3D Labists ET4 wygląda jak Anet

LISS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2022, 15:45
x 1

3D Labists ET4 wygląda jak Anet

Post autor: LISS »

Cześć
Jak w temacie, ciągle stoje przed dylematem zakupu albo budowy pierwszej drukarki (chciałbym deltę). Znalazłem w internetach różne ogłoszenia, jedna wygląda jak Anet ET4. Można je kupić za 500-600 pln.
Zastanawia mnie jedna rzecz, jak wygląda oś Z w niej. Jest śruba na jednym ramieniu, chciałbym podnieść oś Z o 10-15cm. Może strace na sztywności, ale pewnie też trzeba by dołożyć z drugiej strony też śrubę, co by równo ciągła do góry. Nie znalazłem informacji o elektronice w niej stosowanej. Nie wiem czy można dołożyć drugi silnik osi Z.
Wiec:
1. czy można dołożyć drugi silnik osi Z
2. jaka elektronika w niej siedzi
3. czy warto?
4. chcialbym wyciskać ceramikę na niej (glinę) chciałbym aby się dało podnieść oś Z, jest to tu w miarę wykonalne? Czy lepiej kupić coś z nieruchomym stołem jak Delta.

Dzięki za porady :)
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: 3D Labists ET4 wygląda jak Anet

Post autor: dekas »

1) pewnie, że można, ale nie wiem czy są gotowe zestawy jak do Endera. Ja miałem tą drukarkę i wtedy nie było drugich osi Z. Jeżeli tak jest dalej, musisz sobie zaprojektować i zrobić. Ja zacząłem rezać z aluminium, ale jak przyszło do ustawiania kątów, wymiękłem (projekt był za ambitny). Konstrukcję drugiej osi trzeba było wydrukować, ale wtedy postanowiłem zamknąć projekt ET4...
2) ciche stepstiki, ale nie pamiętam jakie. Doktor Vax zrobił dobry tutorial jak wgrać Marlina. Cały problem był w tym, że gotowy Marlin, który Doktor Vax pokazywał, zniknął ze strony Anet... Miałem naukę Marlina w boju. Malutki ekranik dotykowy sprawiał, że ciągle naciskałem coś innego... nie mam zbyt dużych dłoni. To był drugi argument by zamknąć projekt. Hotend beznadziejny. Ekstruder zwykły, jednostronny.
3) to Twoja decyzja. Ja swój projekt Anet ET4 zamknąłem, ale trochę się nauczyłem. Nie wiem czy to była optymalna metoda nauki. Niemniej to historia, której nie zmienię.
4) Ta maszyna drukuje tylko filament.

pozdrawiam, Tomek
LISS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2022, 15:45
x 1

Re: 3D Labists ET4 wygląda jak Anet

Post autor: LISS »

Dzięki.
Extruder i tak wywale, założe taki do ceramiki, w zasadzie chyba niewiele cięższe to jest. Ale jeśli by dźwigać konstrukcję to warto by dołożyć drugi silnik Z co by zachować równoległość podnoszenia, bo tutaj mam wrażenie że będzie ona tak czy tak opadała w sensie pochylona w dół po stronie gdzie nie ma śruby.
Mam na co dzień styczność z produkcyjnymi obrabiarkami CNC. Wraz z robieniem na nich geometrii. Wieć mechanika i budowa to nie problem.
Płyta drukarki to jak chyba dobrze wyszukałem ma możliwość wpięcia drugiego silnika osi Z ale czy da się go łatwo dołożyć programowo. Ma sterownik STM32.

Ale za tą kase chyba lepiej jak zbuduje delte ale znów SKR mini E i LCD to 250 - 300 pln. Jedyna rzecz jaką mam to silniki krokowe, parametry bardzo zbliżone do Nema 17. Plusem jest to że będę miał pole robocze takie jak chce.

Mam dylemat, zastanawiam się ciągle.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to jest Marlin dla niej aby wgrać? Czy był i znikł?
Mam gdzieś STlink, bo się swego czasu trochę tym bawiłem.

Edit:
Znalazłem jak wgrać Marlin oraz jak dołożyć drugi silnik Z.
Pomyślę ale może zakupie na dobry początek.
Dzięki
radek_w
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2022, 11:17

Re: 3D Labists ET4 wygląda jak Anet

Post autor: radek_w »

Kupiłem Diggro Alpha-5 - jest to Anet ET4 Pro ( ciche step-sticki i pojemnościowy czujnik odległości w głowicy ).
Na początek może być. Za 600 pln petarda.
Polecam jednak wyłączyć wentylator w obudowie ( z lewej strony obudowy ),
moim zdaniem jest tak daleko od płyty główniej że i tak nic nie daje oprócz hałasu.

Małe wydruki robi poprawne ( benchie, kostka kalibracyjna itp.) Z większymi mam problem, czasem są poziome skazy, odklejenia, ale to prawdopodobnie kwestia ekstrudera.
Wymienię ekstruder i zobaczymy ....
radek_w
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2022, 11:17

Re: 3D Labists ET4 wygląda jak Anet

Post autor: radek_w »

Moje problemy to jednak nie była kwestia extrudera tylko ustawień slicera.
Posiłkując się jednym z poradników ustawiłem prędkość druku dla infill na 150mm/s.
Okazało się to za dużo, infill po pewnym czasie się rozpadał, głowica brudziła i cały wydruk potrafił się popsuć.
Wróciłem do stockowych 100mm/s.

Moje modyfikacje oryginału jak na razie są bardzo niewielkie:
- odłączyłem wentylator elektroniki w obudowie
- wymieniłem wentylator w "głowicy" (ten chłodzący zimną część hotendu), bo po kilkunastu godzinach zaczął wpadać w wibracje i strasznie hałasować

Teraz drukarka jest naprawdę cicha.
Obecnie najgłośniejszym elementem to włączający się od czasu do czasu wiatrak w zasilaczu.
Prawdopodobnie i jego wymienię na jakiegoś sunona.

Moim zdaniem na początek całkiem udana konstrukcja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”