Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: lukg20 »

Witam serdecznie.
Jakiś czas temu napisałem na tym forum temat dotyczący poszukiwań użytkowników tegoż nietypowego sprzętu. Nie znalazł się nikt co mnie akurat nie dziwi. Nie znam się jeszcze zbytnio na drukarkach 3D, ale jestem z wykształcenia elektronikiem, i znam się też nieco na mechanice więc poczyniłem w moim egzemplarzu kilka modyfikacji które moim zdaniem powinny wpłynąć na jakość wydruków.

No właśnie... to moje zdanie nie podparte praktyką, więc prosił bym Was o opinie, i sugestie.

1. Izolacja termiczna podgrzewanego stołu - wydaje mi się że stół nagrzewa się znacznie szybciej, rzadziej załącza się mosfet grzania stołu, i stół jest nagrzany bardziej równomiernie.
IMG_20220921_195329.jpg

2. Odchudziłem głowicę drukarki przez demontaż ciężkiej blachy. Wydrukowałem plastikową obudowę radiatora, która nakierowuje powietrze z wentylatora wprost na radiator. Zamontowałem mocniejszy wentylator (powyżej 1W). Nie mam jeszcze wentylatora chłodzenia wydruku (w trakcie...)
IMG_20220921_195245.jpg

3. Aby zmniejszyć ugięcie filamentu podczas gdy podajnik wtłacza go w rurkę PTFE Dorobiłem ze śruby nierdzewnej przedłużkę. Przewiercona jest na tokarce wiertłem fi2. Czy to ma jakiś sens ? Nie spotkałem się nigdzie z takim rozwiązaniem ;)
IMG_20220921_195314.jpg

4. Denerwowała mnie "dyndająca" śruba napędu osi Z. (rozwiązanie identyczne jak w Ender3) Wydrukowałem podporę śruby w której umieszczone jest łożysko. To dobre rozwiązanie? przełoży się jakoś na jakoś wydruku poza moim spokojem wewnętrznym ;) ?
IMG_20220921_195308.jpg

Będę bardzo wdzięczny za Wasze opinie, sugestie i konstruktywne wypowiedzi. Chciał bym wycisnąć małym kosztem z mojej drukarki jak najwięcej.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 4
Posty: 368
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 501

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: fyme »

Z tymi łożyskami na śrubach to zdania są podzielone. Jedni chwalą inni ganią. W enderze miałem łożyska bo miałem dual z na pasku. W sumie nie robiło problemów ale spektakularnych efektów też nie dawało. W zasadzie łożyska wymusił pasek inaczej bym sobie darował. Dla przykładu w prusach łożysk nie ma i też się nic nie dzieje ;)
mcxmcx, lukg20, arkomania.pl
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: Jarewa »

Ad3

Dodatkowo to sobie wydrukuj https://www.thingiverse.com/thing:3489344 tylko regulacja docisku powinna być z drugiej strony
lukg20
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: Andrzej_W »

4. Jak śruby są proste to nic się nie będzie działo.
Sprawdź sobie temat Z wobble
lukg20
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: Grzesinski »

lukg20 pisze: 1. Izolacja termiczna podgrzewanego stołu - wydaje mi się że stół nagrzewa się znacznie szybciej, rzadziej załącza się mosfet grzania stołu, i stół jest nagrzany bardziej równomiernie.
Pewnie że ma sens. Co prawda od spodu odkrytego stołu tworzy się poduszka ciepłego powietrza ale ciepło zawsze ucieka.
Zauważyłem dwie niewielkie niedogodności - trochę utrudnia montaż szyby na zaczepy (można miejscowo podciąć gąbkę) i zdarzyło mi się, że gąbka potrafiła trzeć o elementy pod nią. To drugie to przy założeniu szyby na folię magnetyczną i obniżeniu całości przy ustawianiu. O ile pamiętam przedrukowałem na nowo osłony szyn. Ale to drobiazgi.
lukg20 pisze: 3. Aby zmniejszyć ugięcie filamentu podczas gdy podajnik wtłacza go w rurkę PTFE Dorobiłem ze śruby nierdzewnej przedłużkę. Przewiercona jest na tokarce wiertłem fi2. Czy to ma jakiś sens ? Nie spotkałem się nigdzie z takim rozwiązaniem ;)
Sens oczywiście to ma przy miękkich materiałach. I widziałem to nie raz więc nie jesteś prekursorem (przynajmniej idei).
how-to-3d-print-with-flexible-filaments
Anycubic-i3-mega-extruder-for-flex-or-tpu-filament
lukg20
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: lukg20 »

