Później sam sprawdź ile dadzą maksymalnie i ustaw jako limit. Następnie to już organoleptycznie dobierasz optimum które możesz ustawić w slicerach.

I pisałem Ci żebyś dobrze ustawił limity, te 1000mm/s na extruderze to dalej dla mnie abstrakcja.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Hrumque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2016, 21:15
x 13

Re: Prędkość druku 200% z panelu VS prędkość w slicerze ?

Post autor: Hrumque »

Cosik pisze: I pisałem Ci żebyś dobrze ustawił limity, te 1000mm/s na extruderze to dalej dla mnie abstrakcja.
No tego jeszcze nie poprawiłem - wynikło z durnego testowania "w powietrze" G1 E100 F1000 i idzie dobrze... to przepiszę do M203 E1000 - tyle że ciągle zapominałem że tu F jest w mm/minute a tam E jest mm/sec - więc w tym miejscu jakieś 15 czy 20 to będzie ok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”