fyme pisze:W enderze miałem łożyska bo miałem dual z na pasku. ...
Dual... Może to dobry pomysł na kolejną modyfikację ;) Faktycznie dziwne jest to że ramie osi X jest napędzane z jednej strony, i tylko podparte z drugiej. Mam w związku z tym kilka pytań do Ciebie ;)
- Mam śrubę trapezową TR8 wielorowkową. Orientujesz się jaka to może być śruba żeby dokupić identyczną?
- Jak załatwiłeś temat paska ? będzie się kręcił w kółko przez dwie zębatki, i nie mam pojęcia jak go połączyć. Może sa gotowe paski "zamknięte" na konkretny wymiar?" Pamiętasz jak to zrobiłeś ?

Jarewa pisze:Ad3

Dodatkowo to sobie wydrukuj https://www.thingiverse.com/thing:3489344 tylko regulacja docisku powinna być z drugiej strony
Dzięki ;) Nie wiedziałem nawet że ten mój podajnik to MK8 ;) Zielony jeszcze jestem.
Ciekawe czy wpasuje to jakoś z moją tulejką gwintowaną. Wydaje się jednak pewniejsza niż wydruk, ale nie dochodzi do samej zębatki.

Grzesinski pisze:
Sens oczywiście to ma przy miękkich materiałach. I widziałem to nie raz więc nie jesteś prekursorem (przynajmniej idei).
Szczerze powiedziałem nawet nie liczyłem na wydruki z Flexa. Kupiłem sobie kiedyś rolkę, ale nawet nie spróbowałem bo wyczytałem na opakowaniu że da się tylko z directem. Chciałem usztywnić drogę dla PETG którego używam. Stestuje ;)
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 4
Posty: 368
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 501

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: fyme »

W enderze trzeba było wymienić istniejącą śrubę na dłuższą. W zestawie który kupiłem były już 2 śruby więc problemu nie było. Tak to wyglądało po zamontowaniu
Załączniki
IMG_20210206_173329.jpg
IMG_20210206_181646.jpg
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: Grzesinski »

Te śruby stabilizacyjne dały jakiś odczuwalny wpływ na wydruk?
Rozważałem dodanie ale póki co skończyło się na usztywnieniu połączeń Vslotów.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: dziobu »

Jeśli masz proste śruby, to tak. Pomaga to przy szybszych ruchach w Z.
Jeśli masz w miarę proste śruby i kiepskie prowadzenie, to też może pomóc.
Jeśli masz krzywe śruby to zdecydowanie nie, chyba że w Z masz wózki i sztywną konstrukcje.

W obu drukarkach mam kółka. W mniejszej (viewtopic.php?f=34&t=3547) śruby są krzywe i musiałem łożyska wywalić. Większa (viewtopic.php?f=34&t=6566) śruby ma proste i łożyska zostawiłem. Wyszło w testach że obie zyskały na takim układzie.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 4
Posty: 368
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 501

Re: Jazla / Floureon J1 - Moje modyfikacje - Prośba o opinie

Post autor: fyme »

Grzesinski pisze:Te śruby stabilizacyjne dały jakiś odczuwalny wpływ na wydruk?
Rozważałem dodanie ale póki co skończyło się na usztywnieniu połączeń Vslotów.
Drukarka stała w szafie a że często ją wyciągałem to śruby pomagały utrzymać konstrukcję w kupie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”